Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowsze odkrycie archeologów w Chełmie. Znaleziono kryptę ukrytą w cerkwi unickiej pod wezwaniem św. Mikołaja

OPRAC.: KSZ
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Na początku czerwca br. pisaliśmy o odkryciu w remontowanej cerkwi unickiej pod wezwaniem św. Mikołaja w Chełmie, kapsuły czasu. Dzisiaj prezentujemy najnowsze odkrycie, którego dokonali archeolodzy podczas badań we wnętrzu świątyni. Wykonane w nawie budynku odwierty pozwoliły na ustalenie lokalizacji niewzmiankowanej w archiwaliach krypty.

Krypta orientowana jest w linii wschód-zachód. Wybudowana została z kamienia – zlepieńca muszlowego na zaprawie wapiennej oraz w górnej partii z cegieł – w części zachodniej, i kamienia – w części wschodniej. Ma wymiary około 280 cm długości oraz 160 cm szerokości i 130 cm wysokości. Szczyt grzbietu sklepienia znajduje się 30-40 cm poniżej betonowej wylewki, na której ułożona była współczesna podłoga.

Podczas budowy krypty zostały zniszczone pochówki ze starszego cmentarza. Wewnątrz krypty znajdowało się 10 pochówków trumiennych, w trumnach łączonych drewnianymi kołeczkami, bez użycia gwoździ. Dziewięć pochówków było orientowanych w linii zachód-wschód, z głową od zachodu, jeden centralny w linii wschód-zachód, z głową od wschodu. Trzy pochówki były prawdopodobnie pochówkami osób dorosłych, pozostałe to pochówki dziecięce.

Dwa pochówki zostały złożone do trumien malowanych na czarno, z ornamentem w postaci krzyża o ramionach zakończonych w formie trójlistnej koniczyny oraz malowanych na biało kropek. Najniżej znajdowała się postawiona na cegłach trumna z pochówkiem prawdopodobnie osoby duchownej. Na niej ustawiono małą trumnę dziecka, prawdopodobnie dziewczynki.
Pochówki w większości nie miały wyposażenia. W kilku trumnach znaleziono natomiast fragmenty tkanych taśm z nici metalowych, obrączkę i pierścionek oraz pozostałości tkanin i nici. Zarejestrowano również pozostałości ziół, wyściełających trumny. W zasypce krypty znaleziono fragmenty ceramiki i monety z XVII-XVIII w. oraz kilka fragmentów pucharków ze szkła, używanych w czasie obrzędów liturgicznych.

Na podstawie wstępnej analizy ustalono, że pochówki z krypty można datować na 2. połowę XVII w. lub 1. połowę XVIII w.
Wszystkie trumny zostały zniszczone i przemieszczone, ponieważ krypta była pierwotnie niezamurowana i niezamknięta. Do wnętrza krypty wsypano ziemię z innych grobów podczas wykonywania bezpośrednio przed kryptą jamy grobowej lub podczas wnoszenia trumien. Wówczas kryptę częściowo zasypano.

W trakcie eksploracji krypty przeprowadzone zostały badania antropologiczne, które pozwolą na określenie wieku i płci zmarłych, oraz być może wskażą na ewentualne więzi pokrewieństwa między pochowanymi osobami.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski