Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasturcja na sałatkę, kanapkę i jako kapary. Ta roślina ma jadalne kwiaty, liście i owoce. Sprawdź, jak ją jeść i co z niej zrobić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 16 lat
Nasturcje uprawiamy jako rośliny ozdobne, ale warto wiedzieć, że są także jadalne. W dodatku można wykorzystać niemal wszystkie ich części: kwiaty, liście i owoce (oraz ich łodyżki). Z owoców można zrobić także tak zwane polskie kapary. Polecamy przepisy i pomysły na to, jak jeść nasturcję.

Spis treści

Nasturcja urośnie w ogrodzie i na balkonie

Nasturcja to wyjątkowo popularna roślina ozdobna. Jest jednoroczna, ale szybko i łatwo rośnie z nasion posianych do gruntu wiosną. Wystarczy jej zapewnić słoneczne miejsce i w miarę wilgotną ziemię, a będzie kwitła i owocowała aż do przymrozków.

Nasturcje to popularne rośliny ozdobne, ale warto wiedzieć, że ich liście, kwiaty oraz owoce są jadalne i bardzo smaczne.
Nasturcje to popularne rośliny ozdobne, ale warto wiedzieć, że ich liście, kwiaty oraz owoce są jadalne i bardzo smaczne. Katarzyna Laszczak

Nasturcje można uprawiać też w donicach na balkonach. Zarówno w przypadku uprawy ogrodowej, jak i balkonowej trzeba pamiętać, że te rośliny tworzą długie pędy, które mogą się płożyć po podłożu lub zwisać z doniczek, ale bardzo chętnie wspinają się po różnego rodzaju podporach. Dlatego warto sadzić je np. przy płotach, a na balkonach np. przy barierkach. Najbardziej popularnym gatunkiem, którego dotyczy ten artykuł, jest nasturcja większa (Tropaeolum majus). Ma ona jednak odmiany o różnej wielkości, a także kolorach kwiatów.

Nasturcja jest jadalna i zdrowa

Nasturcja kwitnie długo, a jej kwiaty w ognistych kolorach są piękną ozdobą. Ale ta roślina ma dodatkowe zalety – jest jadalna, bardzo smaczna i zdrowa. Jakby tego było mało, to poza korzeniem, wszystkie części nasturcji są jadalne. Ta roślina ma też właściwości korzystne dla zdrowia – wspomaga trawienie, ale pomaga także przy przeziębieniach, ma również właściwości odkażające. Za działanie nasturcji odpowiadają m.in. związki siarki, w które ta roślina obfituje. Choć nasturcja jest zdrowa, ostrożność przy jej spożywaniu powinny zachować osoby cierpiące na wrzody oraz zapalenie błony śluzowej żołądka.

Jak smakuje nasturcja?

Nasturcja ma wyraźnie pikantny smak, kojarzący się z chrzanem i pieprzem z dodatkiem gorczycy. Przy czym kwiaty nasturcji są najmniej ostre – mają również lekko słodkawe nuty, bardziej pikantne są liście, a najbardziej – młode, zielone owoce.

Jak jeść nasturcję?

Kwiaty nasturcji jada się przede wszystkim na surowo, bo wtedy można docenić nie tylko ich smak, ale są też ozdobą każdej kanapki czy sałatki. Liście i młode owoce również jak najbardziej nadają się do spożycia na surowo, ale można je także dusić i smażyć, a owoce świetnie nadają się do marynowania.
Pamiętajmy, żeby roślinę umyć przed jedzeniem, a także zrywać ją z miejsc, z dala od ruchliwych ulic (weźmy to pod uwagę, siejąc nasturcję w ogrodzie). Oczywiście na rośliny, które zamierzamy jeść, nie stosujmy chemicznych środków ochrony itp.

Co zrobić z nasturcji? Z czym ją jeść?

Kwiaty i liście nasturcji można zjeść po prostu na kanapce z serem, wędliną, czy jajkiem. Kwiaty warto dodawać do przeróżnych sałatek, bo będą nie tylko dodatkiem smakowym, ale też dekoracyjnym. Pasują do wszelkich zielonych sałat, pomidorów, ogórków, papryki, marchwi, ale też np. melonów. Świetnie komponują się przeróżnymi serami, zarówno żółtymi, jak i białymi i pleśniowymi, a także wędlinami.
Młode owoce również można dodawać do sałatek i różnych potraw. Są m.in. bardzo dobrym, pikantnym dodatkiem do sosu tatarskiego.
Liście i owoce można również dusić i podsmażać, stosować jako dodatek do makaronów, zapiekanek oraz przeróżnych potrawek. Z nasturcją można bezpiecznie eksperymentować i dodawać ją wszędzie tam, gdzie nam jej smak i ostrość odpowiada. Kwiaty można również poddawać obróbce, ale wtedy nieco tracą na urodzie. Oto kilka przepisów na nasturcję, ale zachęcamy też do własnych prób.

Roladki serowe w liściach nasturcji

Średniej wielkości liście zrywamy wraz z łodyżkami. Nakładamy na nie farsz z twarożku lub kremowego serka, do którego możemy dodać np. pokrojoną w drobną kostkę paprykę i/lub szynkę. Można też dodać ulubione zioła. Liść zwijamy jak roladkę, a łodyżkę wykorzystujemy do owinięcia całości. Takie roladki to znakomita przystawka lub przekąska.

Pasta jajeczno-serowa

Jajka ugotowane na twardo oraz kawałek ulubionego sera żółtego ścieramy na tarce. Dodajemy nieco majonezu do „związania” pasty oraz pokrojone liście lub kwiaty nasturcji. Jeśli lubimy bardziej pikantne smaki, możemy też dodać posiekane młode owoce.

Pesto z nasturcji

Liście i kwiaty nasturcji można wykorzystać też do zrobienia pesto. Miksujemy je z dodatkiem odrobiny soli, czosnku, oliwy, parmezanu lub innego twardego sera oraz zblanszowanych orzechów włoskich lub migdałów. Można też dodać nieco soku z cytryny. Taką pastę warto wykorzystać do makaronu lub smarowania pieczywa i grzanek, czy jako dodatek do pieczonych ziemniaków, mięs i wędlin. Uwaga: pesto jest dość ostre.

Kapary z nasturcji

Owoce nasturcji pysznie smakują w formie marynowanej. Są znane jako polskie kapary, trzeba jednak wiedzieć, że „prawdziwe” kapary to nie owoce, ale pączki zupełnie innej rośliny, czyli kapara ciernistego.
Jak zrobić kapary z nasturcji? To łatwe, ale trzeba pamiętać, że owoce trzeba wcześniej namoczyć przez dobę w solance (na 1 litr wody dajemy pół szklanki soli, gotujemy, a po ostudzeniu zalewamy owoce). Następnie trzeba je odcedzić i opłukać z pozostałości soli, a potem zalać zalewą.
Przepisy na zalewę są różne. Jej podstawą jest woda z octem winnym (w proporcji 1:1,5 lub 1:1)), do której dajemy cukier oraz przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, kilka ziaren pieprzu, można też dodać czosnek, goździki oraz kawałek kory cynamonu. Zalewę z przyprawami gotujemy kilka minut i zalewamy owoce nasturcji, najlepiej ułożone w małych słoiczkach. Pasteryzujemy i gotowe.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nasturcja na sałatkę, kanapkę i jako kapary. Ta roślina ma jadalne kwiaty, liście i owoce. Sprawdź, jak ją jeść i co z niej zrobić - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski