Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka i praktyka łączą siły, czyli współpraca Eko-Hub w Lublinie

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
W spotkaniu tworzącym Eko-Hub wzięli udział: prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. uczelni, dyrektor Centrum Transferu Technologii mgr inż. Iwona Niezgoda, specjalista ds. innowacyjności CTT dr inż. Anna Jeżak-Zgórka. Natomiast „Polską Ekologię” reprezentował prezes Stowarzyszenia Paweł Krajmas oraz Maciej Bartoń – pełnomocnik zarządu.
W spotkaniu tworzącym Eko-Hub wzięli udział: prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. uczelni, dyrektor Centrum Transferu Technologii mgr inż. Iwona Niezgoda, specjalista ds. innowacyjności CTT dr inż. Anna Jeżak-Zgórka. Natomiast „Polską Ekologię” reprezentował prezes Stowarzyszenia Paweł Krajmas oraz Maciej Bartoń – pełnomocnik zarządu. UP/materiały prasowe
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie stworzył Eko-Huba, który ma działać w Centrum Transferu Technologii. To efekt podpisanego porozumienia w październiku między uczelnią a z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia”.

Partnerzy będą współpracować z przetwórniami i gospodarstwami oraz zagranicznymi firmami, w zakresie kreowania działań innowacyjnych, w szczególności skupionych na ekologii i pozyskania finansowania dla nowych projektów. Dodatkowo mają być organizowane szkolenia i warsztaty dla studentów, doktorantów i młodych naukowców.

- Zakres działalności Eko-Huba to wachlarz możliwości rozwoju zarówno dla pracowników, studentów Uniwersytetu jaki i producentów żywności ekologicznej. W Eko-Hubie chcemy wypracowywać dla najważniejszych gałęzi gospodarki innowacyjne rozwiązania o charakterze ekologicznym. W erze globalizacji i jednoczesnej troski o przyszłość naszej planety jesteśmy poniekąd zmuszeni szukać alternatywnych rozwiązań dla gospodarki. Istotnym aspektem naszej działalność jest również edukacja, m.in. czym jest ekologia i jak może wyglądać nowoczesna ekologia - podsumowała mgr inż. Iwona Niezgoda, dyrektor Centrum Transferu Technologii.

Warto zaznaczyć, że współpraca nie zaczyna się od zera, gdyż wiele rozwiązań naukowych jest już w sektorze żywności ekologicznej np. w przetwórniach. Z rozwiązań korzysta komora dojrzewalnicza w Z.M. “Jaskółka”. Proces dojrzewania szynek, schabu, kiełbas przechodzi w kontrolowanej atmosferze, gdzie są jednorodne warunki tego procesu. Powoduje to, że wyroby nie są zwykłymi produktami mięsnymi, ale mają właściwości dietetyczne.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski