Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Lublina badają krew stulatków. Szukają genów długowieczności

Gabriela Bogaczyk
Prof. Janusz Kocki, kierownik Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i dr hab. n. farm. Anna Bogucka-Kocka, p.o. kierownika Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego.
Prof. Janusz Kocki, kierownik Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i dr hab. n. farm. Anna Bogucka-Kocka, p.o. kierownika Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego. Anna Kurkiewicz
Naukowcy z Lublina po raz pierwszy w Polsce przyjrzą się dokładnie próbkom krwi stulatków. Będą szukać genów odpowiedzialnych za długie życie. Mają 30 próbek, czekają na kolejnych chętnych.

- Chcemy zbliżyć się chociaż o krok do poznania tajemnicy długowieczności. Interesuje nas przede wszystkim to, w jaki sposób geny wpływają na długość życia człowieka - wyjaśnia prof. Janusz Kocki, kierownik Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Photoday w ECOTECH-COMPLEX w Lublinie. Naukowa twierdza zdobyta (ZDJĘCIA, WIDEO)

Po raz pierwszy w Polsce naukowcy zdecydowali się zbadać krew stulatków pod kątem genów długowieczności. - Współczesne metody genetyki dają nam możliwość nowatorskich badań, które jeszcze kilkanaście lat temu nie były możliwe - dodaje dr hab. n. farm. Anna Bogucka-Kocka, p.o. kierownika Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego.

Badania naukowców z Lublina wpisują się w najbardziej nowoczesną medycynę. - Dzięki odkryciu nowych genów być może będziemy mogli w jakiś sposób opóźnić występowanie objawów starzenia się czy chorób cywilizacyjnych - mówi dr hab. n. farm. Bogucka-Kocka.

Puławy: Lekarze wszczepili pacjentowi protezę członka (ZDJĘCIA)

Lubelski projekt uzyskał zgodę Komisji Bioetycznej. Naukowcy zamierzają zbadać krew kilkudziesięciu stulatków. W tej chwili mają 30 próbek krwi. - Szukamy kolejnych osób. Najpierw przeprowadzamy wywiad dotyczący prze-bytych chorób i stylu życia. A potem pobieramy około 10 ml krwi pacjenta - mówi prof. Kocki.

Później genetycy, biolodzy i analitycy medyczni będą szukać informacji genetycznych zawartych w DNA pacjentów. Będą ich głównie interesować zmiany materiału genetycznego, które nie występują u osób młodych. Na tej podstawie będzie można wskazać różnicę, która być może przybliży naukowców do zweryfikowania genów odpowiedzialnych za długowieczność

Lubelskich naukowców interesują głównie stulatkowie, bo granica wieku oznaczają-cego późną starość znacznie się przesunęła. Dziś człowiek, która ma 80 lat, jest po prostu osobą starszą, dopiero w przypadku stulatków można mówić o długowieczności.

- Recepty na długowieczność na pewno nie znajdzie-my. Nikt nie odkrył przecież leku na śmierć. Jednocześnie nie chcemy rozbudzać wielkich nadziei. Pragniemy jedynie w miarę możliwości zrozumieć fenomen długowieczności - mówi prof. Kocki.

101. urodziny Weroniki Wadowskiej z Lublina (WIDEO, ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski