Netflix walczy ze współdzieleniem kont - nowe rozwiązanie i przepisy niekorzystne dla użytkowników?

Anita Stryjewska
Anita Stryjewska
Platforma streamingowa rozpoczęła testy, a jak będzie u nas?
Platforma streamingowa rozpoczęła testy, a jak będzie u nas? Netflix/materiały
Platforma Netflix jest w trakcie wdrażania systemu ograniczającego możliwość bezpłatnego dzielenia kont, który obejmuje także Polskę. W ramach tego wprowadzane są nowe opcje i rozwiązania, jednak niektóre z nich mogą przysporzyć kłopotów użytkownikom i to nie tylko dzielącym konta z innymi. Sprawdźcie, o co konkretnie chodzi.

Spis treści

Gigant streamingowy Netflix od jakiegoś czasu zmaga się z problemami. Nadal oczywiście jest największą platformą V.O.D. pod względem ilości użytkowników, zmniejszyła się jednak ona w ciągu ostatnich miesięcy. Powody tego są różne, a wśród nich jednym z głównych jest rosnąca konkurencja ze strony innych serwisów, jak:

Niektórzy wskazują także na rozczarowujący kontent, który pojawia się w ostatnim czasie na platformie i jego słabą jakość, często spowodowaną zbytnią poprawnością polityczną. Trzeba jednak przyznać, że dzięki takim produkcjom, ja Wednesday i po części usługom typu Netflix Games serwis ponownie zaczął nadrabiać straty. To jednak nie koniec nowości na platformie, ale wprowadzane właśnie systemy z dzieleniem kont nie spodobają raczej użytkownikom.

Walka z dzieleniem kont i udostępnianiem haseł na Netflix - 2023 rok

O ile dzielenie konta Netflix pomiędzy domownikami nie jest oczywiście zabronione, tak często okazuje się, że użytkownicy udostępniają swoje hasła „osobom trzecim”. Chodzi o znajomych i rodzinę, którzy zamiast wykupić własny pakiet usługi, logują się na konto osoby ją posiadającej, za darmo korzystając z dobrodziejstw platformy. Praktyki takie są oficjalnie zabronione, ale problem polega na weryfikacji tego typu działań. Dlatego też Netflix wdraża nowy system, mający na celu walkę z udostępnianiem haseł, który w 2023 roku ma objąć zasięgiem wszystkie kraje.

Nowy system dzielenia kont na Netflix

Pierwsze testy systemów do walki z nieuprawnionym dzieleniem kont Netflix wdrożono poczatkowo kilku krajach, m.in. w:

 • Republika Dominikany,
 • Argentyna,
 • Salwador,
 • Honduras,
 • Gwatemala.

Docelowo jednak system ten ma zostać wprowadzony na wszystkich rynkach, na których działa Netflix i ten proces trwa właśnie teraz. Na czym on jednak dokładnie polega?

Netflix będzie sprawdzał m.in. adres IP urządzeń.
Netflix będzie sprawdzał m.in. adres IP urządzeń. Netflix/materiały

W ramach nowego systemu zmieniono nieco uprawnienia dostępu związane z kontami domowymi. Nowe przepisy mówią o tym, że w jednym gospodarstwie domowym można dowolnie dzielić się dostępem do usługi. Poza nim - już nie.

Czy nadal możesz udostępniać Netflix komuś, kto nie mieszka z tobą?
Nie, konta są przeznaczone tylko do użytku w jednym gospodarstwie domowym. Netflix poinformuje użytkowników, którzy będą próbowali zalogować się na Twoje konto w innym miejscu, aby założyli własne konto i zablokuje im dostęp, dopóki tego nie zrobią.

Nie martwcie się jednak - nie oznacza to, iż na wakacjach nie skorzystacie ze swojego pakietu, bowiem możecie to robić nieodpłatnie w innym miejscu, ale nie dłużej niż przez dwa tygodnie. Pod warunkiem jednak, że nie logowano się w tym miejscu wcześniej w ramach danego konta. Ponowne wakacje pod tym samym adresem w tym przypadku odpadają, jeśli podczas wyjazdu będziemy chcieli korzystać z platformy. To mógłby by więc problem, np. dla posiadających własne domki letniskowe, ale jest na to rozwiązanie.

Jeśli czas korzystania poza gospodarstwem domowym w innym miejscu natomiast będzie trwać dłużej, na urządzeniu znajdującego się tam ekranu wyświetlony zostanie komunikat o wymogu dodania zakupu „dodatkowego domu”. Jeśli tego nie uczynimy, usługa na danym koncie w tym miejscu zostanie zablokowana, aż do wykupienia pakietu lub dopisania miejsca do obecnego abonamentu.

Począwszy od 22 sierpnia 2022 roku, gdy zalogujesz się do Netflixa na telewizorze poza domem, zobaczysz opcję dodania domu za dodatkową opłatą miesięcznie. Jeśli będziesz korzystać z tego telewizora tylko przez ograniczony czas, możesz oglądać Netflix przez maksymalnie 2 tygodnie bez dodatkowych opłat, o ile Twoje konto nie było wcześniej używane w tej lokalizacji. Po tym czasie telewizor zostanie zablokowany, chyba że dołączysz dodatkowy dom.

Czym jest jednak dokładnie opcja "Dodatkowy dom"?

Netflix - opcja dodatkowego domu i pakiety

Dodatkowy dom to opcja polegająca na tym, że posiadacze abonamentu Netflix mogą za pewną opłatą powiązać ze swoim kontem inne miejsce, a konkretnie jego fizyczną lokalizację. Oczywiście koszt tego jest znacznie mniejszy niż całego pakietu, jednak w ten sposób nie będzie możliwe systematyczne bezpłatne korzystanie z konta w innym miejscu. Tym samym, posiadaczom usługi nie będzie się już opłacać udostępnianie osobom trzecim hasła, gdyż będą musieli za to dodatkowo dopłacić. Co więcej, ilość tych miejsc jest bardzo ograniczona, co zapobiegnie dokupowaniu dostępu „po kosztach” przez innych w ramach jednego abonamentu. W zależności od danego pakietu, posiadacze:

 • pakietu podstawowego mogą powiązać 1 dodatkowe miejsce (poza „głównym domem”),
 • pakietu standardowego mogą powiązać 2 dodatkowe miejsca,
 • pakietu premium mogą powiązać 3 dodatkowe miejsca.

Weryfikacja i potencjalne problemy użytkowników Netflix

Chcąc wprowadzać zmiany i ograniczenia korzystania z kont, konieczna jest implementacja odpowiednich metod weryfikacji. Takowe też w ramach testów nowego systemu wdrożył Netflix. Gigant poinformował, iż weryfikacja ta opierać się będzie m.in. na sprawdzeniu adresu IP oraz aktywności kont w danej lokalizacji. To z kolei może powodować problemy u niektórych użytkowników.

Chodzi konkretnie o osoby ze zmiennym adresem IP, a nie jest to rzadki przypadek. Niektórzy dostawcy internetu oferują taką opcję w ramach wykupionych pakietów, a jej posiadacze mogą nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Jest to całkowicie legalne i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa usługobiorcy np. przed atakiem hackerskim skierowanym na dane urządzenie. Dlatego też wiele firm informatycznych i podmiotów gromadzących dane korzysta z takiego rozwiązania. Nie wiadomo jednak, jak algorytmy weryfikacji adresu IP wprowadzone przez Netflix zareagują na tego typu zmienność.

Netflix wprowadza nowe systemy weryfikacji nielegalnego dzielenia kont.
Netflix wprowadza nowe systemy weryfikacji nielegalnego dzielenia kont. Pixabay/materiały

Kolejnym problemem jest pozornie niewielki wymóg nowego systemu. Mianowicie urządzenia, na których będziemy korzystać z konta Netflix, nie mogą być podłączone do:

 • sieci VPN,
 • proxy,
 • lub innych „usług odblokowujących”.

Z tych z kolei często korzysta się, aby otrzymać dostęp np. do ofert i produkcji, które nie są oficjalnie przypisane do naszego rynku. Działa to także w przypadku platformy Netflix, bowiem oferta „programowa” serwisu różni się pomiędzy poszczególnymi rynkami i np. w naszym kraju nie mamy dostępu do wszystkich produkcji dostępnych w USA. Dotyczy to także dat premier, gdyż w poszczególnych krajach programy są niekiedy udostępniane znacznie wcześniej, niż w innych. Jeśli więc korzystacie z tego typu opcji, a szczególnie za pośrednictwem konta Netflix, to możecie utracić taką możliwość. Warto jednak pamiętać, że Netflix wciąż testuje nowe systemy i wiele może się w ich kwestii zmienić.

Wiadomość weryfikacyjna i logowanie

Jak poinformował Netflix, częścią etapu weryfikacji konta będzie konieczność wpisania kodu z otrzymanej wiadomości. Konkretnie platforma, chcąc sprawdzić przynależność określonego urządzenia do konkretnego konta, wyśle na to urządzenie prośbę o wpisanie 4-cyfrowego kodu. Sam kod z kolei wysłany zostanie na numer telefonu lub adres mailowy powiązany z kontem użytkownika. Otrzymany po otwarciu linku z wiadomości kod, należy wpisać na urządzeniu go wymagającym w ciągu 15 minut, inaczej wygaśnie i konieczne będzie ponowne wysłanie wiadomości. Podobna prośba "weryfikacyjna" może pojawiać się co jakiś czas.

Jeśli ktoś zaloguje się do Twojego konta z urządzenia spoza Twojego gospodarstwa domowego Netflix lub jeśli dostęp do konta będzie uzyskiwany w sposób ciągły z lokalizacji spoza Twojego gospodarstwa domowego, możemy poprosić Cię o zweryfikowanie tego urządzenia, zanim będzie można na nim korzystać z serwisu Netflix. W ten sposób możemy potwierdzić, że urządzenia korzystające z konta ma prawo to robić. - Netflix

Co istotne więc, weryfikacja nie będzie wymagana jeśli korzystanie z konta Netflix odbywać się będzie za pośrednictwem połączenia internetowego w głównym miejscu zamieszkania właściciela konta na serwisie. Z tym też wiąże się nowy, niedawno opublikowany na amerykańskiej stronie wymóg, dotyczący logowania. Ma on na celu ułatwienie Netflix sprawdzania powiązania użytkowania konta z danym miejscem zamieszkania poprzez logowanie się w jego miejcu conajmniej raz na 31 dni.

Kto może teraz korzystać z konta Netflix?
Konta Netflix można nadal udostępniać, ale tylko w obrębie jednego gospodarstwa domowego. Aby upewnić się, że urządzenia są powiązane z głównym miejscem pobytu, Netflix prosi teraz użytkowników o podłączenie się do sieci Wi-Fi w głównym miejscu pobytu, otwarcie aplikacji lub strony internetowej Netflix i obejrzenie czegoś przynajmniej raz na 31 dni.

Transfer profilu na Netflix

Dla dotychczas dzielących konta Netflix wprowadził też możliwość transferu profilu. To akurat przemyślana i przydatna funkcja nie tylko w obliczu nadchodzących zmian. Aby współdzielić konto na serwisie Netflix z innymi osobami, powinny one posiadać swój odrębny profil sparowany z danym kontem. Zdarza się jednak, że nie chcemy dalej współdzielić usługi Netflix z określoną osobą, np. współlokator się przeprowadził lub doszło do rozstania z partnerem. Dotychczas, aby rozdzielić w takim przypadki profile, posiadacz konta musiał "odłączyć" drugą osobę od usługi, ta natomiast była zmuszona utworzyć nowy profil, w celu założenia własnego konta lub rozpoczęcia współdzielenia innego. Teraz jednak ten problem znika.

Wdrożono już bowiem opcję transferu profilu na Netflix, pozwalającą na odłączenie go od innego, bez konieczności zakładania nowego. To z pewnością ułatwi wiele kwestii, w tym tych, związanych z nową weryfikacją współdzielenia kont Netflix. Jeśli wasz profil otrzymał możliwość transferu, to powinniście zostać o tym poinformowani za pośrednictwem wiadomości e-mail na podany podczas zakładania profilu adres.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Sztuczna inteligencja pomoże stacjom radiowym?

Materiał oryginalny: Netflix walczy ze współdzieleniem kont - nowe rozwiązanie i przepisy niekorzystne dla użytkowników? - GRA.PL

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
keraM
Totalny bełkot. Niewiele z tego zrozumiałem. Nie udostępniam nikomu swojego kodu. Ale jak będę miał problemy z Netflixem to stracą klienta. Jesteśmy na poziomie Salwadoru, Hondurasu czy Gwatemali.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie