Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważ żadnych oznak przeziębienia

Redakcja
Zima nas nie rozpieszcza - grozi katarem, kaszlem, grypą...  Objawy tych chorób możemy jednak załagodzić
Zima nas nie rozpieszcza - grozi katarem, kaszlem, grypą... Objawy tych chorób możemy jednak załagodzić Arkadiusz Ławrywianiec
Nie wolno lekceważyć żadnych oznak przeziębienia lub grypy. Nawet w przypadku zwykłego kataru lepiej dmuchać na zimne i poradzić się lekarza. Ale jeśli już zmoże nas sezonowe, zimowe przeziębienie, możemy ulżyć organizmowi nie tylko za pomocą farmaceutyków. Nie zaszkodzą, jako środki wspomagające, naturalne, ludowe metody samoleczenia oraz zioła.

Gdy skacze temperatura

Podwyższona temperatura to sygnał, że organizm walczy z infekcją. Jeśli jednak gorączka jest zbyt wysoka, trzeba ją obniżyć. Przeciwgorączkowo działają niektóre zioła. Oto dwa przepisy na mieszanki ziołowe, obniżające gorączkę.

* Napar z lepiężnika różowego: czubatą łyżeczkę rozdrobnionych korzeni lepiężnika zalać jedną czwartą litra zimnej wody i pozostawić na 12 godzin. Podgrzać, nie doprowadzając do wrzenia. Pić dwie szklanki dziennie, małymi porcjami.

* Zioła szwedzkie: podajemy łyżkę stołową ziół szwedzkich (do kupienia jako mieszanka w sklepach zielarskich). Pomagają nawet w przypadku wysokiej gorączki.

* Okłady: najlepszy kompres na obniżenie temperatury to okład z rozcieńczonego octu jabłkowego. Przygotowuje się go w następujący sposób: do naczynia wlewamy trzy czwarte litra zimnej wody i jedną czwartą litra octu jabłkowego. Po wymieszaniu zanurzamy w roztworze dwie spore lniane szmatki i owijamy je wokół łydek.

Ziołami w grypę

Niektóre objawy grypy, takie jak bóle mięśni, głowy czy uczucie ogólnego rozbicia możemy złagodzić stosując napary, inhalacje i maceraty z ziół.

* Napar z kwiatu lipy: dwie czubate łyżeczki suszonego kwiatu lipy zalać jedną szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem przez 5-10 minut. Pić wieczorem 1-2 filiżanki naparu.

* Napar z kwiatu czarnego bzu: dwie łyżeczki suszonego kwiatu czarnego bzu zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 5-10 minut. Pić po południu dwie filiżanki naparu.

* Napój rozgrzewający: zaparzyć filiżankę czarnej herbaty, dodać trzy stołowe łyżki soku z czarnej rzodkwi, jedną czwartą łyżeczki imbiru i szczyptę soli. Pić wieczorem jedną filiżankę napoju.

* Lipa z głogiem: zmieszać po 30 gramów kwiatu lipy i kwiatu czarnego bzu oraz po 20 gramów wiązówki błotnej i skórek owocu głogu. Łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Pić wieczorem dwie filiżanki naparu.

Jak się pozbyć kaszlu

Trwający dłużej niż miesiąc kaszel wymaga fachowego zdiagnozowania i leczenia. Jeśli więc mimo stosowania domowych sposobów łagodzących kaszel nadal się utrzymuje, trzeba pójść do lekarza. Te domowe, naturalne sposoby to:

* Goryczka - drobno posiekać jedną łyżkę stołową korzenia goryczki, gotować w trzech czwartych litra wody przez 5 minut. Pić ciepły płyn 3 razy dziennie.

* Czarny bez - łyżeczkę kwiatu czarnego bzu zalać szklanką wrzącej wody. Odstawić na 15 minut do naciągnięcia. Pić 3 razy dziennie szklankę naparu.

* Szanta - w jednej szklance wrzątku zanurzyć kilka liści szanty zwyczajnej. Przykryć i odstawić na 15 minut do naciągnięcia. Pić trzy razy dziennie po łyżeczce płynu (dawka dla dzieci jest o połowę mniejsza).

* Ślaz - jedną czubatą łyżeczkę kwiatu ślazu zalać jedną czwartą litra chłodnej, przegotowanej wody i odstawić na 12 godzin. Następnie lekko podgrzać - pić od 1 do 3 szklanek dziennie.

* Buraczany syrop. Kaszel łagodzi syrop z czerwonego buraka. Jak go przyrządzić? Dużego, czerwonego buraka umyć i wyciąć w górnej części stożkowy otwór. Piec w piekarniku przez godzinę. Syrop, który utworzy się podczas pieczenia, ma działanie wykrztuśne. Należy podawać go co godzinę po 1 łyżce stołowej (dorosłym) i po 1 małej łyżeczce (dzieciom).

Przeciwbólowe uciskanie

Niektóre objawy przeziębienia można również złagodzić stosując akupresurę, czyli masowanie punktów energetycznych.

* Na ból głowy pomaga uciskanie, miejsce przy miejscu, punktów usytuowanych na linii łączącej nasadę nosa z guzkiem potylicznym. Każdy punkt trzeba uciskać przez około 10 sekund.

* Ból gardła można łagodzić masując punkt leżący pomiędzy nasadą palca wskazującego i nasadą kciuka oraz punkt leżący pod nasadą małego palca. Oba punkty masujemy przez 2, 3 minuty w kierunku nadgarstka.

* Gdy odczuwamy wyraźny spadek energii, a tak często się zdarza w przypadku przeziębienia czy grypy, masujemy płatki uszu. Należy je ująć pomiędzy kciuk i palec wskazujący i uciskać dość mocno lub pocierać przez parę minut.

Oprac. EKT - na podstawie "Kalendarza zdrowia" Andrzeja Żaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski