MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie marnuj żywności! Rusza kampania #EUChooseSafeFood. Dowiedz się, jak świadomie wybierać jedzenie

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Kampania jest skierowana szczególnie do młodych rodziców.
Kampania jest skierowana szczególnie do młodych rodziców. freepik
Kupowanie na zapas i odkrywanie zepsutych czy gnijących warzyw i owoców w lodówce i spiżarni to wciąż powszechny problem w wielu domach. Jak tego uniknąć i zacząć podejmować świadome decyzje? Z pomocą przychodzi kampania #EUChooseSafeFood. Polska jest jednym z 16 krajów, które biorą w niej udział. Na czym polega ta inicjatywa?

Spis treści

Kampania #EUChooseSafeFood – co to jest i o co w niej chodzi?

EFSA, czyli Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydaje opinie dotyczące istniejących i pojawiających się zagrożeń, które są związane z żywnością. Wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym EFSA prowadzi kampanię #Euchoosesafefood, która ma na celu zachęcić mieszkańców Europy do świadomego wybierania żywności. Kluczową rolę w ich pracy odgrywa nauka.

Sprawdź: Czy przejrzałe owoce są zdrowe? Zobacz, co z nimi zrobić

W 2023 roku odbywa się już trzecia edycja kampanii #EUChooseSafeFood i weźmie w niej udział aż 16 krajów.

Na czym polega kampania #EUChooseSafeFood? Chodzi w niej o wsparcie konsumentów w ich codziennych wyborach żywieniowych. Obejmuje ona m.in.:

Jak nie marnować jedzenia? Podpowie EFSA i GIS

Tym razem główną kwestią jest higiena żywności w domu, sposoby na niemarnowanie produktów spożywczych i przeciwdziałanie chorobom, które są przenoszone przez żywność.

– Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności współpracuje z krajowymi organami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo żywności i naukowcami z całej Europy, aby zapewnić, że żywność, która trafia na nasze stoły, jest bezpieczna, zdrowa i zrównoważona. Kampania #EUChooseSafeFood ukazuje połączenie między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia. Daje to konsumentom możliwość dokonywania właściwych wyborów żywieniowych i przyczynia się do lepszego zrozumienia zagadnień związanych z żywnością przez wszystkich zainteresowanych. Cieszę się, że kampania nabiera coraz większego rozmachu – w tym roku do udziału w niej zgłosiło się więcej partnerów krajowych niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział Bernhard Url, dyrektor wykonawczy EFSA.

Kampania edukuje konsumentów. Dzięki niej będą mogli łatwiej podejmować świadome decyzje i wybierać zdrowe produkty.

– To ważna inicjatywa, która zwiększa zaufanie konsumentów do unijnego systemu bezpieczeństwa żywności, opartego na podstawach naukowych. Rozpoczynająca się kampania pozwala na zacieśnienie współpracy pomiędzy GIS a EFSA oraz organizacjami konsumenckimi, producentami żywności i społeczeństwem obywatelskim. To wszystko sprzyjać będzie budowaniu zaufania obywateli UE do produktów spożywczych, po które sięgają – i to bez względu na to, w którym kraju Unii Europejskiej w danym momencie się znajdują – mówił Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz.

#EUChooseSafeFood. Do kogo jest skierowana kampania?

Akcja jest skierowana przede wszystkim do osób zamieszkujących Europę w wieku od 25 do 45 lat, a w szczególności do młodych rodziców oraz osób zainteresowanych bezpieczeństwem żywności i nauką.

Wcześniejsze edycje okazały się sukcesem i przyniosły pozytywne wyniki. Dzięki temu coraz więcej osób pamięta, że decyzje dotyczące bezpieczeństwa żywności są oparte na nauce. Wzrósł też poziom zaufania do unijnego systemu bezpieczeństwa żywności – w 2022 roku 70 proc. respondentów stwierdziło, że ufa Unii Europejskiej i rządom krajowym w kwestii bezpieczeństwa żywności. To o 10 proc. więcej niż w 2021 roku.

Jak dołączyć do kampanii #EUChooseSafeFood?

Kampania #EUChooseSafeFood to wiele inicjatyw, które będą realizowane na szczeblach unijnym i krajowym w 16 krajach Europy. Uczestnikami tej edycji są:

 • Austria,
 • Belgia,
 • Bułgaria,
 • Chorwacja,
 • Cypr,
 • Czechy,
 • Grecja,
 • Irlandia,
 • Włochy,
 • Łotwa,
 • Polska,
 • Portugalia,
 • Rumunia,
 • Słowacja,
 • Słowenia,
 • Macedonia Północna.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Wśród wydarzeń towarzyszących akcji jest m.in. kulinarny pojedynek naukowców i szefów kuchni. Jak mówią organizatorzy, efekty są bardzo smakowite. Na stronie akcji można znaleźć przepisy, które można wypróbować w domu.

Zobacz kulinarny pojedynek naukowców i szefów kuchni w ramach #EUChooseSafeFood:

Wszyscy ci, którzy chcieliby wesprzeć działanie, mogą zapoznać się ze szczegółami na stronie #EUChooseSafeFood. Znajduje się tam mnóstwo informacji o różnych zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem żywności, (są przetłumaczone na wszystkie języki urzędowe UE).

– Ze strony internetowej można również pobrać zestaw narzędzi i materiałów. Znajdują się w nim grafiki, krótkie filmy i posty do publikacji w mediach społecznościowych dostępne w wielu językach, które można udostępniać we własnych kanałach – zachęcają organizatorzy.

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Nie marnuj żywności! Rusza kampania #EUChooseSafeFood. Dowiedz się, jak świadomie wybierać jedzenie - Strona Zdrowia

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski