Nie musisz być mistrzem olimpijskim

Materiał informacyjny kampanii ,,Sport Bez Barier"
Ruszyła druga edycja kampanii społecznej „Sport bez Barier”, której celem jest promocja i wspieranie aktywności sportowej osób z niepełnosprawnościami.

- Sport jest jedną z bardziej skutecznych metod służących integracji osób z niepełnosprawnościami – nie ma wątpliwości prof. Janusz Kocki, przewodniczący rady naukowej Fundacji Neuron+, organizatora kampanii. – Jest także skutecznym narzędziem służącym podnoszeniu jakości życia, gdyż zapewnia nowe możliwości rozwoju i poprawia samoocenę OzN. Dlatego tak ważne są działania służące aktywizacji sportowej wśród osób z niepełnosprawnościami, a także ich rodzin – wyjaśnia prof. Kocki.

Liczy się udział

W przypadku osób z niepełnosprawnościami znakomicie sprawdza się jedna z głównych idei sportu, że liczy się nie miejsce, a sam udział. Tak jak w klasycznym sporcie – niewielu niepełnosprawnych sportowców osiąga poziom wybitny, mistrzowski, niewielu uzyskuje status reprezentanta kraju i jeździ na międzynarodowe zawody. Zdecydowana większość uprawia sport na poziomie amatorskim i to im w zupełności wystarcza.

W przypadku OzN ważny jest odpowiedni dobór dyscypliny sportu, którą mieliby uprawiać. Oczywiście kluczowe są predyspozycje, zdolności, ale wskazane jest, żeby sami niepełnosprawni i ich opiekunowie zwracali uwagę na takie aktywności sportowe, które zapewniają im dużą wartość rekreacyjną. Chodzi o to, aby nie tylko wychodzili z domu na treningi do hali sportowej czy na stadion, ale opuszczali też swoje miejsca zamieszkania, udając się w góry (narciarstwo), nad jeziora i rzeki (żeglarstwo, kajakarstwo), do lasu (biegi) czy na trasy rowerowe. Dla OzN zmiana otoczenia często jest również ważna w procesie integracji społecznej, rehabilitacji. – Takie wyjazdy mają też ogromny walor turystyczny, a sport dzięki poprawianiu ogólnej sprawności ruchowej osób z niepełnosprawnościami pomaga im również w uprawianiu turystyki – podnosi prof. Kocki.

Sport to jakość życia

Dotychczasowe doświadczenia wynikające z pierwszej edycji programu „Sport bez Barier” wskazują na to, że aktywność fizyczna w ogromnym stopniu poprawia jakość życia OzN. Wiele osób z niepełnosprawnościami dzięki sportowi widzi bowiem nowe cele do osiągnięcia. Treningi pozwalają im na pokonywanie kolejnych własnych ograniczeń, co pozytywnie z kolei może oddziaływać na inne dziedziny życia, takich jak nauka, praca, życie kulturalne.

- Sport to aktywna forma spędzania wolnego czasu, a czynny wypoczynek dobrze wpływa choćby na wydajność pracy osób z niepełnosprawnościami. Ogromna jest też jego rola właśnie w budowaniu więzi społecznych między samymi OzN jak między nimi a osobami pełnosprawnymi – argumentuje prof. Kocki.

Profesor wyjaśnia, że widok OzN, która uprawia sport jest dla dużej części społeczeństwa powodem do zmiany postrzegania ludzi niepełnosprawnych. Buduje wręcz pozytywny wizerunek OzN w społeczeństwie. Część w pełnosprawnych osób czuje nawet podziw dla niepełnosprawnych sportowców - amatorów, którzy w swoich specjalnościach osiągają wyniki porównywalne lub nawet lepsze od tych, którymi pochwalić się mogą ich pełnosprawni koledzy z pracy czy uczelni. Osoby z niepełnosprawnościami stają się wtedy dla nich wzorem determinacji, uporu, konsekwencji w dążeniu do wymarzonego celu. Zwłaszcza, że OzN mają o wiele trudniejszą drogę do sportu.

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier” – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”- edycja 2023.

Więcej na
https://sportbezbarier.pl/
https://www.facebook.com/FundacjaNeuronPlus
https://www.instagram.com/neuronplus/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie musisz być mistrzem olimpijskim - Dziennik Bałtycki

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski