Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie odwołują terminów i blokują kolejki. Pacjenci masowo nie przychodzą do lekarzy

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Łukasz Kaczanowski
Sami zapisują się do lekarzy, a później nie przychodzą na wizyty i blokują terminy innym. W pierwszej połowie 2023 roku w woj. lubelskim na wizytę nie przyszło ponad 25 tys. zapisanych pacjentów.

Pacjenci masowo nie przychodzą nie przychodzą na wizyty do lekarza

– Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się u lekarza na umówioną wizytę, odwołajmy ją. Dzięki temu, z tego terminu mógłby skorzystać inny pacjent - mówi Magda Musiatowicz, z Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z danych NFZ wynika, że w pierwszej połowie tego roku w całym kraju na umówione wizyty nie przyszło ponad 457 tys. osób. W woj. lubelskim od 1 stycznia do 30 czerwca ponad 25 tys. wizyt nie odbyło się z powodu pacjentów, którzy nie pojawili się w umówionym terminie.

NFZ zbadał przyjęcia dotyczące świadczeń m.in. z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Na Lubelszczyźnie najwięcej, bo blisko 10 tys. nieodwołanych wizyt, dotyczyło świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ponad 8 tys. z kardiologii, 4851 z endokrynologii, a ponad 2000 z onkologii. Pacjenci, którzy wiedzą, że nie uda im się stawić na umówionej wizycie, powinni ją odwołać.

– Nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta. Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze postępowanie ma wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je, dzięki temu termin wizyty nie przepadnie, bo zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących – dodaje Musiatowicz.

Dlaczego pacjenci nie stawiają się na wizyty?

- Jedną z przyczyn niestawiania się na wizyty jest długi czas oczekiwania, który powoduje, że pacjent szuka innego rozwiązania i decyduje się np. na wizytę płatną – mówi nam nieoficjalnie jeden z lekarzy. A zatem niestawianie się na umówioną wizytę do lekarza jest zarazem przyczyną, jak i skutkiem długiego czasu oczekiwania na specjalistę.

Kampania „Odwołuję, nie blokuję”

Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”. Akcja ma zwracać uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówione wizyty lekarskie, bez wcześniejszego odwołania.

- NFZ od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń. Pacjent oprócz informacji o dacie badania czy wizyty, ma też podany numer telefonu, pod który może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie wizyty - informuje Musiatowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski