Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie rozgrzewaj auta na postoju

Dariusz Matla
Najpierw odśnież, potem włącz silnik
Najpierw odśnież, potem włącz silnik Jacek Babicz
Badania wykazują, że zaledwie co setny kierowca wie, że silniki większości nowoczesnych samochodów potrzebują ok. 4-5 s, aby się rozgrzać. Aż 74 proc. osób twierdzi, że na rozgrzanie silnika samochodu zimą potrzebne są ponad 2 minuty.

Stara szkoła mówi, że w siarczysty mróz powinno się najpierw rozgrzać silnik nim ruszymy w podróż. Jak się okazuje, obecnie jest to błędna teoria. Przy nowoczesnych, lekkich materiałach, z których zbudowane są obecnie silniki oraz nowoczesnych syntetycznych olejach rozgrzewanie silnika np. podczas odśnieżania i czyszczenia samochodu jest nieprawidłowym zachowaniem, a silnik najszybciej i najefektywniej rozgrzewa się pod obciążeniem, czyli w czasie jazdy.

- Kierowcy włączają silnik, czekając aż się rozgrzeje, a w międzyczasie np. oczyszczają ze śniegu stojące auto. Większość nie wie, że silnik samochodu będącego na biegu jałowym rozgrzewa się znacznie wolniej niż podczas jazdy - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Zbyt długie rozgrzewanie silnika na postoju może się ponadto przyczynić do jego nadmiernej eksploatacji i krótszej żywotności - dodaje. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie podróży samochodem zimą jest odczekanie kilku sekund po uruchomieniu, a następnie płynne ruszenie. Jednak na początku jazdy nie powinno się od razu wprowadzać silnika na wysokie obroty, a póki silnik nie osiągnie prawidłowej temperatury (ok. 90 st. C), jazda powinna być płynna i spokojna.

W przypadku silników wysokoprężnych trzeba szczególnie zwrócić uwagę na to, by zgasła kontrolka świecy żarowej, oraz to, czy nasze paliwo jest specjalnie przystosowane do niskich temperatur. Aktualnie większość, i to nie tylko markowych, stacji paliw, w odpowiednim czasie wprowadza do sprzedaży tzw. zimowy olej napędowy. Z letniego oleju w niskich temperaturach wytrąca się parafina, która może doprowadzić m.in. do zanieczyszczenia układu paliwowego, a w konsekwencji do przerwania pracy silnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski