Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Niepozowane": My ich nie widzimy, ale oni widzą nas

Sylwia Hejno
© Monika Krzyszkowska
Każde z tych zdjęć jest jak mikroopowieść o człowieku i otaczającym go świecie. Żadnego nie dałoby się powtórzyć, bo jest zapisem momentu, który umknął bezpowrotnie.

Fotografować to znaczy wstrzymać oddech - uważał Henri Cartier-Bresson, ojciec fotografii ulicznej. I radził: - Myśl o zdjęciu zawsze przed jego zrobieniem i po. Nigdy w trakcie. Fotografowany model musi zapomnieć o tobie. Bohaterowie „Niepozowanych” kolektywu Un-Posed są uchwyceni wraz z wycinkiem ich własnej rzeczywistości. Są nią całkowicie pochłonięci.

„Fotograf musi obserwować, dostrzegać to, czego inni nie zauważają - piszą członkowie kolektywu. - Są też tacy, którzy niemal uprzedzają wypadki - wcześniej widzą, że ktoś ciekawie ubrany wejdzie za moment w promień słońca, przejeżdżający wagon zasłoni reklamę, albo pędzący - stworzy ciekawy, rozmyty drugi plan. Do większości zdjęć ulicznych trzeba mieć też sporo szczęścia”.

Ulica i różne miejsca publiczne są trochę jak scena złożona z niezauważalnych na co dzień drobiazgów. Gdy na tę scenę wkracza człowiek, dzięki fotografiom odkrywamy go w sytuacjach równie zaskakujących, co znaczących. Jest czasem samotny, zamyślony lub roześmiany. Odbija się na miejskich szybach albo przez nie prześwituje, przemierza chodniki, odwiedza muzea i kawiarnie. W różnych dużych i małych miastach tego świata jedzie do pracy, odpoczywa albo oddaje się swoim rytuałom. Kadr wyjęty z życia danej osoby i jej bezpośredniego otoczenia, potrafi powiedzieć więcej o społeczeństwie i ludzkiej kondycji niż tysiąc słów.

- Fotografia dokumentalna skupia się na monumentalnych wydarzeniach. Fotografia uliczna pozwala uchwycić codzienność, ale aby ją dostrzec, trzeba samemu na chwilę się zatrzymać - mówi Tomasz Kulbowski z kolektywu Un-Posed. - W ten sposób tworzymy takie archiwum miejsc, przestrzeni, chwil, w których w tym konkretnym, ulotnym momencie pojawia się człowiek.

"Niepozowane": wystawa fotografii kolektywu Un-Posed. Zobaczymy na niej 70 zdjęć, w tym wiele z nich - po raz pierwszy. Otwarcie: sobota, 20 sierpnia, godz. 19.00 (wcześniej, o godz. 17.00, odbędzie się spotkanie autorskie), Brain Damage Gallery, plac Teatralny 1 (CSK). Wystawa do 18.09.
Autorzy zdjęć: Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Jamie Fyson Howard, Ania Kłosek, Monika Krzyszkowska, Tomasz Kulbowski, Marta Rybicka oraz Adrian Wykrota. Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski