18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK: Lubelski NFZ lekceważy skargi pacjentów

BW
NIK: Lubelski NFZ lekceważy skargi pacjentów
NIK: Lubelski NFZ lekceważy skargi pacjentów Archiwum
Rzadkie i niedokładne kontrole w placówkach służby zdrowia, zbyt mała liczba pracowników, brak reakcji na skargi pacjentów - to tylko niektóre grzechy oddziałów wojewódzkich NFZ, jakie wyliczają pracownicy Najwyższej Izby Kontroli. Izba sprawdziła, jak w latach 2003- -2012 przeprowadzane były kontrole w pięciu oddziałach wojewódzkich NFZ. Pod lupę wzięto m.in. oddział lubelski.

Gdyby kontrole placówek ochrony zdrowia, które mają kontrakt z NFZ, odbywały się w dotychczasowym tempie, kontrolerzy zaglądaliby do nich średnio raz na 12 lat, stwierdzają pracownicy NIK. - W przychodniach nawet raz na 24 lata, a w gabinetach stomatologicznych raz na 18 lat - mówi Paweł Biedziak, rzecznik NIK. - Częściej sprawdzane są szpitale, ale zauważyliśmy, że kontrole te dotyczą jedynie kwestii związanych z finansami, a nie jakością świadczonych usług. NFZ łamie w ten sposób własne regulacje oraz naraża zdrowie pacjentów. Jakość i dostępność świadczeń medycznych w Polsce pozostają praktycznie poza kontrolą.

Spośród pięciu kontrolowanych oddziałów lubelska placówka najrzadziej korzystała z możliwości przeprowadzania wizytacji. W latach 2003-2011, oraz w I kwartale 2012 r. wizytacjami objęto zaledwie 10 proc. badanych świadczeniodawców. Lepiej wypadliśmy w przypadku kontroli lecznictwa szpitalnego i realizacji kontroli planowanych. Plusem jest systematyczne zwiększanie kontroli przez OW NFZ.

NIK zauważa też, że NFZ nie reaguje na skargi pacjentów. W latach 2009-2011 i I kw. 2012 r. wszystkie oddziały przeprowadziły łącznie 422 kontrole skargowe, co stanowiło zaledwie 3 proc. otrzymanych skarg.

Mała liczba kontroli może wynikać z braku kontrolerów. w 2011 r. na jednego pracownika w woj. lubelskim przypadało 90,8 świadczeniodawców (w woj. świętokrzyskim - 27,5). Kontrole prowadzone były w 2-3-osobowych zespołach.

Zdaniem pracowników NIK, kontrole przeprowadzane przez NFZ były niedokładne. W Lublinie w żadnej z sześciu objętych badaniem kontroli planowych nie sprawdzono, czy pomieszczenia, w których udzielane są świadczenia, spełniają wymogi, ani czy aparatura i sprzęt medyczny posiadają niezbędne certyfikaty. Nie oceniono też kwalifikacji personelu.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski