Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc, cisza i duchowa zaduma. Dziś Ekstremalna Droga Krzyżowa

Daniel Harasim
EDK wyruszy dziś o godz. 19 spod kościoła św. Pawła w Lublinie
EDK wyruszy dziś o godz. 19 spod kościoła św. Pawła w Lublinie fot. łukasz kaczanowski
Ekstremalna Droga Krzyżowa to wydarzenie ogólnoświatowe. W tym roku pielgrzymi w czasie nocnego marszu kontemplować będą nad wyzwaniami, które stoją przed kościołem w XXI wieku.

- Zapraszam na EDK każdego, kto chce spotkać się sam ze sobą. Nocny marsz to czas by dokonać refleksji. Każdy może zmienić siebie, wystarczy chcieć - zachęca ks. Mirosław Ładniak, organizator lubelskiej EDK.

Pątnicy wyruszą dziś nie tylko spod kościoła pw. św. Pawła w Lublinie. W EDK udział wezmą też mieszkańcy m.in. Koszalina, Wrocławia, Skierniewic, Goraju, Jarosławia, Katowic.

Poza granicami kraju tej nocy ekstremalne pielgrzymki odbędą się także w Brukseli (Belgia), Reykjanesbaer (Islandia) i Borovanach (Czechy). Najdłuższą trasę pokonać będą musieli wierni, którzy obiorą trasę zieloną z Goraju do Krasnobrodu (80 km) i z Jarosławia do Kalwarii Pacławskiej (80 km).

To jeszcze nic. Pozostałe pielgrzymki będą odbywać się w kolejne weekendy kwietnia. Rekordziści wyruszą na szlak 5 kwietnia we Wrocławiu i trasą Światło Fatimy przejdą 144 kilometry.

A jak to wygląda w Lublinie? Trasa czarna. W tym roku najpoważniejsze wyzwanie postawią sobie osoby, które wyruszą w trasę czarną bł. Piotra Jerzego Frasattiego. Ścieżka jest długa, bo mierzy aż 51 km (minimalna wymagana w EDK to 40 km). Na wielu odcinkach prowadzi drogami gruntowymi i leśnymi, które o tej porze roku mogą być błotniste. Prowadzi z Lublina, przez Stary Gaj, Las Konopnicki, Radawiec Mały, Cyganówkę, Kębło do sanktuarium w Wąwolnicy. Ścieżkę tę obrało ok. 200 osób.

Trasa czerwona to drugi najtrudniejszy szlak Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego (46 km). Z Lublina pielgrzymi wyjdą przez Lipniak, a następnie przejdą przez Motycz, Wojciechów, Las Wojciechowski, Kębło, aż do Wąwolnicy. Chęć pokonania tej drogi zadeklarowało ok. 330 osób.

Trasa żółta św. Jana Pawła II prowadzi przez Konopnicę, lotnisko w Radawcu, Wojciechów i Kębło do sanktuarium w Wąwolnicy. Jest stosunkowo łatwa, choć liczy 44 km i pokona ją ok. 400 osób. Występuje także w wariancie łatwiejszym, tzw. „na wzór EDK” – jest on skrócony do 33 km, a start został ulokowany nie na ul. Bernardyńskiej w Lublinie, a w Konopnicy.

Trasa fioletowa. Najbardziej zrównoważoną pod względem poziomu trudności jest trasa fioletowa bł. Władysława Gorala. Liczy 41 km, a na drodze uczestnicy marszu przejdą przez Sławinek, Dąbrowicę, Motycz, Miłocin, Nałęczów, Zarzekę. Około 550 chętnych zakończy ją w sanktuarium w Wąwolnicy.

Trasy niebieska i brązowa. Ostatnie dwie trasy to trasy liczące poniżej 40 km. Ci, którzy wybiorą szlak niebieski (31 km) św. Faustyny, wyjdą spod kościoła św. Pawła, okrążą Zalew Zemborzycki i wrócą na ul. Bernadyńską. Trasa brązowa bł. o. Józefa Mazurka (37 km) poprowadzi przez Czechów, Choiny, Dolinę Ciemięgi, Lasy Kozło-wieckie, Łuckę do bazyliki św. Anny w Lubartowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski