Nowa kopalnia węgla na Lubelszczyźnie. Będzie praca dla ok. 1,5 tys. osób

Jacek Barczyński
221 mln zł zysku netto wypracowała grupa kapitałowa Bogdanka w 2011 roku. Zysk operacyjny wyniósł w tym okresie 266 mln zł. Grupa osiągnęła te wyniki przy przychodach ze sprzedaży w wysokości ponad 1,30 mld zł, które były o 5,76 proc. wyższe niż w 2010 roku.
221 mln zł zysku netto wypracowała grupa kapitałowa Bogdanka w 2011 roku. Zysk operacyjny wyniósł w tym okresie 266 mln zł. Grupa osiągnęła te wyniki przy przychodach ze sprzedaży w wysokości ponad 1,30 mld zł, które były o 5,76 proc. wyższe niż w 2010 roku. Jacek Świerczyński
Nie tylko Kompania Węglowa ze Śląska chce wybudować nową kopalnię węgla na Lubelszczyźnie. – O koncesję wydobywczą wystąpiła też spółka Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. – poinformował wczoraj marszałek województwa Krzysztof Hetman.

Na początku roku spółka Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. wystąpiła o koncesję na wydobywanie węgla ze złóż w tak zwanym polu Sawin. To teren sąsiadujący z eksploatowanymi już przez spółkę pokładami w Nadrybiu i Stefanowie. Z kolei Kompania Węglowa ze Śląska chce szukać złóż w obrębie Rejowca, Siedliszcza i Pawłowa.

Podczas wczorajszej konferencji w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie marszałek województwa zaznaczył, że firm zainteresowanych lubelskimi złożami będzie więcej.

I choć koncesja śląskiej firmy dotyczy „poszukiwania i rozpoznawania złoża”, to pokłady węgla kamiennego na Lubelszczyźnie są już dawno udokumentowane. – Teraz chodzi tylko o to, by poprzez odwierty precyzyjnie wytyczyć miejsca budowy szybów – tłumaczy senator Józef Zając, rektor PWSZ.

Z materiałów zebranych przez senatora wynika, że złoża ciągną się od Radzynia i Parczewa po Hrubieszów. Największe zasoby znajdują się w rejonie Rejowca i Pawłowa. I co bardzo istotne, w 65 procentach występuje tam węgiel koksujący, który na rynku jest prawie dwa razy droższy od węgla opałowego.

– Wydobycie węgla na Lubelszczyźnie jest o 20-30 proc. tańsze niż na Śląsku – mówi Arkadiusz Tofil, prorektor PWSZ, który obserwuje techniczną stronę przygotowań do eksploatacji złóż. – Udowadnia to Bogdanka. Także i to, że na węglu można świetnie zarobić, inwestować i zatrudniać ludzi.

Z informacji przedstawionych wczoraj przez marszałka i senatora wynika, że jeśli Kampania Węglowa wybuduje pod Rejowcem kopalnię, to znajdzie w niej pracę około 1,5 tys. osób. Do tego dwa razy tyle miejsc pracy powstanie wokół niej. To samo dotyczy Bogdanki, która czeka na koncesję na wydobywanie węgla w sąsiedztwie Stefanowa i Nadrybia.

W przypadku Kompanii Węglowej wybudowanie kopalni to perspektywa najbliższych pięciu lat, z czego pierwsze trzy zajmie wykonanie ośmiu odwiertów i sporządzenie dokumentacji nowego zakładu. Dopiero wtedy będą mogły zapaść ostateczne decyzje w sprawie lokalizacji głównego szybu wydobywczego. Koszt jego budowy to 1 mld zł.
– Budowa nowej kopalni odmieniłaby losy naszego regionu – uważa marszałek Krzysztof Hetman. – Cieszę się, że o koncesje wystąpiły polskie firmy. Ale jeśli zajdzie potrzeba, będziemy zapraszać na Lubelszczyznę także zagranicznych inwestorów.

Węgiel to nie jedyne bogactwo naturalne naszego regionu. Marszałek Hetman przywołał zainteresowanie inwestorów złożami gazu ziemnego w rejonie Zamościa i Tyszowca. Ma on parametry porównywalne do tych, jakimi charakteryzuje się gaz wydobywany na Syberii. Z kolei senator Józef Zając przypomniał tak zwane Morze Janowsko-Kraśnickie, czyli rezerwuar wód oligoceńskich w rejonie Janowa i Kraśnika.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
harnaś
nie widzis ,że ten zając to sozołom i promuje tylko siebie i nabór do swojej rodzinnej szkółki na kilka lat. Jak się coś robi to sie wykonuje a nie zwołuje niekończące się konferencje i wydaje artykuły sponsorowane w gazetach
z
zzz
ja tam lubie takie tulaczki , czasem jest fajnie czasem dreszczyk emocji .
 
 
j
jorguśś
bzdury piszesz,chyba masz mieszkanie w bytomiu na karbiu,a zapylenie jest na przodku,nie widziałeś gościu kopalni.
g
g
 O koncesję wydobywczą wystąpiła też spółka Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.
C
Chełmianin N
Masz rację MaXiO i dobrze powiedziałeś.W tym wszystkim chodzi oto,że pierwotne dawne plany przwidywały budowę kopalni w okolicach Sawina,czy teź Siedliscza,ale ówczesne Lubelskie władze partyjne,tyle złego zrobiły i wbrew ekonomi załatwiły,że kopalnie w Bogdance na bagnach postawiły.Środowisko lubelskie nie mogło się pogodzić,żeby z naszych terenów węgiel przyjął nazwę,„WĘGIEL CHEŁMSKI".Dziś polityka zaczyna się odnowa,do tej pory siedzieli cicho,ale jak ŚLĄSK się zakręcił,to Bogdanka ruszyła i Urząd Marszałkowski .Trzeba myśleć i przwidywać(uwzględniając wcześniejszą politykę) i nie dać się wykiwać.Przykładów jest wiele i za czasów PRL-u,jak i obecnie,Chełmianie w tej polityce i w zagrywkach nie dajcie się ogłupić.Zaufajcie Śląskowi,a nie firmom spod znaku Lublina.
r
ryl
jebal pies
h
harnaś
nie widzis ,że ten zając to sozołom i promuje tylko siebie i nabór do swojej rodzinnej szkółki na kilka lat. Jak się coś robi to sie wykonuje a nie zwołuje niekończące się konferencje i wydaje artykuły sponsorowane w gazetach
M
MICHA
NO pewnie zbawca ukochany , idź i poacłuj jasnie pana w żyć, liziusie, a to ty STASIU???
J
Johan
Braki wody w spodniach nie zależą od eksploatacji węgla panie górniku nizinny.W lubelskim terenie węglowym są miejsca nie zamieszkałe,przecież nie trzeba było budować BYTOMIA na najlepszym węglu tylko z boku,a tu kopać węgiel.Przy właściwym podejściu do tego problemu może być każdy zadowolony.Do wszystkiego trzeba użuwać ROZUMU.Obecne pole wydobywcze Bogdanki omija tereny zurbanizowane,a przygotowywane nowe ma zaludnienie 3-5 osób na 1 km. kw.
G
GÓRNIK NIZINNY
BRAK WODY oczywiście w STUDNIACH a nie spodniach, ale jak sie znam na rzeczy jeszce troche wody upłynie i daj Boże duzo. Ja wolę LASKI, PIASKI I KARASKI niż kominy i wierze górnicze, ale kazdy ma prawo decydować za siebie, a soją droga to Pawłów i Rejowiec pożałują tej kopalni najbardziej.
l
lublinianin
Nigdy nie będzie u nas dobrze, dopóki takie niedorozwoje jak Ty tu mieszkają. Jedź trolu w świat jak najprędzej.
C
Chełmianin N
Panie-m.ak.s,gdzie ta Pańska łubelszczyzna leży,jak piszesz o niej,to określ jej teren i wskaż na mapie.Podaj podstawę prawną,naukową i historyczną,a ponadto naucz się czytać mądrzejszych od siebie.
I
Izajasz
Nazwa kopali mająca koncesję na wydobycie węgla w polach Bogdanka, Nadrybie, Stefanów to Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA ( LW "Bogdanka" SA) twór "spółka Węgiel Kamienny Bogdanka" jeszcze nie powstała a tym bardziej nie wydobywa węgla na  w/w polach
M
MaXiO
Nie dla Bogdanki! Chełm powinien swoja wlasna postawic!
O
OLEG
Jezeli redaktor pisze o 5 latach, to ma na myśli budowę ..... domu. Abu zbudować kopalnię i baby ona funkcjonowała potrzeba ok 15 lat. To minimalny czas na budowę od podstaw. sam szyb to nie wszystko, a gdzie infrasruktura towarzysząca? Spoko.. zapraszam do nowej kopalnii w 2030 r. .....
Dodaj ogłoszenie