Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowa stacja dializ w szpitalu przy ul. Jaczewskiego oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]

Jakub Sarek
Nową stację hemodializ otworzono oficjalnie dzisiaj (1 grudnia) w szpitalu przy ul. Jaczewskiego. Jej uruchomienie ma zwiększyć dostępność i jakość leczenia chorób nerek.

Jak wynika z danych lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w okresie od stycznia do października 2023 r. z dializ w naszym regionie skorzystało 2214 pacjentów. Dla porównania, w 2019 r. (przed wybuchem pandemii koronawirusa) było ich 2355.

- Dużą część tych pacjentów zabrał COVID. Po pandemii obserwujemy jednak pewien wzrost liczby osób potrzebujących dializ - wskazuje prof. Wojciech Załuska, kierownik Kliniki Nefrologii SPSK nr 4 w Lublinie i rektor tamtejszego Uniwersytetu Medycznego.

W placówce przy ul. Jaczewskiego w ciągu roku wykonywanych jest 11 tysięcy takich zabiegów.

- Nasi pacjenci nie mogą funkcjonować bez stacji dializ. W pewnym momencie niefunkcjonujące nerki uniemożliwiają dalsze życie. My tę funkcję musimy zastąpić i mamy dwa sposoby do wykorzystania: jeden to terapia nerkozastępcza, czyli hemodializy i dializy otrzewnowe, a drugi to przeszczep nerek.

Większy komfort i lepszą jakość usług medycznych dla pacjentów nefrologicznych ma zapewnić nowa Stacja Hemodializ SPSK nr 4, która w piątek (1 grudnia) doczekała się oficjalnego otwarcia. Budynek stanął w pobliżu Izby Przyjęć Planowych i zastąpił wysłużony punkt dializ, który mieścił się na Oddziale Nefrologii.

Nowa stacja dializ w szpitalu przy ul. Jaczewskiego oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]
Jakub Sarek
Nowa stacja dializ w szpitalu przy ul. Jaczewskiego oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]
Łukasz Głaczkowski/SPSK nr 4

Do dyspozycji pacjentów przeznaczono 19 stanowisk do hemodializ - o sześć więcej niż dotychczas.

- Dzięki temu zwiększyliśmy dostęp do leczenia nerkozastępczego. Mamy znakomite urządzenia, którą służą do hemodializy i hemodiafiltracji - wspomaganej metody, która jest szczególnie atrakcyjna u pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi - tłumaczy Załuska.

W gmachu wydzielono również specjalną przestrzeń do izolacji zakaźnie chorych, m.in. na COVID.

- Warunki, zarówno dla pacjentów, jak i personelu, zdecydowanie się poprawiły. Przekłada się to na bezpieczeństwo i jakość świadczonych usług - przekonuje Radosław Starownik, dyrektor SPSK nr 4.

Wtóruje mu pani Małgorzata, która w lecznicy przy ul. Jaczewskiego dializowana jest od 36 lat.

- Na zabiegi przyjeżdżam z Bychawy trzy razy w tygodniu. Trwają one około czterech godzin. Jeśli chodzi o komfort, to w moim odczuciu jest on o jakieś 200 proc. wyższy Sama - za pomocą pilota - mogę regulować swoje łóżko. Wcześniej musiałam prosić o to pielęgniarkę. Aparaty do dializy są bardzo nowoczesne. Bardzo się cieszę, że dożyłam takiej stacji dializ- podkreśla pani Małgorzata.

Nowa stacja dializ w szpitalu przy ul. Jaczewskiego oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]
Jakub Sarek

Stacja Hemodializ to część Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki. Obiekt ma powierzchnię 1054 mkw.

- Składa się z dwóch kondygnacji nadziemnych i przeszklonego łącznika prowadzącego do Klinicznego Oddziału Nefrologii w istniejącym budynku głównym SPSK Nr 4 w Lublinie. Wszystkie kondygnacje budynku są połączone dwiema wewnętrznymi klatkami schodowymi i dwiema windami przeznaczonymi do przewozu pacjentów i personelu - opisuje Alina Pospischil, rzecznik SPSK nr 4.

Inwestycja pochłonęła ok. 20 mln zł.

Powstanie nowej Stacji Hemodializ zwieńczyło pierwszy etap budowy Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ. Drugi zakłada przebudowę i modernizację istniejących pomieszczeń Klinicznego Oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych SPSK nr 4, utworzenia izolatek do hospitalizowania pacjentów zakaźnych, zwiększenia liczby łóżek z 20 do 29 i przeniesienia ośrodka dializ otrzewnowych. Rozpoczęcie tej fazy inwestycji zaplanowano na początek grudnia 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski