Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ustawa o wolontariacie. Strach w hospicjach

FAJ
Irena Łokaj jest wolontariuszką hospicjum Dobrego Samarytanina
Irena Łokaj jest wolontariuszką hospicjum Dobrego Samarytanina Małgorzata Genca
Rząd każe nam zarabiać na czyimś cierpieniu i umieraniu. Jak tak można? Od lat zajmuję się podopiecznymi lubelskiego hospicjum Dobrego Samarytanina. Robię to z potrzeby serca i nie wyobrażam sobie, żebym mogła brać za to pieniądze. To nieludzkie - twierdzi Irena Łokaj, emerytka z Lublina.

Za dwa miesiące wszystkie placówki świadczące usługi zdrowotne muszą zarejestrować się jako przedsiębiorstwa (wynika z ustawy leczniczej z kwietnia 2011 r.). Nowe prawo dotyczy m.in. hospicjów. A to oznacza, że już od wakacji, nie będą mogły korzystać z pomocy wolontariuszy, bo byłoby to sprzeczne z zasadami konkurencji. Chyba, że... zatrudnią "wolontariuszy" albo im zapłacą.

- To jakiś absurd. Przecież my nie działamy dla zysku, pomagamy i nadal chcemy pomagać bezinteresownie - mówi Maria Drygała, prezes wolontariusz hospicjum im. Dobrego Samarytanina w Lublinie, które od ponad 20 lat opiekuje się ponad 600 osobami obłożnie chorymi w ich domach, ma także prawie 270 tzw. pacjentów stacjonarnych. - Kieruję hospicjum ponad 20 lat i nigdy nie wzięłam za to ani grosza. I nie zamierzam. Cała "załoga" pracuje za darmo. Mówię m.in. o około 30 osobach, które codziennie zajmują się naszymi podopiecznymi. Bez nich hospicjum przestałoby istnieć - dodaje.

Irena Łokaj przychodzi na ul. Bernardyńską od ponad 4 lat. - Mój mąż bardzo długo chorował na raka. W tych trudnych chwilach wolontariusze bardzo nam pomogli. Dziś sama pomagam, z wdzięczności, z potrzeby serca, nie dla pieniędzy - mówi wolontariuszka.

Zbulwersowany nowymi przepisami jest również ojciec Filip Buczyński, założyciel Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. - Przecież to się kłóci z ideą wolontariatu. Wolontariusze zostaliby "zwykłymi pracownikami". To niedorzeczne - uważa.

Wolontariusze znikną również ze szpitali. - Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Wolontariusze (z fundacji, stowarzyszeń, ale też osoby prywatne) zaglądają do nas codziennie. Bawią się z dziećmi, czytają im bajki, albo po prostu trzymają za rękę, czuwają przy łóżkach - mówi Agnieszka Osińska, rzeczniczka Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że hospicja trafiły do feralnej ustawy przez... niedopatrzenie. Dziś sprawą zajmie się Rada Ministrów.

Resort naprawi błąd w sprawie hospicjów

- Jeśli rząd i Sejm do 1 lipca nie zmienią uchwalonej rok temu ustawy, hospicja nie będą mogły korzystać z pracy wolontariuszy, nie dostaną też pieniędzy z 1 procentu - alarmują organizacje pozarządowe. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że hospicja znalazły się w ustawie... przez niedopatrzenie. I zapewnia, że naprawi błąd.

Problem powstał za sprawą przyjętej w kwietniu ubiegłego roku ustawy o działalności leczniczej. Zgodnie z jej zapisami hospicja, świadcząc usługi zdrowotne, prowadzą formę działalności gospodarczej. Dlatego powinny do lipca 2012 r. zarejestrować się jako przedsiębiorstwa.

A jako takie nie będą mogły przyjmować bezpłatnej pomocy od ochotników - co z kolei zakłada projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie przygotowany w kwietniu tego roku przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Dlaczego hospicja muszą rezygnować z wolontariatu? Bo "korzystanie ze świadczeń wolontariuszy przy prowadzeniu tej działalności (hospicjów) jest sprzeczne z zasadami konkurencji"- czytamy w projekcie nowelizacji.

Przepisy ustawy z kwietnia ub.r. tworzą jednak więcej problemów. - Zmuszają nas do rejestrowania działalności gospodarczej. A to zamyka nam drogę do korzystania z pieniędzy z jednego procentu czy zbiórek publicznych. Firmy nie mogą bowiem tak pozyskiwać pieniędzy - wyjaśnia Maria Drygała, prezes wolontariusz hospicjum im. Dobrego Samarytanina w Lublinie.
Agnieszka Gołąbek, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia, zapewniała wczoraj, że ustawa o działalności leczniczej zostanie zmieniona przed lipcem br.

- Założenia nowelizacji są już gotowe. We wtorek 8 maja zajmie się nimi Rada Ministrów. Żeby wyeliminować wszelkie wątpliwości, hospicja mają być z ustawy wykreślone - zapowiedziała. Później nowelizacją zajmie się Sejm.

Pozostaje pytanie - dlaczego hospicja w ogóle w ustawie umieszczono? - Ustawa dotyczy bardzo wielu podmiotów i w toku konsultacji kwestia wyłączenia hospicjów została jakoś pominięta - przyznała Gołąbek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski