Nowe emerytury stażowe: 27.03.2021. Co najmniej 120 proc. emerytury minimalnej bez osiągnięcia wieku. Zagwarantuje je Nowy Ład?

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Gdyby przepis ten wszedł w życie przed 1 marca 2021 roku, najniższa emerytura stażowa wynosiłaby najprawdopodobniej 1 560 zł. Fakt ogromnego zainteresowania projektem pokazuje, że osób zaczynających pracę w Polsce w młodym wieku jest naprawdę dużo! Czas na to by prezydencki projekt ustawy trafił do Sejmu. Jakie są na to szanse?
Gdyby przepis ten wszedł w życie przed 1 marca 2021 roku, najniższa emerytura stażowa wynosiłaby najprawdopodobniej 1 560 zł. Fakt ogromnego zainteresowania projektem pokazuje, że osób zaczynających pracę w Polsce w młodym wieku jest naprawdę dużo! Czas na to by prezydencki projekt ustawy trafił do Sejmu. Jakie są na to szanse? Fot. Mariusz Kapała / Polska Press
Prezydent Andrzej Duda obiecał, że emerytury stażowe zapewni Polakom. W 2020 roku to się nie udało, prezydent nie zgłosił projektu ustawy, a projekt społeczny kancelaria przesłała rządowi. Nieoczekiwanie pojawiła się nowa nadzieja: nieoficjalnie mówi się, że wprowadzenie emerytur stażowych ma być częścią nowego programu rządowego określanego mianem Nowego Ładu Mateusza Morawieckiego.

Prezentacja programu Nowy Ład przewidziana na 20 marca została odłożona ze względu na szybki wzrost zachorowań na COVID (trzecia fala). Musimy więc jeszcze poczekać czy nieoficjalne zapowiedzi wprowadzenia do polskiego obrotu prawnego instytucji emerytury stażowej staną się faktem, a przynajmniej będą pozycją w nowym programie rządu.

A co do tej pory działo się i dzieje w kwestii emerytur stażowych?
Niestety, w zakończonym 2020 roku nie udało się doczekać formalnego skierowania do Sejmu projektu ustawy o emeryturach stażowych. Powinien to zrobić prezydent, zgodnie ze swoją prerogatywą ustawodawczą, bo sam obiecał w toku kampanii wyborczej, że to zrobi, a hasło emerytury stażowe było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy.
Czas spełnić obietnicę. Tym bardziej, że wielu zainteresowanych, niecierpliwiąc się, media oskarża o rozdmuchiwanie sprawy, która wciąż jest przysłowiową burzą w szklance wody. Liczymy, że w końcu prezydent zajmie publicznie stanowisko w sprawie ustawy o emeryturach stażowych, bo na razie - nomen omen - nabrał wody w usta w tej sprawie.

Zawiedzione niespełnioną przez prezydenta obietnicą osoby próbują działać wspólnie. Na Facebooku np. zawiązała się grupa "Gdzie nasze obiecane emerytury stażowe panie prezydencie Duda"."Chcemy przez działalność naszej grupy nagłośnić i wymóc sprawę emerytur stażowych obiecanych przez przez pana prezydenta Dudę dwukrotnie w umowie społecznej z NSZZ Solidarność w roku 2015 i 2020 Nasza grupa to grupa ponad podziałami politycznymi nie interesuje nas jakie masz poglądy polityczne , religijne , społeczne to twoja prywatna sprawa To grupa ścisłe tematyczna politykę wspieranie opcji politycznej zostaw sobie za drzwiami . Tu walczymy o nasze emerytury stażowe i to jest priorytet tej grupy" - piszą organizatorzy.

Bernadetta Z.: "Mam 57 lat i ponad 41 lat pracy.Czekam z utęsknieniem na emeryturę nawet najniższą.Jestem schorowana i nie mam sil do pracy".

Marek O.: "Mam 62 lata i 41 lat składkowych".

Beata S.: "Mój mąż ma 43 skończone lata pracy , a wiek 58 lat".

Więcej można się dowiedzieć pod aktywnym (klikając) linkiem niżej:
https://www.facebook.com/groups/239677423032242

Pod koniec września 2020 r.grupa obywateli (zastrzegli swoje dane), by ułatwić rozwiąaanie problemu złożyła w Kancelarii Prezydenta własny projekt ustawy oraz petycję.

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej prezydenta RP, "Autorzy petycji postulują do Prezydenta RP o podjęcie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu nowelizację ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przez umożliwienie osobom z długim stażem pracy i latami składkowymi przechodzenie na emeryturę przed uzyskaniem ustawowego wieku emerytalnego – tj. emeryturę stażową. Zdaniem piszących wielu pracowników, mimo nieosiągnięcia wymaganego ustawowo wieku emerytalnego, wypracowało już swoje emerytury. Zdają sobie sprawę, że wysokość emerytury stażowej będzie niższa od pełnowymiarowej, ale uważają, że Polacy powinni mieć wybór dotyczący momentu przejścia na emeryturę, jeżeli będą mieli wypracowany odpowiedni staż pracy (35 dla kobiet, 40 lat dla mężczyzn). Autorzy petycji przekazali również własny projekt ustawy w tym zakresie wraz z jego uzasadnieniem".

Kancelaria jednak przekazała petycję "stosownym komórkom KPRP w celu przeanalizowania zgłoszonego postulatu" - poinformowało Biuro Dialogu i Korespondencji.
Prezydent zrobił więc unik, jakby to nie on składał obietnicę swoim wyborcom!

PRAWO DO ZMIANY. Kliknij i przeczytaj!

W sondażach opinii publicznej dotyczących zaufania do polityków prezydent Andrzej Duda sporo stracił. Logika wskazuje, że podejmie jakieś działa dla odbudowy wizerunku. Z pewnością takim byłoby spektakularne złożenie w Sejmie projektu własnej ustawy – projekt ustawy o emeryturach stażowych byłby doskonałym tego typu posunięciem. Może więc w końcu w najbliższych dniach wszyscy, którzy niecierpliwie czekają na emerytury stażowe będą mogli przekonać się, że rzeczywiście coś się z nimi dzieje…

Jak wynika z ogólnopolskiego monitoringu blisko 30 tys. cen ze stycznia tego i ubiegłego roku, największy wzrost odnotowały Produkty sypkie – 10,4%. Potem były tzw. Inne produkty – 7,5%, a za nimi znalazła się Chemia gospodarcza – 6,1%.

Rekordowe podwyżki cen podstawowych produktów: 25.02.2021. M...

W Polsce wiele osób rozpoczyna pracę zawodową bardzo wcześnie. Właściwie już nawet piętnastolatkowie w szkole zawodowych w ramach zajęć warsztatowych pracują jak dorośli pracownicy. Wiele osób nie poprzestaje na jednej umowie o pracę, ale zatrudnionych jest często na dwóch etatach. Takie osoby powinny mieć prawo do emerytury stażowej – w starym systemie emerytalnym nawet staż był ustalany (tzw. lata składkowe i nieskładkowe) i uwzględniany w wymiarze emerytury.
Być może stąd fałszywy stereotyp, że ZUS (państwa) nie stać na emerytury stażowe. W nowym systemie wymiar emerytury i tak jest ustalany na podstawie zgromadzonego kapitału z opłacanych składek ZUS. Stąd wystarczy np. proponowane przez związki zawodowe ograniczenie co do wysokości minimalnej emerytury stażowej, by wszystko odbywało się w ramach obecnie funkcjonującego systemu i nie generowało dla ZUS żadnych dodatkowych obciążeń z tytułu emerytur stażowych.
W przeciwnym przypadku fałszywe opowieści, że państwa nie stać – sugerujące, że uprawnieni do emerytur stażowych dostaliby jakikolwiek przywilej – mają drugie dno; w gruncie rzeczy zmuszając do pracy aż do osiągnięcia arbitralnie ustalonego wieku emerytalnego osoby o zgromadzonym już przez wcześniejszą i intensywniejszą pracę dużym kapitale w ZUS tak naprawdę system je w sposób nieuprawniony wykorzystuje. Mówiąc najprościej, takie osoby są dyskryminowane względem innych.

Emerytura stażowa przed ukończeniem sześćdziesięciu lat

Czas na to by prezydencki projekt ustawy trafił do Sejmu. Jakie są na to szanse? Założenie prezydenckiego projektu jest proste: przepracowałaś 35 lat, przepracowałeś 40 lat – przechodzisz na emeryturę kiedy tylko chcesz, bez oglądania się na wiek. Ważne, że przez tyle lat podlegaliście obowiązkowi – lub dobrowolnie odprowadzaliście składkę emerytalną do ZUS. Wpłynęła ostatnia składka, osiągnęliście staż 35 lub 40 lat, możecie składać wniosek o emeryturę. Gdyby przepis ten wszedł w życie przed 1 marca 2021 roku, najniższa emerytura stażowa wynosiłaby najprawdopodobniej 1 500 zł.

Ciągle czekamy by prezydent swoją obietnicę przekształcił z projekt gotowej ustawy, która trafi do Sejmu i zostanie szybko uchwalona. Ponieważ czas mijał a projektu nie było, został opracowany gotowy społeczny projekty ustawy o emeryturach stażowych i wraz z petycją w tej sprawie przekazany do prezydenta. Wszyscy czekają, że prezydent Andrzej Duda przekaże go jako swój projekt do Sejmu.

Przejście na tzw. emeryturę stażową byłoby przywilejem czyli byłoby dobrowolne. Ponieważ wciąż wysokość emerytury zależy od zgromadzonego kapitału, to każdy kto chce mieć większą emeryturę powinien patrzeć nie tylko na swój wiek, ale i zgromadzony ze składek kapitał, na podstawie którego ZUS wyliczy mu wysokość comiesięcznej emerytury. Każdy dodatkowy miesiąc pracy, o latach już nie wspominając to wyższa emerytura - nie tylko dlatego, że na emerytalne konto pracującego wpłyną jeszcze dodatkowe składki, ale i dlatego, że wyliczając wysokość emerytury ZUS podzieli zgromadzone pieniądze przez mniejszą liczbę miesięcy hipotetycznego wieku mężczyzny lub kobiety wynikającego z aktualnych tablic śmiertelności.

Takie rozwiązanie jest obecnie rozważane jako uzupełnienie obecnego systemu emerytalnego. Obecnie, jak wiadomo by przejść na emeryturę – poza np. służbami mundurowymi – trzeba mieć ukończone 60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna.

Obecnie w przypadku osób wcześnie zaczynających pracę bywa, że staż pracy bliższy jest pięćdziesięciu lat niż ledwie czterdziestoletni.

Pomysłodawcą jest prezydent Andrzej Duda, którego popiera związek zawodowy „Solidarność”, dodając jednak własny warunek – zgromadzony na koncie emeryta stażowego kapitał musi pozwalać na wypłatę emerytury w wysokości co najmniej 120 proc. aktualnie obowiązujące najniższej emerytury.

Minimalna emerytura stażowa: 120 procent najniższej emerytury

To wynika z obawy, że pieniądze zgromadzone ze składek emerytalnych osób przechodzących na emeryturę przed sześćdziesiątką będą niewielkie i w konsekwencji emerytura będzie groszowa.
Niskie emerytury z ZUS to zresztą główny powód, dla którego wciąż szukane są rozwiązania, które miałyby być nowym prawem emerytalnym i poprawić sytuację materialną zwłaszcza osób otrzymujących najniższe emerytury. Tymczasem stan finansów publicznych nie pozwala bowiem na zwiększenie dopłat do emerytur z budżetu państwa. COVID stawia pod znakiem zapytania wypłatę obiecanych już i zapisanych w prawie trzynastych emerytur i czternastych emerytur – prawo prawem, ale nie wiadomo czy do budżetu w przyszłym roku wpłynie dostatecznie dużo pieniędzy, by sfinansować takie programy socjalne i coraz głośniej rozważa się ich zawieszenie.

Emerytury 2021: dużo niewiadomych

Zresztą nie jedyna niewiadoma – wciąż nie zostały dokończone prace nad likwidacją OFE, z których pieniądze według pierwotnie przyjętej przez Sejm ustawy miały trafić na prywatne indywidualne konta emerytalne już w czerwcu br.

Wiadomo za to ile wyniesie waloryzacja emerytur od marca 2021 – wskaźnik 3,84 proc. zapisany jest bowiem w projekcie ustawy budżetowej przedstawionej przez rząd. Gdyby nie inflacja na poziomie 3-4 proc. wyglądałoby to nieźle, ale w praktyce wiele cen kluczowych w portfelu emeryta, np. energia, wywóz śmieci i inne opłaty związane z mieszkaniem, nie mówić już o lekach – rosną dużo wyżej ponad wskaźnik inflacji i planowanej waloryzacji.

Emerytury stażowe 2021 – co najmniej 1 500 zł

Wracając do nowego projektu emerytur stażowych, gdyby one obowiązywały już dziś, najniższa emerytura stażowa dla kobiety, która przepracowała 35 lat wynosiłaby obecnie 1 440 zł, podobnie jak dla mężczyzny, który przepracował 40 lat, niezależnie od ich wieku.

Natomiast gdyby doszło do podwyższenia najniższej emerytury od 1 marca 2021 r. do kwoty 1 250 zł, najniższe emerytury stażowe wynosiłyby (po spełnieniu warunku stażu pracy 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn) 1 500 zł.

Okazje

Szukasz prezentu dla dziewczyny, partnerki, żony?

Szukasz prezentu dla chłopaka, partnera, męża?

Słodki prezent sprawdzi się na pewno

A może coś bardziej szalonego?

Książka w prezencie? Świetny pomysł

Zmysłowe perfumy w dobrych cenach

Materiały promocyjne partnera

Odrobina relaksu należy się każdemu

Materiały promocyjne partnera

Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe emerytury stażowe: 27.03.2021. Co najmniej 120 proc. emerytury minimalnej bez osiągnięcia wieku. Zagwarantuje je Nowy Ład? - Strefa Biznesu

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maksymilian Mike
SWIADECTWO W SPRAWIE, W JAKI SPOSÓB MOZNA UZYSKAC ??MOJA POZYCZE OD SPÓLKI PRAWDZIWA FIRMA KREDYTOWA (R.M.L.C)

Czesc przyjaciele!!! Nazywam sie Maksymilian Mike. chce poswiadczyc dobrego Pozyczkodawcy, który pokazal mi swiatlo po tym, jak zostal oszukany przez 5 róznych miedzynarodowych pozyczkodawców Internetu, wszyscy obiecuja mi udzielic pozyczki po tym, jak zaplacili mi duzo oplat, które nie przyniosly niczego i nie przyniosly zadnego pozytywnego wyniku. Stracilem moje ciezko zarobione pieniadze i bylo to w sumie 20 000,00 PLN. Pewnego dnia przegladalem internet wygladajac na sfrustrowanego, gdy natknalem sie na zeznania kobiety, która równiez zostala oszukana i ostatecznie powiazano ja z firma pozyczkowa o nazwie Usluga pozyczki Mary Judy i emailem ([email protected]), gdzie w koncu dostalem pozyczke, wiec postanowilem skontaktowac sie z ta sama wypozyczalnia, a nastepnie opowiedzialem im moja historie o tym, jak mnie oszukano przez 5 róznych pozyczkodawców, którzy zrobili mi tylko ból. Tlumacze firmie poczta i wszystko, co mi powiedzieli, to nie plakac, poniewaz otrzymam pozyczke w ich firmie, a takze dokonalem wlasciwego wyboru, aby sie z nimi skontaktowac. Wypelnilem formularz wniosku o pozyczke i kontynuowalem wszystko, o co mnie prosilem, i na mój szok, otrzymalem pozyczke w wysokosci 250 000,00 PLN od tej wspanialej firmy (Usluga pozyczki Mary Judy) zarzadzanej przez pania Mary Judy, bogobojna kobiete, i tutaj ja Jestem dzisiaj szczesliwy, poniewaz ta firma udzielila mi pozyczki, wiec zlozylem przysiege na siebie, ze bede zeznawal w Internecie, w jaki sposób otrzymalem pozyczke. Czy potrzebujesz pilnie pozyczki? uprzejmie i szybko skontaktuj sie z ta wspaniala firma, aby otrzymac pozyczke przez e-mail: ([email protected]) ona jest zyczliwa. pozostaje Maksymilian Mike ... Mój numer telefonu Whatsapp: 1(208) 991-2038
M
Maciej Marek Maciek
SWIADECTWO W JAKI SPOSÓB MOZNA UZYSKAC ??MOJA POZYCZE Z POZYCZKI LEGITY

Nazywam sie Maciej Marek Maciek obywatelem Krakowa. Zostalem oszukany przez 4 róznych miedzynarodowych pozyczkodawców Internetu, wszyscy obiecuja mi pozyczke po tym, jak zaplacili mi kilka oplat, które nie przyniosly niczego i nie przyniosly zadnego pozytywnego wyniku. Stracilem moje ciezko zarobic pieniadze. Pewnego dnia, gdy przegladalem internet ze lzami w oczach, natknalem sie na zeznania czlowieka, który równiez zostal oszukany i ostatecznie zostal powiazany z firma pozyczkowa o nazwie USLUGI POZYCZKI MARY JUDY ([email protected]), gdzie wreszcie dostalem pozyczke, wiec postanowilem skontaktowac sie z ta sama firma pozyczkowa, a nastepnie opowiedzialem im moja historie o tym, jak zostalem oszukany przez 4 róznych pozyczkodawców, którzy nie zrobili nic, tylko przysporzyli mi wiecej bólu. Tlumacze firmie poczta i wszystko, co mi powiedzieli, to nie plakac, poniewaz otrzymam pozyczke w ich firmie, a takze dokonalem wlasciwego wyboru, aby sie z nimi skontaktowac. Wypelnilem formularz wniosku o pozyczke i kontynuowalem wszystko, o co mnie prosilem, a otrzymalem pozyczke w wysokosci 270 000,00 PLN od tej wspanialej firmy (USLUGI POZYCZKI MARY JUDY) zarzadzanej przez pana Gary'ego Marka i tutaj jestem dzisiaj szczesliwa, poniewaz MARY JUDY LOAN USLUGI udzielily mi pozyczki, wiec zlozylem przysiege na siebie, ze bede zeznawal w Internecie, w jaki sposób otrzymalem pozyczke. Czy potrzebujesz pilnie uprzejmego kredytu i szybko skontaktuj sie z USLUGI POZYCZKOWE MARY JUDY teraz za pozyczke przez e-mail: [email protected]

KONTAKT

USLUGI POZYCZKI MARY JUDY

Email: {[email protected])

Mój numer telefonu Whatsapp: 1(208) 991-2038
A
Amelia Ania Alicja
Swiadectwo o tym, jak zmienilo sie moje zycie ([email protected])

Czesc przyjaciele!!! Nazywam sie Amelia Ania Alicja. Chce poswiadczyc dobrego Pozyczkodawce, który pokazal mi swiatlo po tym, jak zostal oszukany przez 2 róznych miedzynarodowych pozyczkodawców Internetu, wszyscy obiecuja mi udzielic pozyczki po tym, jak zaplacili mi duzo oplat, które nie przyniosly niczego i nie przyniosly zadnego pozytywnego wyniku. Stracilem moje ciezko zarobione pieniadze i bylo to w sumie 18 000 PLN Pewnego dnia przegladajac Internet, wygladalem na sfrustrowanego, gdy natknalem sie na zeznania kobiety, która równiez zostala oszukana i ostatecznie zostala powiazana z firma pozyczkowa o nazwie Pozyczka finansowa Mary Judy. Serwis i email ([email protected]), gdzie w koncu dostala pozyczke, wiec postanowilem skontaktowac sie z ta sama wypozyczalnia, a nastepnie opowiedzialem im moja historie o tym, jak zostalem oszukany przez dwóch róznych pozyczkodawców, którzy nie robili nic wiecej bólu. Tlumacze firmie poczta i wszystko, co mi powiedzieli, to nie plakac, poniewaz otrzymam pozyczke w ich firmie, a takze dokonalem wlasciwego wyboru, aby sie z nimi skontaktowac. Wypelnilem formularz wniosku o pozyczke i kontynuowalem wszystko, o co mnie prosilem, i na mój szok otrzymalem pozyczke w wysokosci 65 000,00 PLN od tej wspanialej firmy (Pozyczka finansowa Mary Judy) zarzadzanej przez pania Mary Judy. Bogobojna kobieta i tu ja Jestem dzisiaj szczesliwy, poniewaz ta firma udzielila mi pozyczki, wiec zlozylem przysiege na siebie, ze bede zeznawal w Internecie, w jaki sposób otrzymalem pozyczke. Czy potrzebujesz pilnie pozyczki? uprzejmie i szybko skontaktuj sie z ta wspaniala firma za pozyczke poczta elektroniczna: ([email protected]) jest mila. Good Luck.My Whatsapp Numer telefonu: 1(208) 991-2038
z
zeres

nie wiem czy to jest w ogóle dobry pomysł bo takie stażowe emerytury będą niskie a przy tej drożyźnie mało kto się zdecyduje, no chyba że będ mieli oszczędności w ppk albo na kontach czy lokatach

W
Wilk

PODOBNIEŻ TO WSZYSTKO z obniżonych emerytur PREZESA i Spółki........

G
Gość
14 lutego, 23:07, ZAINTERESOWANY:

Dlaczego wy (nowiny24.pl)ciągle piszecie w kółko to samo. I jeszcze w jakim stylu. Jedno czy dwa zdania powielane są jak przez kalkę. Człowiek czyta to samo od kilku miesięcy. Napiszcie o tych stażówkach, jak będziecie znali konkrety. Pozdrawiam

Wymagasz niemożliwego. Głąby prowincjonalnego dziennikarstwa stać tylko na powielanie tych samych bzdur.

G
Gość

komuna wrocila

G
Gość

Aby budować komunizm należy wypłacać wszystkim jednakowe świadczenie. Obojętnie czy ktoś pracował czy nie. Stalinowi, Bierutów i innym bonzom nie udało się, ale Jarusiowi wprowadzenie komunizmu się uda.

G
Gość
16 stycznia, 09:16, Waleria:

Emerytury stażowe?!! Ja mam przepracowane 35lat ale wiek 57lat i emerytury mi nie dadzą??

Nie dadzą, w takim przypadku będziesz pracowała do 70-iatki.

Z
ZAINTERESOWANY

Dlaczego wy (nowiny24.pl)ciągle piszecie w kółko to samo. I jeszcze w jakim stylu. Jedno czy dwa zdania powielane są jak przez kalkę. Człowiek czyta to samo od kilku miesięcy. Napiszcie o tych stażówkach, jak będziecie znali konkrety. Pozdrawiam

G
Gość

mialem nadzieje że nasz PREZYDENT MA HONOR I ZROBI PORZĄDEK Z TYMI EMERYTURAMI ale nic z tego tylko OBIECAŁ I SIE WYCOFAŁ TO CO MIAŁ UGRAĆ TO UGRAŁ a wy pracujcie aż was wsadzą do PIÓRNIKA HEJ

s
stoik

czy mogę prosić o uzupełnienie artykułu i zaprezentowanie liczb/danych wskazujących jaki procent osób przechodzących na emeryturę ma staż pracy (według ZUS) pow. 35 lat kobiety i 40 lat mężczyźni w ujęciu miesięcznym, rocznym, itd . Ja znalazłem tylko informacje o grudnia 2014 r. "1,4% ogółu mężczyzn, którym ZUS w XII 2014 r. po raz pierwszy przyznał stare emerytury, miało na swoim koncie 40 lat stażu pracy". Jeżeli udział stażówki będzie na poziomie 1-3% to wprowadzenie emerytur stażowych jest obojętne dla budżetu i nie bardzo rozumiem skąd szacunki o prawie 10 mld wzroście wydatków po wprowadzeniu tej reformy. Oczywiście w pierwszych dwóch latach po wprowadzeniu można się spodziewać kumulacji wniosków emerytalnych, jednak później wszystko powinno się unormować, a w perspektywie 20-30 lat wiek emerytalny zaczną osiągać osoby które zaczynały pracę w erze "naszego" kapitalizmu gdzie zaczęła dominować praca na czarno, szaro, pseudo umowy itp., tak że można spokojnie założyć że wskaźnik udziału emerytur stażowych zejdzie do poziomu 1% a być może i niżej

G
Gość

A może obniżyć wiek emerytalny policji,wojska itp. Mam znajomych którzy po 15 latach pracy przeszli na emeryturę w wieku 35 lat, strażacy. Przecież to jest najlepszy wiek faceta. Człowiek pracując uczciwie nie ma szans na wybór swojej drogi po 60 roku życia. Przecież każdy kto przepracował godnie te lata, to ma nagromadzone pieniądze na koncie ZUS. Kto weźmie moje pieniądze ? Jest głupotą mówić, że ktoś na mnie pracuje. Gdzie są moje pieniądze za przepracowane lata pracy. A mówią, że nie ma niewolnictwa, kłamstwo. Prezydent skłamał kolejny raz, przecież już się nie będzie ubiegał o stołek, to ma to gdzieś. Pozdrawiam 60 latków no i Prezydenta

X
Xxx

W dobie covid kiedy tracimy dochód nie mamy pracy i z czego żyć Prezydent i władze od ręki jeśli pozostały w nich cechy ludzkie powinny jak najszybciej zatwierdzić emeryturę stazowa, odwlekanie to tragedia dla wielu ludzi. Panowie i Panie będący politykami spójrzcie na innych a nie tylko na swoje dochody i byt przez te lata wypracowaliśmy sobie emerytury a nie ochłapy, tylko uczciwie rozliczcie nasze składki i dajcie możliwość życia.

G
Gość

Duda to ma w dupie robotnika

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie