Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zabytki archeologiczne w regionie. To fragment topora i grot strzały

Julia Zdunek
Julia Zdunek
Do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trafiły ostatnio dwa nowe zabytki kamienne. To górny fragment kamiennego topora obejmującego obuch oraz krzemienne narzędzie, będące prawdopodobnie grotem.

Do Muzeum Narodowego w Lublinie trafią niebawem odkryte na Lubelszczyźnie kolejne zabytkowe fragmenty uzbrojenia pochodzące z epoki neolitu i brązu.

Pierwszy z zabytków został znaleziony w Łuszczowie w gminie Wólka podczas robót budowlanych. Jest to fragment kamiennego topora z guzikowatym obuchem. Zachowany górna część ma długość ok. 5,5 cm, natomiast średnica obucha wynosi 4,5 cm.

Tego typu wytwory należy wiązać z neolityczną kulturą pucharów lejkowatych. Topory z guzikowatym obuchem w większości spotykane są w obiektach grobowych. Natomiast na terenie osad spotyka się je rzadko i przeważnie we fragmentach. Nie były one wykorzystywane przy codziennych pracach, ale zaliczano je do tzw. "przedmiotów prestiżowych". Są też określane jako „czekany bojowe” i mogły być używane były jako broń. Niewykluczone, że stanowiły zarazem atrybut władzy.

W naszym regionie pozostałości osadnictwa ludności kultury pucharów lejkowatych zgrupowane są głównie na Płaskowyżu Nałęczowskim. Stanowiska tej kultury zarejestrowane są również na terenie Lublina i w jego okolicy - na cmentarzysku na Sławinku oraz w Krężnicy Jarej.

Drugi z zabytków odkryty został w sąsiedztwie Zalewu Krępieckiego. Przedmiot ma charakter retuszowanego krzemiennego narzędzia. Jest częściowo zachowany i ma długość 4,5 cm i szerokość 2,7 cm. Według prof. Jerzego Libery i dr. Piotra Mączyńskiego z Instytutu Archeologii UMCS narzędzie to można traktować jako niewielkie płoszcze, które prawdopodobnie pełniło rolę grotu. Potwierdzą to jednak dopiero dalsze badania mikroskopowe.

Według wstępnych przypuszczeń zabytek pochodzi z wczesnej epoki brązu i jest związany z kulturą mierzanowicką. Na terenie Lublina związanych jest z nią kilka punktów osadniczych, np. na wzgórzu Czwartek, w miejscowościach Prawiedniki oraz Dąbrowica. Odnotowano je także m.in. np. na terenie dawnej dzielnicy Piaski, w Krężnicy Jarej czy w Piotrowicach Wielkich.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski