Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny sprzęt oparty na sztucznej inteligencji już w Lublinie. Pomoże w rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami. Zdjęcia

We wtorek (20 lutego) Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie zyskał nowoczesny sprzęt oparty na sztucznej inteligencji. Będzie wykorzystywany w rehabilitacji pacjentów z niepełnosprawnościami. Na zdjęciu Ala, pacjentka korzystająca ze sprzętu Pragma.
We wtorek (20 lutego) Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie zyskał nowoczesny sprzęt oparty na sztucznej inteligencji. Będzie wykorzystywany w rehabilitacji pacjentów z niepełnosprawnościami. Na zdjęciu Ala, pacjentka korzystająca ze sprzętu Pragma. Małgorzata Genca
Co się wydarzy, gdy połączymy sztuczną inteligencję, polską myśl technologiczną i chęć pomocy osobom z niepełnosprawnościami? Powstaną sprzęty, które we wtorek (20 lutego) trafiły do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

PRAGMA System będzie wykorzystywany do rehabilitacji osób z różnego typu niepełnosprawnościami.

– PRAGMA to w pełni polska myśl. Skupiliśmy się na jakości, żeby sprzęt służył latami. I co najważniejsze, żeby mogli z niego korzystać nie tylko specjaliści w szpitalu, ale także pacjenci ćwiczący w domu – podkreśla Robert Parcia, wiceprezes zarządu PRAGMA System.

Jego głównym atutem jest możliwość bezpiecznej pionizacji nawet leżących pacjentów.

– Jesteśmy pierwszym ośrodkiem w województwie i jednym z pierwszych w Polsce, który będzie wykorzystywać ten sprzęt w codziennej rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami – mówi dr Kamila Ćwik, dyrektorka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Sprzęt znajduje szerokie zastosowanie wśród pacjentów z niewydolnością oddechową, spowodowaną zarówno chorobami genetycznymi, jak i urazami. Z PRAGMY mogą korzystać osoby, które mają trudności w poruszaniu się, ale także te, które są pod stałą wentylacją mechaniczną, poruszają się na wózkach inwalidzkich albo są pacjentami leżącymi. Dzięki urządzeniu nie muszą się obawiać utraty przytomności i mogą wykonywać szereg aktywności w pozycji pionowej.

AI i gry wideo przyszłością nowoczesnej rehabilitacji

Drugim darem przekazanym dla szpitala jest PHIBOX Clinic – sztuczna inteligencja wspomagająca fizjoterapię dzieci. Darowiznę o wartości 43 000 zł przekazała Fundacja "Podaruj Dobro". Projekt powstał przy współpracy fizjoterapeutów, inżynierów, programistów i psychologów.

– Ten sprzęt jest swoistą synergią – łączymy polską myśl technologiczną i wykorzystanie potencjału mięśniowego do rehabilitacji dzieci – powiedział Daniel Kocur, prezes fundacji "Podaruj dobro".

Fizjoterapeutyczne gry wideo motywują dziecko by wykonać ćwiczenia, podczas gdy wbudowany moduł AI analizuje jego odpowiednie parametry ruchowe, monitoruje poprawność ćwiczeń, zwraca uwagę na popełniane błędy i daje wskazówki.

Ćwiczenia ruchowe wykonywane na PHIBOXIE wpływają na poprawę osi kończyn dolnych, postawę ciała oraz utrwalają prawidłowe wzorce ruchowe. Fizjoterapeuta ma dostęp do planowania ćwiczeń i kontrolowania ich parametrów przez interfejs webowy.

– Do tej pory ćwiczyłam wraz z fizjoterapeutką na standardowym sprzęcie i chodziłam o kulach bez żadnego wzorca. Dzięki temu systemowi mam wzorzec chodu i jestem na tyle „odciążona”, że sama mogę wykonywać ruchy – mówi pacjentka Ala, która już miała okazję skorzystać z nowoczesnego wyposażenia szpitala.

System dający nadzieję na lepsze życie, bez względu na stan zdrowia

– Drugi punkt spotkania to mój autorski projekt „Polskiego Managera Rehabilitacji” na wzór niemieckiego reha manager, czyli systemu, w którym pacjent po różnych zdarzeniach losowych może uzyskać rzetelne informacje o dalszych krokach jakie może podjąć – opisuje Kocur.

Reha Help pomaga osobom po rożnych zdarzeniach losowych informując m.in.:

  • nowoczesnej rehabilitacji,
  • utworzeniu zbiórki na nowoczesną rehabilitację,
  • spersonalizowania zakupu wózka inwalidzkiego lub sprzętu rehabilitacyjnego czy specjalistycznego samochodu.

– Wachlarz informacji jest bardzo szeroki. Jest to pierwszy tak kompleksowy projekt w Polsce z pomocą szpitalom. Projekt zrobił furorę na Śląsku, a teraz będzie mógł być rozwijany w Lublinie – podkreśla autor projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski