MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy park nad Bystrzycą. Na początek powstanie ścieżka rowerowa i plaże

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Ma mieć ok. 72 hektarów i ciągnąć się na długości trzech kilometrów wzdłuż Bystrzycy od zalewu w kierunku miasta. Chodzi o park nadrzeczny. Ratusz zdradził jakie elementy przyszłego terenu rekreacyjnego powstaną w pierwszej kolejności. Na budowę całości będzie potrzeba ok. 90 mln zł.

- Podpisuje się obiema rękami pod przystąpieniem do budowy – podkreśla Piotr Popiel, radny miejski PiS. Chodzi o park nadrzeczny. Popiel otrzymał właśnie odpowiedź na interpelację w sprawie powstania obiektu. Ratusz wskazuje w niej jakie elementy zostaną wykonane w pierwszej kolejności.

- W ramach uchwały budżetowej na rok 2021 planowane jest zapewnienie środków finansowych na przygotowanie dokumentacji projektowej dla następujących etapów utworzenia Parku Nadrzecznego: etap 2 - budowa ścieżki rowerowej SR2 i ścieżki pieszej SP2 wraz z infrastrukturą oraz etap 20, 22, 15 - budowa plaży osiedlowej przy osiedlu Łąkowa wraz z kładką pieszą – wskazuje Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta.

Tu niezbędne wyjaśnienie. Budowę parku podzielono na 24 etapy. Teraz ratusz precyzuje, od których z nich zacznie tworzenie tego terenu rekreacyjnego.
Na „pierwszy ogień” ścieżka rowerowa, która ma być alternatywą dla obecnej ścieżki rekreacyjnej dla cyklistów wzdłuż Bystrzycy. To nie jest zaskoczenie. Tak sugerowali m.in. autorzy koncepcji parku parku. Obecna ścieżka rowerowa jest zatłoczona do granic możliwości. Jej stan techniczny też nie jest najlepszy. Dodatkowa trasa dla cyklistów będzie biegła bliżej ul. Janowskiej. Nawierzchnia ma być wykonana z asfaltu.
Łącznie na terenie przyszłego parku ma powstać 7,5 kilometra dróg rowerowych i tyle samo ścieżek spacerowych – z utwardzoną nawierzchnią - dla pieszych.

Znowu zmiany na Racławickich. Kolejne skrzyżowanie do zamknięcia

Osiedlowa plaża przy os. Łąkowa będzie miała niecodzienną nawierzchnię. Będzie to plaża trawiasta.

- Plaża o charakterze osiedlowym jest położona po wschodniej stronie rzeki Bystrzycy, na zachód od Osiedla Łąkowa. Jest terenem usytuowanym pomiędzy sceną z zapleczem i amfiteatrem, ukształtowanymi w oparciu o istniejące ruiny dawnego młyna, a wodnym placem zabaw zaplanowanym w miejscu istniejącego terenowego osadnika wód opadowych – piszą autorzy koncepcji parku nadrzecznego.

Z plaży będą korzystać głównie mieszkańcy os. Łąkowa. Planowana kładka przez Bystrzycę będzie służyła tylko pieszym.

Ratusz nie precyzuje czy w przyszłym roku powstanie tylko dokumentacja czy zaczną się też prace przy budowie pierwszych elementów parku. Podczas prezentacji koncepcji zagospodarowania terenów wzdłuż Bystrzycy - styczeń 2020 r. – szacowano, że budowa parku potrwa trzy lat. Pod warunkiem, że znajdą się na ten cel pieniądze. A tych trzeba dużo. Wstępne kosztorysy mówi o 90 mln zł.
- Cieszę się na budowę parku nadrzecznego. Ale widzę w tej inicjatywie pewną sprzeczność. Chcemy wydać dziesiątki milionów złotych na ten cel a tymczasem w tym roku brakuje niewielkich środków na koszenie tych terenów. Są zarośnięte chwastami i mieszkańcy nie mogą z nich korzystać – dodaje Popiel.

W kolejce do budowy czeka park Błonia (przy zamku) a do przebudowy park bronowicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski