Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny ma przebiegać w trybie stacjonarnym. Jakie zmiany czekają uczniów?

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski/Archiwum
„Przyjaźń ze szkolnej ławki” przestanie być pandemiczną metaforą. Już w środę uczniowie wrócą do szkoły. – Chcemy rozpocząć ten rok szkolny stacjonarnie, wrócić do normalności i tak chcemy też ten rok zakończyć – deklaruje Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Oznacza to więc, że do wyprawki szkolnej dołączą maseczki, a na korytarzach i w klasach pojawią się dystrybutory płynu do dezynfekcji. Pierwsze dni września upłyną także pod znakiem kampanii informacyjnej na temat szczepień. Dyrektorzy szkół przeprowadzą wśród rodziców ankietę dotyczącą podania preparatu dzieciom. W placówkach z największą liczbą chętnych powstaną punkty szczepień.

– Wszystkim nam zależy, żeby edukacja była prowadzona w trybie stacjonarnym, więc mamy nadzieję, że jak najwięcej uczniów i ich rodziców wyrazi chęć zaszczepienia – wyjaśniła Jolanta Misiak z Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Rodzice i opiekunowie mogą dzielić się swoimi wątpliwościami z ekspertami. Ministerstwo uruchomiło dla nich specjalny adres mailowy: [email protected]. Na ich pytania dotyczące szczepienia dzieci odpowiedzą specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jak twierdzi ministerstwo, szkoły sukcesywnie dostają środki ochrony osobistej. – Złożyliśmy zapotrzebowanie na maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji i termometry, ale do tej pory jeszcze niczego nie dostaliśmy. Nie mam informacji, kiedy dokładnie możemy się ich spodziewać – tłumaczy Danuta Nowakowska-Bartłomiejczyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie.

Resort edukacji zapewnia też, że nie zapomniał o pomocy psychologicznej dla uczniów. – Szkolimy nauczycieli, dyrektorów, pedagogów w rozpoznawaniu sytuacji kryzysowej u dziecka, a także przeciwdziałaniu tej sytuacji kryzysowej – twierdzi wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski