18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obserwatorium astronomiczne w Puławach ma teleskop z GPS-em

Wojciech Antosz
Dzięki zainstalowanej elektronice teleskop sam znajduje gwiazdy
Dzięki zainstalowanej elektronice teleskop sam znajduje gwiazdy Wojciech Antosz
Kosztował blisko 27 tysięcy złotych, dzięki niemu będzie można nie tylko obserwować gwiazdy, ale również je filmować i fotografować.

Teleskop udało się kupić w 2011 roku dzięki pomocy starostwa powiatowego, ale dopiero niedawno trafił na szczyt obserwatorium. Umieszczono go na specjalnej podstawie.

- Jest to średniej klasy instrument do obserwacji nieba wyposażony w pełną automatykę, bo dzięki GPS-owi znajduje swoją domową pozycję, a także odnajduje północ magnetyczną. Dodatkowo w miarę sam się poziomuje, czyli jak go gdzieś wywieziemy, to nie musimy wykonać zbyt wielu czynności przed obserwacją. Po odnalezieniu dwóch najjaśniejszych gwiazd na niebie, ma punkt odniesienia i praktycznie sam odnajduje obiekty, które chcemy obserwować - wyjaśnia Janusz Ławicki, prezes puławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomii.

Możliwości teleskopu są nie byle jakie, bo przy 3-metrowej ogniskowej jest w stanie powiększyć obraz nawet 750 razy. Pozwala on m.in. na oglądanie Jowisza z jego charakterystyczną "Wielką Czerwoną Plamą". Korzystając ze starego teleskopu, takie obserwacje były niemożliwe. Jednak aby z urządzenia mogli korzystać mieszkańcy Puław, potrzebna była specjalna podstawa, którą dopiero niedawno udało się zainstalować.

- Teraz czeka nas kalibracja teleskopu i jeśli pogoda pozwoli, to w najbliższym czasie oddamy go do dyspozycji wszystkim amatorom astronomii - dodaje Ławicki.

Puławskie obserwatorium astronomiczne jest jednym z niewielu amatorskich obserwatoriów w kraju, które mogą się pochwalić takim sprzętem. Pozyskanie teleskopu było ukoronowaniem działalności zmarłej w zeszłym roku Marii Kapturkiewicz-Szewczyk, inicjatorki powstania puławskiego obserwatorium astronomicznego.

W miniony piątek jednej z sal w puławskim obserwatorium nadano jej imię. - Działalność pani Marii jest nieoceniona. To dzięki niej w 1972 roku powstał puławski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. To ona znalazła gdzieś w okolicach Markuszowa szlifierza zwierciadeł, dzięki któremu udało się wykonać pierwszy nasz teleskop. Dlatego nadanie jej imienia sali w obserwatorium jest wyrazem wdzięczności za to, co dla nas zrobiła - dodaje Ławicki.

Puławskie obserwatorium przy ulicy Filtrowej można odwiedzać w każdy wtorek i czwartek w godz. 18 - 20.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski