Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddali hołd bohaterom walczącym z sowieckim najeźdźcą. Warty Pamięci stanęły w 25 miejscowościach w Polsce. Zobacz zdjęcia

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Wideo
od 16 lat
16 września - w przededniu 84. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę - w 25 miejscach w kraju w tym 13 w woj. lubelskim stanęły Warty Pamięci. W Wytycznie (pow. włodawski) bohaterów uczciła marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek uczestniczyła w akcji Warta Pamięci przed Pomnikiem Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie. Celem wydarzenia jest upamiętnienie rocznicy agresji sowieckiej w 1939 r. i oddanie hołdu obywatelom polskim zamordowanym przez Sowietów na wschodzie kraju.

- W Wytycznie toczyły się bardzo ciężkie walki. Tu walczyła elitarna grupa żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza. Byli zdecydowanie słabsi od ich przeciwników - tutaj działała pancerna sowiecka armia lądowa - a jednak walczyli – podkreśliła Witek.

Oddali hołd bohaterom walczącym z sowieckim najeźdźcą. Warty Pamięci stanęły w 25 miejscowościach w Polsce. Zobacz zdjęcia
PAP/Wojtek Jargiło

Według marszałek Sejmu dla miejscowej ludności był to sygnał, że jest ktoś, kto próbuje walczyć o ich godność, przyszłość i wolność ojczyzny.

- Oni zginęli, a ci którzy nie zginęli, dostali się do niewoli, a później do tych strasznych miejsc kaźni w Starobielsku, Ostaszkowie, Kozielsku i wielu innych, gdzie Rosjanie z pełną premedytacją mordowali polską elitę, polską inteligencję. Chodziło o to, żeby uderzyć najmocniej, jak się da w naród polski, żeby nigdy później nie mógł się już odrodzić – stwierdziła Witek.

1 października 1939 r. w Wytycznie rozegrała się bitwa między jednostkami KOP a Armią Czerwoną. Na tamtejszym cmentarzu zlokalizowany jest symboliczny grób poległych w batalii żołnierzy.

Akcja Warta Pamięci objęła swoim zasięgiem cztery województwa: mazowieckie, podkarpackie, podlaskie i lubelskie.

Warty Pamięci postawiono równo o 17:30 w 25 miejscowościach, w tym 13 w naszym regionie.

W Dolinie Krzyży w Krzesimowie (pow. świdnicki) - na nekropolii położnej w pobliżu obozu NKWD dla żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego - pamięć bohaterów uczcili między innymi minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek wojewoda lubelski, Lech Sprawka czy poseł Sylwester Tułajew.

Warta Pamięci w Dolinie Krzyży w Krzesimowie.
Warta Pamięci w Dolinie Krzyży w Krzesimowie. Małgorzata Genca

Z-ca dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Polejowski w miejscowości Jabłoń (pow. parczewski) oddał hołd żołnierzom 60 Dywizji Wojska Polskiego "Kobryń", którzy polegli w walkach z Sowietami pod Jabłoniem i Puchową Górą.

W woj. lubelskim akcję przeprowadzono jeszcze we Włodawie, Wisznicach, Połoskach, Frampolu, Dołhobyczowie, Tyszowcach, Komarowie, Lesie Stockim, Sahryniu i Górze Grabowiec.

Termin obchodów - przeddzień 84. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę - nie jest przypadkowy. Inicjatorzy Warty Pamięci chcieli w ten sposób nawiązać do tradycji capstrzyków wojskowych, które w okresie II RP poprzedzały ważne uroczystości państwowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski