Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkomarzanie w Lublinie: Miasto szykuje się do walki z komarami

Małgorzata Szlachetka
Odkomarzanie w Lublinie: Miasto szykuje się do walki z komarami
Odkomarzanie w Lublinie: Miasto szykuje się do walki z komarami Archiwum Polskapresse
W tym roku komary dokuczają bardziej niż w latach poprzednich, więc miejscy urzędnicy zastawiają się, skąd wziąć pieniądze na walkę z krwiopijcami.

Jak wygląda odkomarzanie? Specjalnym, nieszkodliwym dla ludzi i zwierząt, preparatem opryskiwane są tereny zielone. W Lublinie były to na przykład wąwozy na osiedlach, ale też Ogród Saski czy Muzeum Wsi Lubelskiej. Pierwsza akcja odkomarzania odbyła się w naszym mieście w 2006 roku.

- Byliśmy jednym z pierwszych w Polsce dużych miast, które skorzystały z tej metody walki z uciążliwymi owadami. Kontynuowaliśmy ją przez kil-ka lat - mówi Józef Wrona z miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska.

W 2010 roku na odkomarzanie miasto wydało 60 tysięcy złotych. Akcja objęła wtedy ponad 325 ha terenów zielonych.

- Potem przed dwa lata odkomarzanie nie było prowadzone, być może dlatego, że pieniądze potrzebne były na inne cele. Teraz jednak zastanawiamy się nad takim wydatkiem, bo komarów jest w tym roku wyjątkowo dużo - przyznaje Wrona. I dodaje: - Może trzeba będzie przesunąć pieniądze na ten cel z innej pozycji budżetu miasta.

Ze znalezieniem firmy, która w zakresie swoich usług ma odkomarzanie, nie powinno być problemu.

- Robiliśmy już pewne rozeznanie. Problem w tym, że w Lublinie nie było majowego oprysku środkiem przeciw komarom, w związku z tym walka z owadami będzie trudniejsza. Wcześniej firmy dawały nam około 95-procentową gwarancję skuteczności, ale tym razem zastrzegają, że cena będzie wyższa lub gwarancja skuteczności spadnie do 75 proc. - zdradza Józef Wrona.

Kurier dzwoni więc do kilku firm zajmujących się odkomarzaniem. Ich właściciele mają podzielone zdania w kwestii skuteczności.

- W przypadku metody, którą ja stosuję, jeden oprysk powinien być skuteczny, ale nie chciałbym generalizować. Wszystko zależy od pogody, deszcz spłukuje środek ochronny na komary - mówi Michał Martynowski, właściciel firmy zajmującej się odkomarzaniem w Lublinie.

Ile w tej chwili zapłacimy za odkomarzanie? - Moja cena w przypadku 2 tys. metrów kwadratowych to 500 zł, ale firmy startujące w dużych przetargach oferują odpowiednio mniej, na przykład około 200 zł za hektar - wylicza Martynowski.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski