Odśnieżanie chodnika oraz usuwanie śniegu i sopli z dachu....

  Odśnieżanie chodnika oraz usuwanie śniegu i sopli z dachu. Na kim ciążą te obowiązki?

  Sławomir Bobbd

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Odśnieżanie chodnika

  Jeśli właściciel zaniedba obowiązek odśnieżania czeka go upomnienie, mandat albo skierowanie sprawy do sądu. ©Przemysław Świderski

  Wystarczy, by zima sypnęła śniegiem, a w strażach miejskich i gminnych zaczyna się sezon na interwencje związane z nieodśnieżonymi chodnikami, drogami i dachami. Kto i kiedy ma taki obowiązek?
  Odśnieżanie chodnika

  Jeśli właściciel zaniedba obowiązek odśnieżania czeka go upomnienie, mandat albo skierowanie sprawy do sądu. ©Przemysław Świderski

  Z odśnieżaniem chodników wiąże się wiele nieporozumień, nie jest to dziwne, gdyż przepisy nakładające obowiązki na właścicieli nieruchomości są dość skomplikowane. Wyjaśniamy, kto i w jakich okolicznościach ma obowiązek zajęcia się chodnikiem i drogą, gdy zacznie sypać śnieg albo ich powierzchnię skuje lód.

  Najłatwiejsza sytuacja jest z drogami – tymi zajmuje się właściciel lub zarządca drogi. To oznacza, że drogi publiczne są odśnieżane (w różnej kategorii odśnieżania oznaczającej szybkość reakcji, jaką musi wykazać się zarządca) bez udziału właścicieli nieruchomości, przy których są wytyczone. Inaczej ma się sprawa z chodnikami.

  – Zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek odśnieżania chodnika, jeśli jest on bezpośrednio przyległy do tej nieruchomości – wyjaśnia Arkadiusz Bereszyński, rzecznik straży miejskiej w Bydgoszczy.
  Kluczowe jest tutaj sformułowanie „bezpośrednio przyległy", bowiem jeśli chodnik od nieruchomość dzieli na przykład pas zieleni, to obowiązek utrzymania go w czystości spada już na gminę (lub na spółdzielnię mieszkaniową, jeśli trakt leży na jej terenie).

  – Ponadto właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do odśnieżania chodnika w sytuacji, gdy dopuszczono na ulicy płatny postój (np. gmina uruchomiła tam system płatnego parkowania). Wtedy obowiązek ten ciąży na zarządcy drogi – informuje rzecznik.

  Kary za nieodśnieżony chodnik


  Co dzieje się, gdy mimo prawnego obowiązku właściciel nieruchomości się z niego nie wywiązuje? Wszystko zależy do tego, gdzie znajduje się dany chodnik. Jeśli są to trakty piesze w centrach miast, tam gdzie przechodniów jest najwięcej, można spodziewać się błyskawicznej interwencji straży miejskiej. O wiele łatwiej zdyscyplinować jest właścicieli czy zarządców budynków wielorodzinnych (którzy doskonale zdają sobie jednak sprawę z ciążących na nich obowiązkach). Nieco trudniej jest z właścicielami domów jednorodzinnych.

  – Sytuacje są różne, może być tak, że ktoś mieszka sam, wyszedł do pracy, a w tym czasie zaczyna padać śnieg i chodnik jest zaśnieżony. Trudno karać taką osobę, bo jak wróci, zajmie się odśnieżaniem – uważa Arkadiusz Bereszyński.

  Zupełnie inaczej jest wtedy, gdy widać, że właściciel w ogóle o chodnik nie dba, a zaniedbania przeciągają się w czasie. – Mamy wtedy do czynienia z wykroczeniem, a interwencja może zakończyć się pouczeniem lub nałożeniem mandatu w wysokości 100 złotych. W niektórych wypadkach można się również spodziewać wystąpienia o ukaranie do sądu (a wtedy kara może być wyższa – red.) – twierdzi rzecznik.

  Usuwanie śniegu i sopli z dachu


  Strażnicy nie będą w ogóle czekać na działania właściciela, jeśli okaże się, że nawisy śnieżne albo sople zwisają z dachów nad chodnikami. Ich opadnięcie może stanowić realne zagrożenie dla przechodniów. Do czasu usunięcia sopli przez właściciela, strażnicy mogą np. ogrodzić teren, by nie przechodzili w takim zagrożonym miejscu ludzie.

  – Kwestie dachów i ich odśnieżania regulują przepisy prawa budowlanego, a właściwym organem do interwencji jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Straże miejskie i gminne nie mogą wkraczać w te kompetencje. Inaczej jest wtedy, gdy np. sople zaczną stanowić zagrożenie dla osób przechodzących na dole. Stwarzanie takiego zagrożenia podlega już pod kodeks wykroczeń. My – po odgrodzeniu terenu – możemy zobowiązać właściciela lub zarządce poleceniem porządkowym do natychmiastowego usunięcia takich nawisów. Wymaga to jednak skorzystania z usług specjalistycznej firmy ewentualnie poproszenia o wsparcie strażaków, którzy raczej nie odmawiają w takich wypadkach pomocy – zauważa Arkadiusz Bereszyński.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uważajcie na sople

  Maniek1981 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Bardzo trafny artykuł. Pamiętajcie o tym, że właściciel ma OBOWIĄZEK usunąć sople i śnieg z dachu, a jeśli nie to nie bójcie się dzwonić i informować odpowiednie służby, tu chodzi o nasze...rozwiń całość

  Bardzo trafny artykuł. Pamiętajcie o tym, że właściciel ma OBOWIĄZEK usunąć sople i śnieg z dachu, a jeśli nie to nie bójcie się dzwonić i informować odpowiednie służby, tu chodzi o nasze bezpieczeństwo. A jeśli sami jesteście właścicielami takich posesji czy czegokolwiek to polecam wynajmowanie firm, które się tym zajmują, np. http://margo-podnosniki.pl i nie martwisz się o nic, tylko zlecasz, a resztę robią za Ciebie, no i nie obawiasz się, że komuś stanie się krzywdazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak już to...

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  ... lepiej nie machać zwykła łopatą. Człowiek może nabawić się przez to poważnych kontuzji.Co prawda w tym roku nie zaszczycił nas jeszcze śnieg, jednak to dopiero początek tegorocznej zimy więc...rozwiń całość

  ... lepiej nie machać zwykła łopatą. Człowiek może nabawić się przez to poważnych kontuzji.Co prawda w tym roku nie zaszczycił nas jeszcze śnieg, jednak to dopiero początek tegorocznej zimy więc nie przesądzajmy jeszcze. Warto się ubezpieczyć na zapas w odpowiednie środki i sprzęt. Ja sam mam już dość machania łopatą za każdym razem jak zaskoczy mnie śnieżyca. Każdemu kto myśli podobnie mogę polecić https://www.kaercher.com/pl/professional/odsniezarki.html .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ten obowiązki ciaza

  na (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  ..........

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii