Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszedł Wojciech Pestka, pisarz, człowiek wielkiego serca

Zbigniew Włodzimierz Fronczek, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddziału Lubelskiego
wikimedia commons
3 kwietnia 2023 zmarł Wojciech Pestka – wybitny polski prozaik i reporter, człowiek miłujący bliźnich. W jego domu znalazło schronienie blisko czterdzieści osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Był również błyskotliwym poetą, publicystą, autorem scenariuszy filmowych, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz redaktorem dwumiesięcznika środowisk twórczych „Lublin, Kultura i Społeczeństwo". Przeżył 72 lata.

W 2013 r. za zasługi w promowaniu kultury i historii Polski na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie na wniosek ambasadora RP na Ukrainie Henryka Litwina został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2015 r. Ukraińska Fundacja
Kultury przyznała mu Medal „Za Wierność Przesłaniu Poety”, zaś w 2022 r. odznaczony został srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Wyróżniony został także przez Prezydenta Lublina medalem z okazji jubileuszu 700-lecia miasta. W uzasadnieniu znalazło się sformułowanie: „W dowód uznania za wkład i zaangażowanie w rozwój Miasta oraz zasługi na rzecz jego Mieszkańców z podziękowaniem za podejmowanie działań inspirujących przyszłość i kształtujących tożsamość lokalną Lublina”.

Był laureatem wielu nagród literackich, w tym: Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Hryhorija Skoworody (2012, Ukraina), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola (2013, Ukraina), Literackiej Nagrody im. Bolesława Prusa (2013),
Nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego (2019), Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020). Jego książki przełożono na kilkanaście języków. Na podstawie jego powieści „powiedzcie swoim” powstał film „Klecha” o męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza z rąk funkcjonariuszy SB i protestach robotników w Radomiu w roku 1976.

Lublin często pojawiał się w twórczości Wojciecha Pestki, ulice współczesnego grodu nad Bystrzycą są tłem powieści „Mój mąż frajer” (Kraków 2017) czy zbioru opowiadań „Ballada o Żyletce” (Warszawa 2015). Tematem, który nie przestawał go fascynować, był Wschód, polskie Kresy, stosunki międzyludzkie. Tym problemom poświęcona jest bestselerowa trylogia-reportaży „Do zobaczenia w piekle” (2009). „Gdyby Polacy nie byli Polakami” (2019), „Diabelska maszyna do szycia” (2020). Nie unikał spraw trudnych, śmiało sięgał po tematy dramatyczne i drastyczne. Nie koncentrował się jednak wyłącznie na przeżyciach Polaków, nie rozpamiętywał jedynie polskiego bólu, ale wsłuchiwał się w relacje Ukraińców, Białorusinów, Żydów, Łotyszy i rejestrował ich doświadczenia. Tworzył dzieła o wymiarze uniwersalnym, o losie jednostki w systemie totalitarnym. Te książki dalekie są od powszechnie dziś panującej, ,,poprawnościowej” historii, to głębokie, poruszające traktaty o paradoksach dziejów i koszmarach ludzkiego losu.
 

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski