Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Erasmusa. Lubelskie szkoły czynnie korzystają z projektu

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
25 listopada to dzień programu Unii Europejskiej, który wspiera wymianę edukacyjną. Erasmus zwiększa możliwości podnoszenia kompetencji uczniów, studentów, ale także nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy.

- Program Erasmus to przede wszystkim szansa dla młodych ludzi na uczestniczenie w wymianie edukacyjnej, rozwinięcie umiejętności językowych i poszerzenie wiedzy o dostępnych kierunkach i sposobach kształcenia. To włączenie się w krąg wartości europejskich, integracja społeczna i zwiększanie zrozumienia międzykulturowego. Kształtowanie takich postaw to krok w kierunku dobrej przyszłości naszego miasta. Lublin jako Europejska Stolica Młodzieży łączy ludzi i zachęca do aktywnego podejmowania działań społecznych, charytatywnych czy sportowych – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

Do tej pory 29 szkół i placówek oświatowych pozyskało w latach 2014-2020 dofinansowanie na realizację 60 projektów z programu Erazmus+. Ogólna wartość przekazanych środków to ponad 9,5 mln zł. Dzięki temu ośrodki edukacji mogły nawiązać współpracę z partnerami z różnych krajów Europy. Realizowane działania placówek miały różny charakter i zakres, gdyż były dostosowane do wieku uczniów i specyfiki placówek. Natomiast nauczyciele podczas spotkań mieli okazję wymienić doświadczenia zawodowe. Podsumowując program pozwala na podniesienie kwalifikacji uczniów oraz nauczycieli, a także zapoznania się z nowymi technologiami.

W bieżącym roku rozpoczęła się współpraca Miasta Lublin i Młodzieżowej Rady Miasta Lublin w ramach projektu „Młodzi dla młodych – działania lubelskiej młodzieży dla integracji środowisk młodzieżowych”. Celem działań jest aktywizacja i integracja młodych związanych z Lublinem. W ramach projektu mają być realizowane działania na poziomie lokalnym oraz ogólnopolskim. We wszystkie inicjatywy zaangażowani będą Młodzieżowi Radni, przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin, Biura Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz lubelskich instytucji.

Działania, które w mieście wspierają aktywność przedsiębiorczą kobiet to Athena - Udoskonalenie narzędzi i metod cyfrowych w celu zwiększania umiejętności przedsiębiorczych kobiet w erze Covid-19. Lublin wraz z 7 europejskimi partnerami jest w trakcie przygotowywania dokumentów oraz narzędzi do podnoszenia kompetencji biznesowych kobiet. Projekt ma pomóc w rozwijaniu swojej działalności, a także radzeniu sobie z wyzwaniami spowodowanymi pandemią.

W ramach projektu Athena odbyły się już 3 spotkania partnerskie - w Hiszpanii, Litwie i Słowenii. Każdy z partnerów przedstawił dobre praktyki aktywizacji kobiet na rynku pracy w swoim kraju.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski