Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okobus będzie jeździł dłużej i być może wyjedzie poza nasze województwo

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Okobus wystartował w marcu i od tamtego czasu przyjechał do kilkudziesięciu miejscowości województwa lubelskiego. Cel jasny: szybsza diagnostyka wzroku cukrzyków. Teraz ministerstwo zdrowia przeznacza dodatkowe 300 tys. zł by misja okobusa była kontynuowana.

Okobus to pilotażowy projekt Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Instytutu Łączności w Warszawie (ze wsparciem ministerstwa cyfryzacji i ministerstwa zdrowia), który ma na celu przebadanie jak największej liczby pacjentów i na podstawie zebranych wyników stworzenie aplikacji i algorytmu sztucznej inteligencji, który ma być wykorzystywany w ocenie zdjęć okulistycznych.

- Do tej pory okobus przebadał ponad 3,5 tys. pacjentów. Badania przebiegają szybciej niż wstępnie zakładaliśmy i teraz dzięki dodatkowym środkom z ministerstwa zdrowia mamy przebadać do końca roku o 2 tys. pacjentów więcej niż planowano, a plan był na 5 tys. - mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM w Lublinie i pomysłodawca okubusa.

Okobus dociera do mieszkańców województwa, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do specjalistów. Pacjentów wskazuje lekarz rodzinny, po czym są oni diagnozowani w pojeździe. Okobus jest wyposażony w kamerę okulistyczną, która pozawala na wykonanie zdjęć dna oka i badanie angio-OCT - wystarczające do zarejestrowania najwcześniejszych objawów cukrzycowego obrzęku plamki. Wyniki wykonanych badań są przesyłane do oceny specjalistów z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UML. Dzięki temu zostają wytypowani pacjenci potrzebujący dalszego leczenia.

Okazuje się jednak, że badania w okobusie wykrywają nie tylko powikłania cukrzycowe, ale też inne choroby oczu. - Wykrywano błony przedsiatkówkowe, otwory w plamce, czy też zaćmę, bo ta metoda bada całe spektrum innych chorób i je wykrywa – wskazuje kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM w Lublinie.

Według harmonogramu ostatnim przystankiem okobusa ma być Rudnik. 25 sierpnia specjalistyczny pojazd stanie pod tamtejszym ośrodkiem zdrowia. Ale efekty dotychczasowych badań i dodatkowe pieniądze z ministerstwa zdrowia powodują, że okobus pojedzie dalej. - Grafik będzie poszerzony i zbadane zostanie dodatkowo 2 tys. pacjentów z cukrzycą – mówi prof. Rejdak.

Czy sukces okobusa w woj. lubelskim spowoduje, że pojazd wyjedzie poza nasz region, dalej w Polskę? - Idziemy w tym kierunku i rozmawiamy z badaniem pacjentów w ościennych województwach, jak również rozszerzeniu tego podejścia diagnostycznego w skali całego kraju – zaznacza prof. Rejdak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski