Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiemdziesiąt polskich arcydzieł na stulecie KUL (ZDJĘCIA)

PAF
Katolicki Uniwersytet Lubelski świętuje w tym roku stulecie istnienia. Rocznice świętuje wystawą 80 obrazów 40 wybitnych polskich twórców. W piątek odbył się wernisaż

Prace pokazane na wystawie pochodzą z kolekcji Krzysztof Musiała, polskiego biznesmena, jednego z najbogatszych Polaków, który na początku lat 90. zainwestował w rynek informatyczny, a dekadę później zajął się swoją największą pasją: kolekcjonowaniem dzieł sztuki.

Jego zbiór liczący ponad 800 dzieł sztuki wycenia się na kilkanaście milionów złotych. Znajdują się w niej arcydzieła sztuki indonezyjskiej, ale Musiał jest też w posiadaniu największej prywatnej kolekcji dzieł Olgi Boznańskiej w Polsce. Siedem z jej obrazów można zobaczyć w Lublinie, na organizowanej przez Muzeum KUL wystawie „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni.

- Zależało nam na pokazaniu reprezentacyjnego przekroju polskiej sztuki przełomu XIX i XX wieku. Wykorzystaliśmy do tego klasyczne i bardzo przyjemne wnętrze Muzeum KUL, które przeszło remont. Gdzie nie staniemy, dostrzeżemy różne konteksty, a nasz wzrok pada od razu na konkretne prace - mówił Krzysztof Przylicki, jeden z kuratorów wystawy.

Wystawa obejmuje malarstwo i rzeźbę, są tu „prace mistrzów przełomu XIX i XX w., dzieła twórców Młodej Polski: Juliana Fałata, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego, Eugeniusza Zaka, Leopolda Gottlieba, oryginalnej Meli Muter, a także Tadeusza Makowskiego, Władysława Ślewińskiego, Leona Chwistka, uzupełnione rzeźbami m.in. Bolesława Biegasa, Konstantego Laszczki czy Xawerego Dunikowskiego”- jak piszą organizatorzy. I zachęcają do „podróży” po wystawie.

- Możemy przykładowo od ściany z autoportretami płynnie przejść do krajobrazu, od typowego, zimowego Fałata do scen idyllicznych, odrealnionych, a od nich do aktów - od tych bardziej klasycznych do awangardowych. „Kobieta z papierosem” Meli Muter, pokazana w pomieszczeniu, kieruje nas w stronę pejzażu miejskiego, a ten w stronę natury i przedstawień zwierząt. Możliwych szlaków jest mnóstwo - podpowiada druga kuratorka wystawy, Anna Szlązak.

Budowa S17 między Kurowem a węzłem Lubelska. Maszyna układa beton non-stop [DUŻO ZDJĘĆ]
Lublin. Dzień Edukacji Narodowej i odznaczenia dla nauczycieli (ZDJĘCIA)
Park handlowy na Węglinie. Decathlon rośnie i szuka ludzi do pracy (ZDJĘCIA Z DRONA)
IX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie świętuje swoje 45-lecie [ZDJĘCIA]
St. sierż. Magdalena Dolebska Zginęła na służbie. Pożegnali ją bliscy i inni policjanci [GALERIA]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski