Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oskar Lange zniknie z szyldu na szkole w Zamościu. Ma niezbyt chlubny życiorys

Joanna Nowicka naszemiasto.pl
Profesor Oskar Lange (drugi od prawej) obok przewodniczącego Rady Państwa Aleksandra Zawadzkiego
Profesor Oskar Lange (drugi od prawej) obok przewodniczącego Rady Państwa Aleksandra Zawadzkiego materiał Narodowego Archiwum Cyfrowego
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu prawdopodobnie straci patrona. Wszystko przez jego niezbyt chlubny życiorys.

Ekonomista Oskar Lange patronował Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Zamościu przez 39 lat. Jednak w tym roku jego „kariera” na szyldzie ekonomika prawdopodobnie się skończy. Na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta, które odbędzie się jeszcze w lutym, radni będą obradować nad uchwałą o zmianie nazwy ZSP nr 1. Wcześniej sprawa trafi pod obrady Komisji Oświaty, która również zaopiniuje zmianę zaproponowaną przez Wydział Oświaty.

Jakie imię będzie teraz nosiła szkoła? Okazuje się, że prawdopodobnie... żadne. - Wydział planuje zmienić nazwę zespołu z „Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Oskara Langego w Zamościu” na „Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu”. Według dzisiejszych przepisów, zespołom szkół nie nadaje się patrona - wyjaśnia Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa.

W skład ZSP nr 1 wchodzą Technikum nr 1 i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 6. Zgodnie z przepisami, każda z tych placówek mogłaby mieć własnego patrona, ale nie wspólnego. Jeśli zamojscy radni zaakceptują projekt uchwały, szkoła stanie się bezimienna już od 1 marca.

Skąd to całe zamieszanie? Jeszcze kilka lat temu nikt nie podważał autorytetu patrona ekonomika. Kontrowersje pojawiły się w 2013 roku, po medialnych doniesieniach o niechlubnym życiorysie Langego. Jedna z lokalnych gazet opublikowała w tym czasie tekst „Sowiecki agent patronem szkoły”. Wywołał on takie poruszenie, że dyrektor placówki zwróciła się do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię, czy ekonomista powinien patronować szkole.

Odpowiedź nie pozostawiała żadnych złudzeń: nie powinien, bo ma w życiorysie fakty, które stanowczo nie czynią go wzorem godnym do naśladowania dla młodzieży. Po tej jednoznacznej opinii, Rada Pedagogiczna szkoły sama wystąpiła z inicjatywą usunięcia Langego z nazwy ZSP nr 1.

Kim był Oskar Lange?

Urodzony w 1904 roku polityk i poseł I, II, III i IV kadencji Oskar Ryszard Lange zapisał się na kartach historii jako ekonomista, i to jeden z wybitniejszych w XX wieku. Stworzył podstawy cybernetyki ekonomicznej w Polsce, rozwijał ekonometrię, zajmował się zasadami programowania.

Lange zostawił po sobie ponad 330 publikacji, m.in. słynny „Wstęp do ekonometrii”. Jego dorobek naukowy jest nie do zakwestionowania. Co zatem sprawia, że ekonomista nie będzie już patronował zamojskiej szkole? Dziś ocenia się, że Oskar Lange był prawdopodobnie tzw. agentem wpływu. Legitymował swoim autorytetem wiele posunięć gospodarczych sowieckiej władzy. Na podstawie przechwyconych przez Amerykanów powojennych depesz z Moskwy do USA wiadomo, że Lange podczas swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych był sowieckim agentem. Używał pseudonimu „Friend”. Historycy oceniają jednak, że ekonomista nie wspierał komunizmu w Polsce dla pieniędzy czy innych wymiernych korzyści. Robił to raczej z przekonania i wiary w ustrój socjalistyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski