Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osoby niepełnosprawne też chcą brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Więc zgłosiły swoje uwagi

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Miasto Lublin/nadesłane
Przez 2 tygodnie mieszkańcy Lublina mogli zgłaszać uwagi dotyczące dostępności wydarzeń kulturalnych dla osób z niepełnosprawnościami. Wypowiedzi zostały wysłuchane, przeanalizowane i pomogą one w stworzeniu lubelskich standardów dostępności kultury.

- Konsultacje trwały od 22 maja do 4 czerwca. W tym czasie mieszkańcy zgłosili 87 uwag, spośród których uwzględniono 49. Zadano także 13 pytań, na które odpowiedzi padły podczas spotkań konsultacyjnych lub w raporcie końcowym - informuje Izolda Boguta z lubelskiego ratusza.

Uwagi do podręcznika (dokument, który zawiera szczegółowe rozwinięcie zagadnień z tekstu głównego standardów) zgłaszali głównie koordynatorzy i koordynatorki dostępności, animatorzy i animatorki, którzy organizują dostępne dla wszystkich wydarzenia oraz zainteresowani, czyli osoby z niepełnosprawnościami.

– Dziękuję za udział w opracowaniu dokumentu wszystkim osobom, dla których sprawy dostępności kultury w naszym mieście są ważne. Cieszę się, że konsultacje społeczne, dotyczące tak ważnego zagadnienia, spotkały się z dużym zainteresowaniem. To zaangażowanie pomoże dopracować dokument zawierający zasady i wskazówki, dzięki którym lubelska kultura będzie bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. - Wśród uwag jest wiele wskazówek zgłoszonych przez osoby doświadczone w organizacji dostępnych wydarzeń kulturalnych oraz przez osoby z niepełnosprawnościami, są one więc cennym wkładem w opracowanie ostatecznej wersji Lubelskich standardów dostępności kultury.

Podczas spotkań zasugerowano także, by rozszerzyć ideę projektu. Pomimo, że projekt dotyczy osób z niepełnosprawnościami, jego pracy towarzyszy zasada uniwersalności, według której dąży się do takiego przygotowania produktów i usług, by były dostępne dla jak największej liczby osób.

- Dlatego nie wyklucza osób, które na przykład nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności, seniorów czy innych ze specjalnymi potrzebami. Zgłoszono także uwagi dotyczące koordynatora/koordynatorki dostępności, na przykład odnośnie ich kompetencji czy zakresu obowiązków. Podkreślano także konieczność uwzględnienia specyfiki organizacji pozarządowych w kontekście przyjęcia i wdrażania standardów - dodaje Boguta.

Obecnie trwają poprawki i uzupełnianie Lubelskich standardów dostępności kultury zgodnie ze zgłoszonymi uwagami.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski