Park Zdrojowy w Nałęczowie przechodzi rewitalizację. Na efekty trzeba jednak poczekać. Zdjęcia

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Do kwietnia 2024 r. w Parku Zdrojowym w Nałęczowie potrwają prace rewitalizacyjne. W ich skład wchodzi m.in. oczyszczenie stawu zlokalizowanego na terenie parku
Do kwietnia 2024 r. w Parku Zdrojowym w Nałęczowie potrwają prace rewitalizacyjne. W ich skład wchodzi m.in. oczyszczenie stawu zlokalizowanego na terenie parku Małgorzata Genca
Koparki, ogrodzenia, rozkopana ziemia i brak wody w stawie. Taki widok ukazuje się oczom gości Parku Zdrojowego w Nałęczowie, w którym trwają prace rewitalizacyjne. Ich zakończenie zaplanowano na kwiecień 2024 r.

Na terenie Parku Zdrojowego pojawił się ciężki sprzęt. Z parkowego stawu zniknęła woda. Mimo tego obiekt jest wciąż otwarty dla odwiedzających. Czy sprawiło to, że turyści i goście zaczęli omijać uzdrowiskową miejscowość?

Zlokalizowany w nałęczowskim Parku Zdrojowym Zakład Leczniczy “Uzdrowisko Nałęczów” S.A. aktualnie nie odnotowuje odpływu pacjentów i kuracjuszy.

- Po pandemii jest duże zapotrzebowanie na pobyty sanatoryjne. W systemie rezerwacyjnym nie zauważyliśmy spadku zgłoszeń. Dotyczy to zarówno pacjentów korzystających z naszego uzdrowiska w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i klientów komercyjnych - mówi Mirosław Derdziński z "Uzdrowiska Nałęczów".

I przyznaje jednocześnie, że część pacjentów zgłasza uwagi i skargi na niedogodności związane z trwającą renowacją Parku Zdrojowego.

- W przygotowywanych przez nas ankietach satysfakcji z pobytu w uzdrowisku pojawiają się głosy, które wyrażają rozczarowanie z powodu trwających w parku prac - tłumaczy Derdziński.

I zaznacza przy tym, że nie spotkał się dotychczas z sytuacją, żeby kuracjusze odwołali pobyt ze względu na remont parku.

- Goście są też wyrozumiali i wiedzą, że park, podobnie jak dom, potrzebuje odświeżenia. A po zakończeniu prac renowacyjnych zyska nowy, ładniejszy wygląd - wskazuje Derdziński.

Roboty rewitalizacyjne w Parku Zdrojowym mają potrwać do kwietnia 2024 r. Ich zakres jest szeroki.

W pierwszej kolejności wykonawca przystąpił do prac hydrotechnicznych. Ze znajdującego na terenie parku stawu została spuszczona woda. Zakończył się już proces oczyszczania akwenu, na którym powstanie nowa fontanna.

- Ponowne napełnienie zbiornika wodą i instalacja fontanny pływającej będzie możliwe dopiero po zakończeniu prac związanych z wykonaniem schodów terenowych, altany i oświetlenia wyspy oraz odtworzeniem mostków i remontem jazu, jak również zabezpieczeniem brzegów stawu i koniecznością wykonania nasadzeń na linii brzegowej. Spodziewamy się, że ten etap prac powinien zostać zakończony w okresie jesiennym - informuje Justyna Kuzioła, z-ca burmistrza Nałęczowa.

Finalizacji doczekały się prace związane z gospodarką zabytkowym drzewostanem oraz cięcia pielęgnacyjne.

- Wykonano znaczną cześć nasadzeń oraz budowę leżalni - dodaje Kuzioła.

Co zawiera jeszcze projekt rewitalizacji parku?

Renowację przejdzie także Źródło Miłości. Na Wyspie Miłości powstanie zaś altana wzorowana na tej z początków Uzdrowiska. W Parku Zdrojowym staną stylowe, energooszczędne latarnie.

Nowy wygląd zyskają też brzegi rzeki Bochotniczanki, na akwenie pojawią się nowe mostki. W "łąkowej" części parku postaną nowe alejki, łąka kwietna oraz tężnia.

Lifting przejdzie również przylegająca do parku Al. Lipowa, która ma reprezentacyjny charakter. Zyska ona nowe ciągi piesze i pasy zieleni. Termin zakończenia prac wyznaczono na kwiecień 2024 r.

Całkowity koszt inwestycji to 23 mln zł, z czego ponad 16 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszu Polski Ład oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Pozostałą kwotę dołoży gmina.

- Park Zdrojowy i Al. Lipowa stanowią swoiste serce naszego kardiologicznego uzdrowiska. Służy ono zarówno turystom, kuracjuszom jak i mieszkańcom i jest wizytówka Nałęczowa. Ostatnie poważne prace w obrębie parku były prowadzone na początku lat 2000. Obawialiśmy się, że w pewnym momencie dotychczasowy stan Parku zacznie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób odwiedzających - mówi Justyna Kuzioła.

I wskazuje, że trwająca rewitalizacja i upiększanie Nałęczowa jest nadrabianiem zaległości wobec innych uzdrowisk.

- Wszystkich odwiedzających przepraszamy za utrudnienia, ale mamy nadzieję, że efekty prowadzonych prac wynagrodzą tymczasowe niedogodności - podkreśla Kuzioła.

Kraków - jesienna bezpłatna kontrola i bezpłatny serwis rowerów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie