Pierwszy dzień Święta Politechniki Lubelskiej: doktorat honoris causa PL dla krakowskiego mechanika

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Największa uczelnia techniczna w regionie świętuje w tym tygodniu 68. rocznicę powstania. W ramach dwudniowych wydarzeń odbywają się m.in. wręczenia honorowych tytułów naukowych. Pierwszego dnia obchodów tytuł doktora honoris causa odebrał prof. Józef Gawlik z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, odbyła się też promocja doktorów habilitowanych i doktorów.

Ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia, uroczystości rocznicowe odbywają się w formie hybrydowej i są streamingowane na żywo na stronie internetowej i mediach społecznościowych uczelni. Obok reprezentacji społeczności akademickiej Politechniki Lubelskiej w auli St. Podkowy na Wydziale Mechanicznym PL zasiadło wielu ważnych gości – przedstawicieli rektorów i prorektorów lubelskich uniwersytetów, innych zaprzyjaźnionych uczelni oraz władz miasta i regionu.

13 maja to niezwykły dzień dla Politechniki Lubelskiej, bo właśnie tego dnia 68 lat temu uchwałą ówczesnej Rady Ministrów utworzona została w Lublinie Wieczorowa Szkoła Inżynierska, którą przekształcono później w Wyższą Szkołę Inżynierską, a następnie w Politechnikę Lubelską. Obecnie uczelnia zatrudnia łącznie 1100 pracowników i kształci ok. 7,7 tys. studentów na 22 kierunkach w 6 wydziałach. Jej mury opuściło do tej pory ponad 62 tys. absolwentów.

– Tytuł doktora honoris causa jest najwyższą godnością akademicką. Senat nadaje go osobom szczególnie zasłużonym w działalności naukowej, kulturalnej, społecznej, współpracującym z Politechniką Lubelską. Pierwszy tytuł nadany został przez naszą uczelnię w 2002 r. profesorowi Michałowi Kleiberowi – przypomniał prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

W czwartek (13 maja br.) do tego zaszczytnego grona honorowych osobistości dołączył prof. dr hab. Józef Gawlik. Laudację na tę okazję przygotował i wygłosił prof. dr hab. inż. Józef Kuczmaszewski, rektor Politechniki Lubelskiej w latach 2002-2008 i promotor honorowego doktoratu.

Profesor Józef Gawik z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej pełni funkcję wiceprzewodniczącego Akademii Inżynierskiej w Polsce i jest jednym z najwybitniejszych specjalistów w zakresie obróbki ubytkowej. To także autor wielu opracowań monograficznych, ma na swoim koncie ponad 250 publikacji, 13 patentów, kierownictwo nad 14 pracami wdrożeniowymi i 5 projektami celowymi. Ponadto wypromował 220 prac dyplomowych w tym 12 doktorskich i 5 habilitacyjnych.

– Prof. Józef Gawlik posiada bogaty dorobek naukowy i wdrożeniowy. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce naukowców w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, głównie ze względu na dokonania naukowe i przemysłowe. Prof. Gawlik od lat współpracuje naukowo z Wydziałem Mechanicznym, a zwłaszcza z Katedrą Podstaw Inżynierii Produkcji. Był między innymi recenzentem w 2 przewodach doktorskich i uczestniczył w 8 postępowaniach habilitacyjnych na naszym wydziale – mówi prof. Józef Kuczmaszewski, promotor doktoratu.

Prof. Gawlik jest już doktorem honoris causa Politechniki Koszalińskiej, Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego na Ukrainie oraz profesorem honorowym Uniwersytetu w Miskolcu. W trakcie czwartkowych uroczystości laureat wygłosił wykład zatytułowany „Wkład polskich twórców – inżynierów w rozwój techniki i technologii. Wybrane przykłady”.

13 maja to również wyjątkowy dzień dla tych, którzy uzyskali wyższe stopnie naukowe. Zaszczytu tego dostąpiło 14 doktorów i 12 doktorów habilitowanych.

– Moment odebrania dyplomu to jedna z najważniejszych chwil w życiu pracownika nauki. To ukoronowanie wielu lat ciężkiej pracy, osiągania naukowej i osobistej dojrzałości. Zdobywanie kolejnych stopni i tytułów jest nie tylko osobistym sukcesem nauczyciela akademickiego, ale także ogromnym wkładem w naukowo-badawczą pozycję Politechniki Lubelskiej – podkreślał prof. Zbigniew Pater, rektor PL.

Drugi dzień obchodów rozpocznie się 14 maja o g. 11. w auli Wydziału Mechanicznego odbędą się uroczystości nadania tytułu Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej, który otrzymają prof. prof. Leonard Runkiewicz z Instytutu Techniki Budowlanej
w Warszawie i prof. Waldemar Wójcik z Katedrze Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Lubelskiej.

Politechnika Lubelska na starych zdjęciach. Jak zmieniły się...

85 tys. dzieci zarejestrowano pierwszego dnia na szczepienia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie