Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy taki punkt bezpłatnej diagnozy i terapii na Lubelszczyźnie

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Urząd Marszałkowski w Lublinie
Od kwietnia w Lublinie zacznie działać Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD. Chodzi o tzw. alkoholowy zespół płodowy. Do tej pory mieszkańcy naszego regionu musieli korzystać z darmowej opieki w Krakowie lub z punktów komercyjnych, gdzie koszt diagnozy waha się w granicach 700-1000 zł.

Alkohol w okresie ciąży uszkadza płód bardziej, niż marihuana czy inne narkotyki. Według statystyk więcej dzieci rodzi się z Zespołem FAS niż np. Zespołem Downa. Oprócz FAS wyróżniamy również Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Rozwoju tzw. FASD (ang. Fetal Alkohol Spectrum Disorders). Jest to pojęcie szersze, obejmujące swym zakresem wszystkie skutki spożywania alkoholu przez matkę w ciąży.

W Punkcie Diagnozy i Terapii FAS/FASD, działającym przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Lublinie, prowadzone będą: kompleksowe diagnozy, konsultacje i prace z indywidualnym dzieckiem, indywidualne spotkania psychoedukacyjne rodziców lub opiekunów i umożliwienie im udziału w grupach wsparcia. Zaplanowany na ten rok budżet w wysokości 400 tysięcy zł pozwoli na zatrudnienie specjalistów do prowadzenia diagnoz dla około 30 dzieci w miesiącu oraz 30 godzin terapii miesięcznie.

- Zależy nam, aby na bieżąco reagować na problemy społeczne mieszkańców naszego regionu. Powstanie takiego miejsca to szansa nie tylko na szybszą, ale przede wszystkim bezpłatną pomoc dla potrzebujących dzieci oraz wsparcie dla ich rodzin - tłumaczy Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Dotychczas mieszkańcy województwa lubelskiego mogli korzystać z bezpłatnego Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, w którym trzeba długo czekać na diagnozę, lub z punktów komercyjnych, gdzie koszt diagnozy waha się w granicach 700-1000 zł.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski