Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS odsłonił wyborcze karty. Poznaliśmy jego kandydatów do Rady Miasta Lublin. Zobacz zdjęcia

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Były prezydent Lublina, olimpijczyk z Barcelony, obecny rzecznik Urzędu Marszałkowskiego - to między innymi oni znaleźli się na listach Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Lublin. PiS odsłonił także listę kandydatów do sejmiku woj. lubelskiego w okręgu nr 1 (Lublin).
Były prezydent Lublina, olimpijczyk z Barcelony, obecny rzecznik Urzędu Marszałkowskiego - to między innymi oni znaleźli się na listach Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Lublin. PiS odsłonił także listę kandydatów do sejmiku woj. lubelskiego w okręgu nr 1 (Lublin). Małgorzata Genca
Były prezydent Lublina, olimpijczyk z Barcelony, obecny rzecznik Urzędu Marszałkowskiego - to między innymi oni znaleźli się na listach Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Lublin. PiS zaprezentował także kandydatów do sejmiku woj. lubelskiego w okręgu nr 1 (Lublin).

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w poniedziałek (19 lutego) listę kandydatów do Rady Miasta Lublin.

W okręgu nr 1 (obejmującym Bronowice, Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawę, Za Cukrownią) otwiera ją Marcin Jakóbczyk, radny miejski. "Dwójkę" otrzymał Tomasz Gontarz, od kwietnia 2023 r. wiceprezes zarządu PKP Intercity. "Jedynką" w okręgu nr 2 (Konstantynów, Rury, Sławinek, Szerokie, Węglin Północny) został Robert Derewenda, kandydat PiS na prezydenta Lublina. Na miejscu drugim i trzecim figurują odpowiednio aktualni radni miejscy: Zdzisław Drozd i Małgorzata Suchanowska. Liderem listy w okręgu nr 3 (Czuby Północne i Południowe, Węglin Południowy) będzie Bartłomiej Bałaban, członek zarządu województwa lubelskiego, a w przeszłości dziennikarz TVP3 Lublin. W okręgu nr 4 (Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin) z pierwszej pozycji o mandat ubiegać się będzie Andrzej Pruszkowski, w latach 1998-2006 prezydent Lublina. Na dalszych miejscach znaleźli się m.in. Adam Łukasik, działacz społeczny zaangażowany w obronę górek czechowskich przed zabudową mieszkalną. Listę w tym okręgu zamyka Arkadiusz Onyszko, były piłkarz, członek srebrnej olimpijskiej drużyny z Barcelony. W okręgu nr 5 (Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Tatary) "jedynka" przypadła Justynie Budzyńskiej, członkowi zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka”, a jednocześnie z-ca przewodniczącego zarządu dzielnicy Ponikwoda. "Dwójka" Bognie Bender-Motyce, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej. Z ostatniego miejsca w tym okręgu kandydować będzie Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. Lista w okręgu nr 6 (Abramowice, Dziesiąta, Głusk, Kośminek, Wrotków, Zemborzyce) obfituje w aktualnych radnych miejskich PiS. Z tego okręgu wystartuje ich aż trzech: Tomasz Pitucha ("jedynka"), Piotr Popiel ("dwójka") i Piotr Gawryszczak ("trójka"). Do obsadzenia jest tam najwięcej mandatów - sześć. Na liście zabrakło Piotra Bresia, przewodniczącego klubu radnych PiS w obecnej kadencji, który w nadchodzących wyborach ma rywalizować o mandat radnego sejmiku lubelskiego.

- Reprezentujemy różne środowiska, zawody, różne dzielnice Lublina. Mamy nadzieję, że w takiej drużynie, z takimi ludźmi zwyciężymy i że miasto będzie mogło lepiej się rozwijać - mówił Robert Derewenda, który anonsował poszczególnych kandydatów.

PiS ogłosił także kandydatów do sejmiku woj. lubelskiego z okręgu nr 1 (Lublin).

- To arcysilna lista, która gwarantuje sukces województwu lubelskiemu. Zapewnia korzystanie ze wszystkich możliwych środków zewnętrznych po to, by region się rozwijał - przekonuje Przemysław Czarnek, szef struktur PiS na Lubelszczyźnie, który zaprezentował listę.

Z pierwszego miejsca wystartuje Mieczysław Ryba, wiceprzewodniczący sejmiku obecnej kadencji. To historyk i politolog, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W latach 2002-2018 zasiadał w Radzie Miasta Lublin. Drugie miejsce przypadło Lechowi Sprawce, byłemu wojewodzie lubelskiemu oraz byłemu posłowi trzech kadencji. Przypomnijmy, że Sprawka w jesiennych wyborach parlamentarnych bez powodzenia walczył o mandat senatora "Trójkę" powędrowała do Teresy Misiuk, w czasach rządów PiS lubelska kurator oświaty. Sejmikową "czwórką" będzie Marian Kowalski, w przeszłości związany z ugrupowaniami Janusza Korwin-Mikkego oraz Ruchem Narodowym. W 2015 roku- z poparciem tej ostatniej formacji - kandydował na urząd prezydenta RP, zdobywając 77,6 tys. głosów. Teraz można go oglądać na antenie TV Republika. W tej stacji prowadzi swoją cotygodniową autorską audycję publicystyczną "Zdaniem Kowalskiego", a wspólnie z posłem Markiem Jakubiakiem (wybranym jesienią 2023 r. z list PiS) program "Reasumując", podsumowujący wydarzenia mijającego tygodnia.

- To wybitny znawca problematyki samorządowej Lublina i Lubelszczyzny - opisuje go Czarnek.

- Sejmik to jest samorząd lokalny, ale nieco większy niż miasto. Trzeba w nim zadbać o to, aby we wschodniej Polsce wciąż inwestowano w infrastrukturę - mówi w rozmowie z "Kurierem" Kowalski. A wśród ważnych dla siebie kwestii wymienia: ochronę zdrowia, bezpieczeństwo i sport.

"Piątka" na sejmikowej liście to Dorota Gołębiowska, nauczycielka. Tuż za nią znalazła się Renata Grela-Majewska, sekretarz zarządu dzielnicy Ponikwoda. Listę zamyka Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. W ich ramach wyłonimy m.in. skład 31-osobowej Rady Miasta Lublin oraz 33-mandatowego sejmiku woj. lubelskiego.

PEŁNA LISTA KANDYDATÓW PiS DO RADY MIASTA LUBLIN

Okręg nr 1 (Bronowice, Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawę, Za Cukrownią)

1. Marcin Jakóbczyk
2. Tomasz Gontarz
3. Małgorzata Reszka-Ryczek
4. Jacek Bury (z-ca wojewódzkiego komendanta Ochotniczych Hufców Pracy, nie mylić z byłym senatorem i przewodniczącym regionu lubelskiego Polski 2050)
5. Bożena Kościańczuk
6. Joanna Wójcik
7. Marzena Pacek

Okręg nr 2 (Konstantynów, Rury, Sławinek, Szerokie, Węglin Północny)

1. Robert Derewenda
2. Zdzisław Drozd
3. Małgorzata Suchanowska
4. Marek Wójtowicz
5. Anastazja Lipert
6. Małgorzata Polak
7. Jacek Figarski

Okręg nr 3 (Czuby Północne i Południowe, Węglin Południowy)

1. Bartłomiej Bałaban
2. Zbigniew Ławniczak
3. Radosław Skrzetuski
4. Katarzyna Załoga
5. Katarzyna Marciniak
6. Magdalena Cirkot
7. Roger Grądzki

Okręg nr 4 (Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin)

1. Andrzej Pruszkowski
2. Elżbieta Boczkowska
3. Ewelina Stefaniak
4. Adam Łukasik
5. Wioleta Paplińska
6. Tomasz Góźdź
7. Arkadiusz Onyszko

Okręg nr 5 (Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Tatary)

1. Justyna Budzyńska
2. Bogna Bender-Motyka
3. Eugeniusz Bielak
4. Krystyna Brodowska
5. Piotr Skrzypczak
6. Bogusława Harden
7. Remigiusz Małecki

Okręg nr 6 (Abramowice, Dziesiąta, Głusk, Kośminek, Wrotków, Zemborzyce)

1. Tomasz Pitucha
2. Piotr Popiel
3. Piotr Gawryszczak
4. Aneta Hałabis
5. Klaudia Szczepanik
6. Urszula Czajka
7. Marcin Adamiec
8. Grzegorz Żuk

LISTA KANDYDATÓW PiS DO SEJMIKU WOJ. LUBELSKIEGO - OKRĘG NR 1 (LUBLIN)

1. Mieczysław Ryba
2. Lech Sprawka
3. Teresa Misiuk
4. Marian Kowalski
5. Dorota Gołębiowska
6. Renata Grela-Majewska
7. Zbigniew Wojciechowski

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski