PIT w 2019 roku rozliczamy za przychody uzyskane w 2018 roku. Pamiętajmy, że dokonujemy tego na podstawie dokumentu PIT 11, który dostarcza nam pracodawca. Powinien to zrobić najpóźniej do 28 lutego 2019 roku.
Jak i do kiedy rozliczyć PIT 37 za 2018/2019 rok?
Do kiedy mamy czas na złożenie deklaracji podatkowej? Podatnicy składają PIT-37 za 2018 rok do 30 kwietnia 2019 roku (wtorek). Ten termin jest nieprzekraczalny, a za jego niedotrzymanie grożą kary. Piszemy o nich w dalszej części artykułu.
PIT-37 to najpopularniejszy formularz, na którym składamy zeznanie roczne. Wypełniamy go wtedy, gdy dochody osiągaliśmy wyłącznie za pośrednictwem płatników (czyli m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia bądź o dzieło, renty czy emerytury), a jednocześnie np. chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem bądź skorzystać z ulg podatkowych.
ZOBACZ: Jak rozliczyć PIT za 2018 rok? E-deklaracje, zwroty i terminy. Rady ekspertek

Uwaga: Nie możemy wypełniać PIT-37 jeżeli osiągaliśmy w okresie rozliczeniowym dochody z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych według skali. Możemy wypełnić ten PIT jeżeli nie mamy obowiązku powiększyć naszych dochodów o dochody małoletnich dzieci oraz gdy nie zamierzamy odliczać strat z lat ubiegłych.
Tegoroczny PIT-37 ma 3 strony i nie zmienił się nic od zeszłorocznego.
W 2018 roku zmieniła się za to kwota wolna od podatku. Nie wynosi ona już 6 600 zł, jak to było w 2017 roku. Aktualna wysokość kwoty wolnej od podatku to 8 000 zł. Oznacza to, że osoby, które w 2018 roku zarobiły mniej, nie muszą odprowadzać podatku do urzędu skarbowego.
W 2019 r. deklaracje podatkowe PIT składać należy:
- do 31 stycznia 2019 r. > PIT-28
- do 30 kwietnia 2019 r. > PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.
Urząd Skarbowy rozliczy PIT 37 za Ciebie. Jak?
PIT-37 w formie papierowej możemy zanieść osobiście do urzędu skarbowego lub wysłać listem poleconym. PIT możemy też złożyć drogą elektroniczną, za pośrednictwem portalu podatkowego.
WAŻNE: Od tego roku można skorzystać z nowej funkcjonalności w rozliczeniach deklaracji za 2018 r. w usłudze "Twój e-PIT". Jest ona przygotowana - łącznie z częścią ulg podatkowych - przez Ministerstwo Finansów i udostępniona dla podatnika, który zaakceptuje ją. Na czym to polega? Zobacz materiał wideo:
Jak skorzystać z usługi "Twój e-PIT" 2019? Na początku należy wejść na stronę internetową podatki.gov.pl i wybrać "Twój e-PIT". Wymagane będzie uwierzytelnienie się poprzez podanie niezbędnych danych osobowych. Następnie będziemy mogli:
- zaakceptować przygotowane zeznanie,
- zmienić sposób rozliczenia (przykładowo na wspólne z małżonkiem), zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać inną ulgę, dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa),
- odrzucić przygotowany PIT i albo wypełnić samodzielnie formularz w usłudze "e-PIT" albo rozliczyć się w innej formie,
- nie zrobić nic - w tym wypadku 30 kwietnia nasze rozliczenie PIT 2018 przygotowane przez urząd skarbowy uznane zostanie za złożone (wyjątkiem są sytuacje, w których rozliczyliśmy się wcześniej lub w innej formie).
Dodatkowo Ministerstwo Finansów zapowiada, że usługa "Twój e-PIT" będzie dostępna również dla osób prowadzących działalność gospodarczą – od 2020 roku. Więcej szczegółowych informacji o rozliczeniu PIT-u 2018 przez urząd skarbowy w 2019 roku można znaleźć na stronie podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT ZNAJDZIESZ TUTAJ:
Rewolucja w podatkach: 14.02.2019. Koniec ze składaniem PIT - zrobi to za wszystkich urząd skarbowy
WAŻNE: PITY 2018/2019 składamy do 30 kwietnia, ale...
- Jeśli sami składamy zeznanie podatkowe i już wiemy, że nie zdążymy ze złożeniem poprawnie wypełnionego PIT-a, lepiej dostarczyć go do urzędu skarbowego z błędami. Jednak później trzeba pamiętać, żeby szybko skorygować formularz. Lepiej złożyć niepełne zeznanie podatkowe lub dokument w terminie ale z błędami, a potem szybko skorygować formularz
- Od tego roku trudno będzie zapłacić karę za spóźnienie w złożeniu PIT-a, bo urząd skarbowy sam go przecież przygotowuje. Ale uwaga, można zapłacić karę, gdy się spóźnimy z zapłaceniem kwoty niedopłaconego podatku, która wynika ze złożonej deklaracji
- W przypadku zeznania podatkowego przygotowanego przez urząd, jeśli do 30 kwietnia nie uregulujemy niedopłaty podatku, to w ciągu 30 dni po 30 kwietnia dostaniemy upomnienie o konieczności dokonania takiej wpłaty i będziemy na to mieć 7 dni. Dopiero po tym czasie - jeśli nie zapłacimy - spotka nas kara.
Pamiętaj: Zeznanie roczne składamy według faktycznego miejsca zamieszkania (a nie zameldowania) na dzień 31 grudnia roku podatkowego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?