Po 399 dniach protestów Chevron opuszcza Żurawlów. Chce szukać łupków w gm. Susiec

Agata Wójcik
Po 399 dniach protestów Chevron opuszcza Żurawlów. Facebook/Occupy Chevron Żurawlów
W poniedziałek nad ranem przedstawiciele firmy Chevron usunęli sprzęt ze swojej działki w Żurawlowie, na której planowali wykonać odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego. Mieszkańcy, którzy protestowali przeciwko odwiertom przez 399 dni nie kryją radości. Chevron chce teraz szukać gazu w gm. Susiec. Ale i tu nie będzie łatwo, bo już szykują się protesty.

- Dzisiaj o 4 rano Chevron wyjechał z Żurawlowa. Jak zwykle zrobili to pod osłoną nocy. Jesteśmy wolni - napisali w poniedziałek na Facebooku protestujący.

Andrzej Bąk, reprezentujący protestujących w Żurawlowie potwierdza: - Firma ochroniarska w nocy polnymi drogami wywiozła sprzęt z Żurawlowa. Szkoda było tego trudu i pracy pod osłoną nocy, wystarczyłaby jedna rozmowa z mieszkańcami Żurawlowa i wyjazd zostałby udrożniony (mieszkańcy od ponad roku blokowali jedyną drogę wyjazdową z działki Chevronu - red.) - mówi Bąk. - Dobrym zwyczajem jest chociaż powiedzieć amerykańskie ,,goodbye", ale na to nie mieliśmy co liczyć. Najwyraźniej deklaracje firmy o ich przyjaźni i dobrym sąsiedztwie kończą się na błyszczącym papierze ich ulotek promocyjnych.

Pracownicy amerykańskiego koncernu wywieźli z Żurawlowa agregat, halogeny i przyczepę socjalną. Na placu zostały jedynie materiały budowlane, amerykańska flaga, a obok niej biała, nad którą zastanawiają się mieszkańcy. Głównie nad tym, czy to sygnał od firmy, że się poddaje.

- Cieszymy się, że Chevron wycofał się z Żurawlowa. To druga wygrana bitwa z firmą zaraz po Ministrówce. Jednak to tylko bitwa. Czekamy aż wygramy całą wojnę - podkreśla Bąk. I dodaje: - Dopełnieniem wycofania się Chevronu z Żurawlowa powinno być wycofanie kilkudziesięciu oskarżeń i wniosków do sądu przeciwko protestującym.

Wiesław Gryn, rolnik, który również protestował w Żurawlowie, uważa, że to jeszcze nie czas na świętowanie: - Trudno mówić, że to sukces, bo po dwóch latach, a szczególnie ostatnim roku naszych doświadczeń trudno nam przewidzieć co planuje firma. Czy naprawdę się wycofała, czy może planuje coś innego.

Tymczasem firma Chevron i PGNiG zamierzają wykonać kolejny odwierty, tym razem na granicy gminy Susiec i Grabowic. W najbliższy czwartek i 17 lipca w Urzędzie Gminy w Suścu będzie działać punkt informacyjny PGNiG, gdzie będzie można dowiedzieć się o planowanych pracach. Poza tym prowadzone będą konsultacje społecznej. Ale i tutaj nie obędzie się bez protestów. Jak zapowiada organizator pikiety stowarzyszenie Obywatele Kontrolują - strażnicy dobrej energii kilkudziesięciu mieszkańców i aktywiści z całej Polski zaplanowali na czwartek pikietę. W godzinach 9.00-15.30 będą protestować przeciwko poszukiwaniom gazu łupkowego na Roztoczu.

- Wieże wiertnicze i związany z nimi transport różnych ładunków wpłynie nieodwracalnie na krajobraz Roztocza, jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów na terenie Polski. Mieszkańcy tych terenów żyją z turystyki i rolnictwa, w okolicy jest największa w kraju grupa producentów żywności ekologicznej. Liczne odwierty wciśnięte we wszystkie, coraz liczniejsze zakamarki, które nie są objęte ścisłą ochroną, utrata bioróżnorodności i statutu dziedzictwa biosfery UNESCO, hałas, zanieczyszczenia, stopniowe kurczenie się stref chronionych i zanik turystyki, nierówności, skłócona społeczność, rozwój chorób i emigracji, wyludnienie rodzimej ludności - to wszystko czeka wkrótce mieszkańców Roztocza – ocenia Paulina Lota, specjalistka ds. rzecznictwa w projekcie Obywatele kontrolują - strażnicy dobrej energii, jedna z organizatorek pikiety w Suśćcu.

Franciszek Kawa, wójt gminy Susiec jest zdziwiony zapowiadanymi protestami: - Kilkakrotnie organizowaliśmy spotkania informacyjne dla mieszkańców. Wszystkie przebiegały bardzo spokojnie i nikt nie przeciwstawiał się odwiertom. Pikietę organizują osoby z zewnątrz, bo ze strony naszej społeczności do tej pory nie było żadnych protestów.

Do chwili obecnej nie udało nam się uzyskać stanowiska firmy Chevron w obydwu sprawach.

Wideo

Komentarze 53

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gaz-Ludobójstwu - STOP!!!

jesli slynna - dla ludzi interesujących się tematem gazu łupkowego (choć w Polsce kompletnie nieznana i przemilczana, a nawet chyba OCENZUROWANA) Luka Prawna Halliburtona ( Halliburton Loophole) - Szwindel Prawny ZWALNIAJĄCY Fracking (hipertoksyczną, skażającą NA ZAWSZE ziemię i wodę technologię wydobywania gazu łupkowego) spod kontroli i w ogóle obowiązywania m in.Ustaw Wodnych ( w tym spod Ustawy o Ochronie Wody Pitnej - Safe Drinking Water Act), a więc jeśli ów wylobbowany w 2005r. przez ówczesnych Prezydentów USA: G.W.Busha i jego vice- Dicka Cheney’a ( stojących na czele koscher-amerykańskiego rządu NEOKONÓW, lata 2001-2008, sprawdź hasło NEOKONI - wieeelce pouczające!) Szwindel Prawny zwany Luką Halliburtona ( od nazwy gaz-koncernu Halliburton, właściciela Patentu na Fracking!)
Z E Z W A L A na, uwaga, uwaga, u w a g a :

„WPROWADZANIE - N I E Z A T W I E R D Z O N Y C H - S U B S T A N C J I - CHEMICZNYCH - B E Z P O Ś R E D N I O - i - W - P O B L I Ż E - WÓD GRUNTOWYCH " -
to czy to nie jest … Rany Boskie! - po prostu , w oczywisty sposób - POŚREDNIE -
L U D O B Ó J S T W O ???!!!

Przeczytajcie pokojnie, na chłodno ową definicję/sens Luki Halliburtona jeszcze raz.
I jeszcze raz. I raz jeszcze . I ponownie - dajcie odpowiedź na pytanie:

- czy WPROWADZANIE - SUBSTANCJI - N I E Z A T W I E R D Z O N Y C H ( czyli dowolnych, również - nieznanych, a nawet znanych i regularnych trucizn, tyle że - N I E Z A T W I E R D Z O N Y C H do użycia !) - a więc jeszcze raz:

- CZY "WPROWADZANIE - N I E Z A T W I E R D Z O N Y C H - SUBSTANCJI - CHEMICZNYCH -
B E Z P O Ś R E D N I O - do wód gruntowych ( underground water)” –

- czy to nie jest finalnie po prostu, nazwijmy rzec po imieniu - L U D O B Ó J S T W O ??!!!

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

P.S. I jeszcze jeden cymesik: G.W.Bush i Cheney, autorzy w/w Luki Prawnej Halliburtona, tym samym Ojcowie Chrzestni calej amerykańskiej "rewolucji łupkowej" ( wypchnięcia wydobywania gazu łupkowego, Frackingu do stosowania na Skalę PRZEMYSŁOWĄ), to prywatnie - U D Z I A Ł O W C Y prywatnego w/w koncernu Halliburton, co to ma Patent na w/w Fracking, i z tytułu samych Opłat Patentowych pobiera co rok, nie kiwnąwszy palcem - ponad 1,5 mld (tj. 1500 mln) USD

G
Gość

Wy naprawdę jak wepchniecie w siebie tą papkę z Gaslandu to już nie potraficie samodzielnie myśleć?
Obejrzyj sobie FrackNation i TRUTHLAND a do tego czasu nie chwal się głupotą na forum. Nie się tego skasować jak już będzie Ci wstyd że byłeś takim zmanipulowanym i bezmyślnym tymanem.
Kończę 'rozmowę' z Tobą bo głupota na szczęście zaraźliwa nie jest ale męcząca potrafi być.

z
z zewnatrz

co za propaganda! "Kilkakrotnie organizowaliśmy spotkania informacyjne dla mieszkańców. Wszystkie przebiegały bardzo spokojnie i nikt nie przeciwstawiał się odwiertom.Pikietę organizują osoby z zewnątrz, bo ze strony naszej społeczności do tej pory nie było żadnych protestów"

robiąc rozeznanie to większość była przeciwna nie mając jeszcze wglądu w dokumentację przedsięwzięcia i tu pytanie do wójta ile osób zapoznało sie z dokumentacja przedsięwzięcia by mogło obrać stanowisko czy jest za czy przeciw. Jeżeli inwestor razem z wójtem powiedzą, żeby się nie bać i że będzie paca a nikomu nie przedstawią dokumentacji, to kto będzie miał argumenty, żeby protestować? - ALE TO SZCZEGÓŁ !!

z
zorientowany

Podaj tytuły tych "kilku filmów":-))) operujesz ogólnikami i zasłyszanymi sloganami bez oparcia na faktach. Jesteś typowym lemmingiem i pożytecznym idiotą! Zacznij w końcu myśleć! Tyle w temacie:-)

G
Gość

Ciemna polska tłuszcza przegoniła blaszanego smoka. Znów będzie można lepić pierogi i pędzić smogon. A kacapom w to graj...

G
Gość

Ciemna polska tłuszcza przegoniła blaszanego smoka. A kacapom w to graj...

G
Gość

'zorientowany'... często tak sam do siebie mówisz? :)

z
zorientowany

Zobacz sobie Gasland ignorancie...

E
Elisa

wydobycie lupkow niesie za soba niewyobrazalne skarzenie srodowiska dla calego regionu, o tym ostrzegaja miekszancy z terenow objetych wydobyciem lupkow, z usa np. tam juz to bylo, nikt sie tam wiecej na cos takiego nei zgodzi, teraz wiec na europie chca zarobic, jakos we Francji taki sposob wydobycia gazu, od razu zostal wstrzymany! W Niemczech rownei nie pozwolono, to daje do myslenia.... nikt normalny nie chce skarzenia srodowiska, tym bardziej ze zadnej kasy z tego zaden mieszkaniec nie bedzie mial! Ani tez zaden Polak nie bedzie mniej placil za gaz! nawet jesli u nas bylbby wydobywany! Opamietajcie sie ludzie! I o skutkach takiego wydobycia poczytajcie!

.

to iadomo kto odniósł korzyść i sponsorował protesty

L
Lublinianin

Jak miło poczytać pożytecznych jankeskich idiotów gotowych za bezcen sprzedać polski gaz i gotowych pozwolić na skażenie środowiska w naszym regionie. Polski gaz łupkowy powinien pozostać w polskich rękach. My sami możemy go wydobywać. Technologię można kupić. Ludzie zacznijcie myśleć!

z
zorientowany

No i to jest właśnie twój problem że cie to nie obchodzi. Zgodnie z twoją logiką to też mógłby to być Gazprom??? Przecież nie obchodzi cie kto! Pisząc o bezpieczeństwie zapomniałeś też o ekologicznej ruinie która jest związana z eksploatacją łupków. Jak już ma być ten gaz wydobywany to przez nasze przedsiębiorstwa a nie pasożyty obojętnie ze wschodu czy zachodu. Po języku którego używasz oceniam że jesteś młodszy. Nie ma się co obrażać. Co do mądrości to nie będę cię przekonywać, sam za jakiś czas zrozumiesz.

G
Gość

SERDECZNIE PODZIĘKOWAŁ I....
Obiecał gaz za 400 dolarów/1000 m3 i "użytecznym mieszkańcom" podziękował,
FSB Rosijskoj Fjederacji pomoże porządnym "Polakom" .... ;))))

za ten GAZ Z Rosijskoj Fjederacji tyle broni i czołgów wyprodukują
DA DA SPASIBA WAM DZJREWNYJ NARODZIJE ;)
Teraz to wybudują i rakiety i czołgi, samoloty dla swich wrednych sołdatów ruskich... co by krzewili mongolsko-bizantyjską kulturę....

A
Anna

Ludzie, tylko 4% energii w Polsce pochodzi z gazu!!! Czy to jest warte zatrucia środowiska na Roztoczu? Precz z Chevronem!!!

r
rozkochany

Jankesi dali wam wizy, dali offset za F16, pomogli w Jałcie, dali tarczę antyrakietową, a teraz chcą wam taniutki ekologiczny gazik wydobywać i sprzedawać, a wy nie chcecie?!?!?! no takiej głupoty dawno nie widziałem:-))))

Dodaj ogłoszenie