Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podagrycznik przyda się do nawożenia roślin. Ten znienawidzony chwast ma mnóstwo zalet. Polecamy przepis na gnojówkę z podagrycznika

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 16 lat
Podagrycznik to roślina dobrze znana ogrodnikom, bo jest wyjątkowo powszechnym i uciążliwym chwastem. Ale podagrycznik ma też mnóstwo zalet – jest jadalny i leczniczy. A ponieważ zawiera sporo minerałów, może posłużyć jako nawóz dla wielu roślin. Sprawdź, jak zrobić gnojówkę z podagrycznika i jak ją stosować.

Spis treści

Podagrycznik to chwast i zioło. Jakie ma właściwości?

Podagrycznik pospolity, znany też jako kozia stópka, to roślina z rodziny selerowatych, która pospolicie występuje w całej Polsce. Najlepiej rośnie w lekkim cieniu, na glebach bogatych w azot, ale zdecydowanie nie jest kapryśna. Sprawia to, że podagrycznik jest jednym z bardziej powszechnych, uciążliwych i znienawidzonych chwastów, tym bardziej że błyskawicznie rozrasta się za pomocą podziemnych kłączy i opanowuje dostępny teren.

Podagrycznik warto wykorzystać do zrobienia naturalnego nawozu, czyli tzw. gnojówki.
Podagrycznik warto wykorzystać do zrobienia naturalnego nawozu, czyli tzw. gnojówki. Katarzyna Laszczak

Jednak podagrycznik ma wiele zalet:

  • jest bardzo pożytecznym ziołem, które pomaga m.in. w łagodzeniu dny moczanowej (czyli podagry – od tego pochodzi nazwa rośliny), reumatyzmu, obrzęków, ale też niestrawności, nadciśnienia i innych dolegliwości; ma też działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Dowiedz się więcej: na co pomaga podagrycznik i jak go stosować;
  • jest smaczną i zdrową „zieleniną”, którą można jeść na różne sposoby, zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej; kulinarnie wykorzystuje się młode liście, a mają one lekko anyżkowy smak i aromat;
  • ma odmiany ozdobne, które można uprawiać np. jako zadarniające.

Podagrycznik na nawóz. Co zawiera?

Okazuje się jednak, że podagrycznik można i warto wykorzystać również w ogrodzie, jako nawóz. Zawiera on szereg składników mineralnych, takich jak:

  • cynk,
  • miedź,
  • mangan,
  • żelazo,
  • potas,
  • magnez,
  • bor.

Wszystkie one są potrzebne roślinom do prawidłowego wzrostu i rozwoju, dlatego ich poziom w glebie warto uzupełniać. Pomoże w tym gnojówka z podagrycznika.

Jak zrobić gnojówkę z podagrycznika? Przepis krok po kroku

Do zrobienia gnojówki z podagrycznika warto wykorzystać zarówno liście z ogonkami, jak i kłącza. To idealny sposób na zagospodarowanie roślin, które próbujemy wyplenić z ogrodu.

  • Gnojówkę przygotowuje się w proporcji 1:10, czyli na około 1 kg ziela przypada 10 litrów wody. Rośliny można nieco rozdrobnić, umieścić w plastikowym wiadrze lub beczce (pojemnik nie może być metalowy) i zalać wodą, ale pamiętajmy, by nie sięgała ona krawędzi. Podczas robienia gnojówki dochodzi do fermentacji i płyn może się wylewać, jeśli będzie zbyt pełno.
  • Całość trzeba ustawić w lekko zacienionym miejscu i najlepiej mniej uczęszczanym miejscu (preparat nie pachnie fiołkami).
  • Należy go regularnie mieszać, najlepiej codziennie.
  • Gnojówka z podagrycznika będzie gotowa po około dwóch tygodniach.

Jak stosować gnojówkę z podagrycznika?

Gnojówkę z podagrycznika trzeba rozcieńczyć w proporcji 1:10 (1 miarka gnojówki na 10 miarek wody) i stosować do podlewania roślin. Można to robić co 2-3 tygodnie przez cały sezon.
Resztek gnojówki nie przechowujmy, ale jeśli nam zostanie – wraz z pozostałościami roślin – wylejmy ją na kompost.

Do jakich roślin stosować gnojówkę z podagrycznika?

Gnojówka z podagrycznika dostarcza cennych mikroelementów, które wpływają na kondycję roślin (m.in. tworzenie chlorofilu i fotosyntezę) i warto ją stosować do wszystkich roślin, zarówno ozdobnych, jak i warzyw.
Nawożenie podagrycznikiem warto stosować także z innymi naturalnymi preparatami, w szczególności gnojówką z pokrzywy, która jest bogata w azot i stosuje się ją na początku sezonu, czy gnojówką z żywokostu, który zawiera składniki korzystne dla kwitnienia i owocowania roślin i stosuje się ją w drugiej kolejności. Zobacz przepis na gnojówkę z żywokostu, a także wyciąg i wywar.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Wybrane źródła
Orav, A., Viitak, A., Vaher, M., Identification of bioactive compounds in the leaves and stems of Aegopodium podagraria by various analytical techniques, Procedia Chemistry 2 (2010) 152–160

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podagrycznik przyda się do nawożenia roślin. Ten znienawidzony chwast ma mnóstwo zalet. Polecamy przepis na gnojówkę z podagrycznika - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski