Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podręcznik dla wychowanków poprawczaków. A w nim m.in. porady, jak jeść mule i homary

Agata Wójcik, Marcin Koziestański
Porady, jak jeść homara, znalazły się w podręczniku ministerstwa
Porady, jak jeść homara, znalazły się w podręczniku ministerstwa Marcin Oliva Soto
Z podręcznika przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości podopieczni poprawczaków dowiedzą się, jak jeść wykwintne potrawy.

Kawior, ostrygi, krewetki, karczochy, żabie udka czy małże - to potrawy, których przygotowanie i sposób jedzenia nie będą obce podopiecznym polskich zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.

Wszystko dzięki wydanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości publikacji „Dobre wychowanie: pakiet na start!”. Trafił on do wszystkich placówek, w których przebywa tzw. trudna młodzież. O sprawie jako pierwsze poinformowało Radio ZET.

O podręcznik zapytaliśmy w ministerstwie. Po przedstawieniu sprawy Patrycja Loose, rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości zapytała, czy wiem, jak jeść małże i homara. Odpowiedziałam, że nie mam pojęcia. - Myślę, że taka wiedza każdemu się przyda. Zachowaniu przy stole, w tym jedzeniu potraw, zostało poświęcone zaledwie kilka stron, a cały podręcznik liczy ich 184 - usłyszeliśmy wczoraj od rzeczniczki.

Loose podkreślała, że celem publikacji jest podniesienie kompetencji społecznych wychowanków domów poprawczych. Dlatego poza kwestiami savoir-vivre’u znalazły się tam także porady np. jak być asertywnym w życiu prywatnym i zawodowym, jak przygotować się do rozmowy o pracę, czym jest mobbing.

- To bardzo ważne umiejętności, niezbędne do właściwego odnalezienia się i prezentowania w warunkach wolnościowych, już po opuszczeniu placówek wychowawczych - dodała.

Podręcznik, o którym mowa, powstał po cyklu szkoleń z zakresu podniesienia kompetencji społecznych nieletnich przeprowadzonych we wszystkich zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich w Polsce na przełomie 2013 i 2014 roku. - Podczas nich podopieczni uczyli się również, jak zachowywać się w sytuacjach oficjalnych, w tym przy stole. Nie były podczas nich jednak serwowane homary - dopowiada Patrycja Loose.

Podręcznik ten już w 2014 roku trafił do Schroniska dla Nieletnich w Dominowie.

- Sądzę, że i taka wiedza jest potrzebna naszym podopiecznym - potwierdza Stanisław Cur, dyrektor placówki. - Na podstawie wspomnianej publikacji opracowaliśmy programy, na podstawie których prowadzimy zajęcia.

I tak przebywający w schronisku dowiadują się podczas lekcji poświęconej jedzeniu m.in., że nie należy mlaskać, siorbać przy stole i jak należy siedzieć. Na zajęciach nie uczą się jednak jak jeść mule, homara czy ślimaki.

- Wydaje mi się, że to jest jak najbardziej potrzebne. W dobie powszechnej globalizacji wszyscy, również podopieczni takich ośrodków, mamy do czynienia z poznawaniem innych kultur. Po przeczytaniu tego oni mogą się poczuć lepsi i bardziej obeznani w otaczającym ich świecie - ocenia dr Ireneusz Siudem z Zakładu Psychologi Społecznej UMCS.

AKTUALIZACJA

Według doniesień Radia Zet, część podręcznika dla wychowanków poprawczaków wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości została przepisana z internetowego portalu, bez zaznaczenia, że to cytat.

Spytaliśmy w ministerstwie o tę kwestię. - Podręcznik został opracowany przez wyłonioną w drodze przetargu firmę Gamma D. Diuk i M. Wasilewski Spółka Jawna. Wydanie podręcznika "Dobre wychowanie. Pakiet na start" było przedmiotem umowy zawartej 25 września 2013 r. z Wykonawcą w celu wykonania części zadań z zatwierdzonego wcześniej przez Zespół Sterujący projektu "Poprawa wizerunku i odbioru społecznego młodzieży z zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich". Umowa wyraźnie wskazuje, że "Wykonawca oświadcza, że jest jedynym właścicielem autorskich praw majątkowych do podręcznika oraz wszelkich opracowań wykorzystywanych w trakcie realizacji przedmiotu Umowy, oraz, że opracowania te nie są obciążone prawami osób trzecich". Podręcznik był sprawdzany programem antyplagiatowym - odparła zarzuty Patrycja Loose, rzecznik prasowy Ministra Sprawiedliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski