Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróżowanie bez ruszania się z miejsca

Paweł Franczak
Zespół "Russkaya Muzyka" śpiewa m.in. pieśni Kozaków dońskich. Wystąpi w sobotę w Studiu Radia Lublin.
Zespół "Russkaya Muzyka" śpiewa m.in. pieśni Kozaków dońskich. Wystąpi w sobotę w Studiu Radia Lublin. materiały organizatora
Fundacja "Muzyka Kresów" i Ośrodek Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" wybierają się w podróż do Palestyny i Islandii. Planują też zabrać w nią wszystkich chętnych i to zupełnie za darmo! Muzyczna wyprawa odbędzie się w Lublinie od 26 do 28 listopada na 10. edycji festiwalu Najstarsze Pieśni Europy, na którym usłyszmy pieśni m.in. z Rosji, Palestyny, Islandii, Polski i Ukrainy. Wstęp wolny!

- Tegoroczna edycja jest szczególna, ponieważ po raz pierwszy wykraczamy poza nasz region. Można powiedzieć, że sięgamy po kresy Europy, od Islandii po Palestynę. I mam nadzieję, że już tak zostanie - pisze we wstępie do programu Najstarszych Pieśni Europy Jan Bernad z "Rozdroży".

To właśnie obydwa wymienione przez Bernada kraje mogą być największą atrakcją festiwalu. Z Autonomii Palestyńskiej przyjedzie Ali Mohammad Rashaida, Beduin grający na rubabie (prosty instrument strunowy), simsimiji (rodzaju liry) i szabbabie (arabskim flecie) oraz Odekh Khalil Rishmavi - palestyński kompozytor.

Gościem z Islandii będzie zaś Steindór Andersen. Andersen może być znany fanom islandzkiego zespołu Sigur Ros, z którym śpiewał na płycie "Rimur". Śpiewak - a także rybak, kapitan statku "Idunn" - wykonuje prawie zupełnie nieznane w Polsce pieśni rimur - islandzkie pieśni epickie, które sięgają podobno czasów wikingów, a wywodzą się od skaldów (dworskich islandzkich poetów, nie polskiego zespołu). Jedna z takich pieśni może trwać nawet ok. 40 godzin, choć mało prawdopodobne, by tyle trwał lubelski koncert Andersena.

Oprócz wymienionych w Lublinie zagrają i zaśpiewają np. Zamudin Guczew z rosyjskiej Adygei, który oprócz muzyki zna się też na... wyplataniu dywanów z trawy, Elmira Żanabergenowa z Kazachstanu oraz Polacy: m.in. Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej i Kapela Jana Gacy z Przystałowic Małych.

Program na czwartek

godz. 18.30 Studio Radia Lublin
Otwarcie wystawy batików Magdaleny Dudek "Żywoty świętych"

godz. 19.00 Studio Radia Lublin
Adam Strug, Ewa Grochowska, Krzysztof Butryn
Międzynardowa Szkoła Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji "Muzyka Kresów"; Jewhen Jefremow & Serhij Ochrimczuk; Zamudin Guczew

godz. 22.00 Centrala
Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski