Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska świętuje 70-lecie. Zobacz zdjęcia z uroczystej gali

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Na Politechnice Lubelskiej kształci się blisko 7,2 tys. studentów.
Na Politechnice Lubelskiej kształci się blisko 7,2 tys. studentów. Grzegorz Winnicki Fotografia
Uczelnia techniczna została powołana 13 maja 1953 r. jako Wieczorowa Szkoła Inżynierska. W 1965 r. przekształciła się w Wyższą Szkołę Inżynierską, a od 1977 r. jest dobrze znaną wszystkim Politechniką Lubelską. W tym roku świętuje swoje 70-lecie, dlatego też w sobotę (13 maja) odbyła się jubileuszowa gala.

70-lecie Politechniki Lubelskiej

Uroczystość w Centrum Spotkania Kultur rozpoczął koncert Piotra Cugowskiego. Następnie swoją premierę miał utwór "Hello, Word", który został specjalnie skomponowany na 70. urodziny uczelni.

"Hello, Word" to widowisko multimedialne, które powstało we współpracy kompozytora i wykonawców z naukowcami Politechniki Lubelskiej. Tytuł utworu nawiązuje do programu komputerowego, którego jedynym zadaniem było wyświetlanie tego napisu. Widowisko prezentuje sztuczną inteligencję - nowoczesny komputer, który obserwuje świat, analizuje go i zmienia linijki kodu.

– Jego podstawą jest mistrzowska fuzja brzmień komputerowych z partiami wokalno-instrumentalnymi, z której znany jest kompozytor utworu Piotr Bańka. W warstwie tekstowej pojawia się kod źródłowy stworzony przez programistów Politechniki Lubelskiej w postaci języka programistycznego wysokiego poziomu, który odzwierciedla maszynowe uczenie się sztucznej inteligencji – analizowanie i przetwarzanie zasad fizycznych rządzących naszym światem. W takiej formie staje się on elementem libretta utworu, stanowiącego połączenie brzmień generowanych w pamięci komputera z „żywymi” partiami wokalno-instrumentalnymi, realizowanymi przez solistów i chór mieszany – mówi kierownik artystyczny Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej prof. Elżbieta Krzemińska.

Wykonawcami utworu „De motu corporum” („O ruchu ciał”) Piotra Bańki są: Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją Elżbiety Krzemińskiej, Agnieszka Tyrawska – sopran, Aleksandra Barańska – obój, Maciej Łacny – wiolonczela, soliści – tancerze UDS – choreograf Anna Łukasiak. Autorem prezentacji multimedialnej jest Andrej Isakow – Wizja Multimedia.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski