Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika tworzy materiały inteligentne

Kamil Kudyba
Politechnika Lubelska jest jedyną uczelnią w kraju, która ma taką aparaturę
Politechnika Lubelska jest jedyną uczelnią w kraju, która ma taką aparaturę Małgorzata Genca
Politechnika Lubelska jest pierwszą uczelnią w Polsce, która sama może wytworzyć zaawansowane materiały kompozytowe oraz tzw. materiały inteligentne. Takie możliwości daje uczelni zakupiony niedawno, nowoczesny autoklaw.

Nowa aparatura kosztowała ok. 800 tys. zł i jest, w uproszczeniu, w pełni zautomatyzowaną, hermetycznie zamykaną komorą o regulowanym ciśnieniu i temperaturze wraz z oprzyrządowaniem. Cały sprzęt służy do wytwarzania materiałów najwyższej jakości, które mogą być wykorzystane w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, a nawet kosmicznym. Dodatkowo, w autoklawie będzie możliwe stworzenie tzw. materiałów inteligentnych (patrz ramka obok).

- Materiały te są wykorzystywane w najbardziej ekstremalnych konstrukcjach - od bolidów Formuły 1 po boeinga 787. Technologia wytwarzania materiałów kompozytowych w autoklawie zapewnia nam pełną kontrolę i powtarzalność procesu wytwarzania, a przez to osiągnięcie kompozytów najwyższej jakości. Autoklaw daje również uczelni możliwość lepszego poznania iopanowania samej technologii oraz prowadzenia badań nad nowymi typami kompozytów - stwierdza dr inż. Jarosław Bieniaś z Katedry Inżynierii Materiałowej PL.

* Politechnika Lubelska: Jedyny taki analizator w Polsce
* Politechnika Lubelska kusi nowymi kierunkami studiów

Dodatkowe wyposażenie autoklawu stanowi tzw "clean room", czyli specjalne pomieszczenie o kontrolowanych parametrach środowiskowych, takich jak wilgotność czy temperatura. - Chodzi o to, żeby żadne pyłki ani zanieczyszczenia nie miały kontaktu z tworzonym kompozytem. Takie same pomieszczenia są wykorzystywane przy produkcji leków czy mikroprocesorów - dodaje Bieniaś.

Nowa aparatura będzie używana głównie do prowadzenia badań (również przez studentów), jak również służyć będzie zacieśnianiu współpracy z lokalnym przemysłem (głównie PZL Świdnik) oraz krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Autoklaw został zakupiony w ramach projektu Aeronet - Dolina Lotnicza współfinansowanego przez UE.

IQ materiału

"Inteligentne" materiały są wykorzystywane głównie w lotnictwie. Zasada jest taka, że do struktury komponentów wklejane są specjalne czujniki lub akumulatory, które mogą sterować strukturą materiału (np. skracając go lub wydłużając).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski