Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polsat i TVP Sport rywalizują o prawa do pokazywania meczów Pucharu Polski oraz 1. ligi. Co dalej z Ekstraklasą?

Jakub Jabłoński
Jakub Jabłoński
Michał Czajka
Przetarg na prawa telewizyjne do Pucharu Polski oraz 1. Ligi został otwarty przez PZPN jeszcze w czerwcu. Do walki o pokazywanie krajowego pucharu oraz zaplecza stanęły tylko dwie największe stacje - TVP Sport oraz Polsat, podaje Sport.pl. Co z prawami do pokazywania Ekstraklasy? Czy telewizja Canal+Sport może czuć się zagrożona?

Dwie stacje walczą o prawa do transmisji Pucharu Polski oraz 1. ligi

Do 5 lipca każda ze stacji telewizyjnych w kraju mogła złożyć swoje oferty. Jak informują dziennikarze portalu Sport.pl do walki o prawa pokazywania zarówno Pucharu Polski oraz 1. Ligi przystąpiły dwie duże stacje telewizyjne, które mają spore doświadczenie w transmisji futbolowych wydarzeń - TVP Sport oraz Polsat.

Przypomnijmy, że telewizja Polsat do końca sezonu 2023/24 ma wyłączność na pokazywanie meczów Pucharu Polski oraz zaplecza.

TVP Sport w ofercie ma jedynie mecze trzeciego poziomu rozgrywkowego, a więc II ligę. Dodatkowo telewizja publiczna pokazuje wybrane spotkanie eliminacji do europejskich pucharów, jak chociażby ostatnie starcie Rakowa Częstochowa z Florą Tallinn.

TVP faworytem w tym wyścigu?

Według portalu Sport.pl korzystniejszą ofertę złożyła konkurencja z Woronicza w Warszawie. Publiczny nadawca chce pokazywać mecze na kanale ogólnodostępnym z nadajników naziemnych TVP Sport. Dla porównania - kanały sportowe Polsatu dostępne są tylko w kablówkach i na satelicie - które mają mniejszy zasięg techniczny. Zwiększona ekspozycja w tej sytuacji może przeważyć. Dla PZPN-u oraz przedstawicieli 1. Ligi jest to ważny punkt na liście wymagań.

W przypadku Pucharu Polski od półfinału nadawca musi pokazywać spotkania na otwartej antenie. W perspektywie całego turnieju to jest jednak niewiele meczów dla polskiego kibica. PZPN chce, aby dostęp do spotkania mieli wszyscy, a nie wybrani fani, którzy zdecydują się zapłacić za usługę.

Trudno więc się dziwić, że w przypadku TVP Sport to dotarcie jest zdecydowanie łatwiejsze, dlatego krążą plotki, że oferta publicznego nadawcy jest najbliższa wytycznym PZPN-u. Dzięki temu więcej kibiców mogłoby delektować się polskim futbolem, który jak sami doskonale wiemy, potrafi wzbudzać wiele emocji. O kolejnych szczegółach dowiemy się niebawem!

Prawa ligowe oraz Pucharu i Superpucharu Polski dotyczą sezonów: 2024/25, 2025/26 i 2026/27.

Ekstraklasa bezpieczna przynajmniej do sezonu 2026/27

Telewizja CANAL+ Sport w październiku zeszłego roku podpisała nową umowę licencyjną na "najlepszą ligę świata". Na jej mocy prawa do transmisji wszystkich meczów będą mieć w sezonach 2023/24 - 2026/27. Czteroletni kontrakt opiewa na blisko 1,3 mld złotych.

Nadawca będzie miał dodatkowo prawo do pokazywania meczów, magazynów oraz skrótów w serwisie CANAL+online.

Jeden mecz w kolejce oraz poniedziałkowy magazyn będzie pokazywany w ogólnodostępnych kanałach otwartych.

W następnym przetargu Canal+ Sport może mieć problem w rywalizacji z Telewizją Polską ze względu na właśnie mecze w ogólnodostępnej telewizji. Obecnie większość spotkań Ekstraklasy, jeśli chcę się obejrzeć to trzeba wykupić usługę od nadawcy. Choć w nadchodzącym sezonie telewizja zaczyna być bardziej ogólnodostępna i już w pierwszej kolejce spotkanie Legia Warszawa - ŁKS Łódź będzie można obejrzeć na platformie YouTube.

FORTUNA 1 LIGA w GOL24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Polsat i TVP Sport rywalizują o prawa do pokazywania meczów Pucharu Polski oraz 1. ligi. Co dalej z Ekstraklasą? - Gol24

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski