Polski Cukier Toruń – TBV Start Lublin 84:73. Lider za mocny

Karol Kurzępa
Lubelscy koszykarze ulegli na wyjeździe przewodzącej tabeli ekipie z Torunia. Dla czerwono-czarnych była to 12 porażka w sezonie. Dla ich rywali 13 zwycięstwo z rzędu.

W poprzedniej kolejce, po zaciętym boju, TBV Start wygrał z Rosą Radom 64:63. Atmosfera po pokonaniu wicemistrzów Polski była w lubelskim zespole bardzo dobra. Podopieczni Davida Dedka chcieli sprawić kolejną niespodziankę i przerwać znakomitą passę najbliższych przeciwników, którzy w tym sezonie jeszcze nie przegrali. - Każdy z nas dołożył cegiełkę do zwycięstwa nad Rosą – mówił Nick Kellogg, rzucający czerwono-czarnych. - Cały zespół pokazał się z dobrej strony. Bardzo potrzebowaliśmy tego triumfu i mocno w niego wierzyliśmy. Kluczem do sukcesu była nasza dobra postawa w defensywie – dodawał Amerykanin.

“Startowcy” udanie rozpoczęli również starcie w Toruniu. Lublinianie nawiązali w pierwszej kwarcie do dyspozycji z ostatniego spotkania. Grali agresywnie w obronie i przede wszystkim skutecznie. Dzięki temu po 10 minutach prowadzili 23:19. W drugiej odsłonie czerwono-czarni zaprezentowali jednak zdecydowanie gorsze oblicze. Seria 17:0 dla gospodarzy i aż sześć minut bez zdobytego punktu sprawiły, że Nick Kellogg i spółka schodzili na przerwę z ośmioma oczkami straty do miejscowych.

Po zmianie storn drużyna prowadzona przez Davida Dedka nie była już w stanie znacząco zbliżyć się punktowo do torunian. Nie pomogła bardzo dobra postawa Stefana Balmazovicia – autora 19 oczek i czterech asyst. Lublinianie nie potrafili zatrzymać kapitalnie dysponowanego Krzysztofa Sulimy, który zakończył rywalizację z 24 punktami i pięcioma zbiórkami na koncie. Ostatecznie, TBV Start przegrał jedenastoma punktami.

Kolejny mecz czeka czerwono-czarnych 15 stycznia. Wówczas zmierzą się w hali Globus z Treflem Sopot.

Polski Cukier Toruń – TBV Start Lublin 84: 73 (19:23, 21:9, 19:12, 25:29)

Polski Cukier: Krzysztof Sulima 24, Aleksander Perka 16, Łukasz Wiśniewski 13, Kyle Weaver 13, Jure Skifić 7, Obie Trotter 7, Maksym Sanduł 3, Kamil Michalski 1, Tomasz Śnieg, Bartosz Diduszko. Trener: Jacek Winnicki

TBV Start: Stefan Balmazović 19, Doug Wiggins 12, Bartosz Ciechociński 8, Jakub Dłoniak 7, Nick Kellogg 7, Brandon Peterson 6, Michał Jankowski 6, Jarosław Trojan 6, Łukasz Bonarek 2, Paweł Kowalski. Trener: David Dedek.