Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portrecista Józef Czechowicz. Zobacz ZDJĘCIA autorstwa poety

Małgorzata Szlachetka
Józef Czechowicz (1903-1939)
Józef Czechowicz (1903-1939) Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza Muzeum Lubelskiego
Od piątku do końca maja w muzeum przy ulicy Złotej będzie można oglądać wystawę zdjęć autorstwa poety Józefa Czechowicza.

Wybitny poeta nie był wybitnym fotografem, ale zdjęcia przedwojennego Lublina jego autorstwa mają dziś wartość ważnego dokumentu. Niektóre z nich zobaczymy na wystawie, która od piątku będzie prezentowana w Oddziale Literackim im. Józefa Czechowicza Muzeum Lubelskiego przy ul. Złotej.

To skany negatywów, które pochodzą z ostatniego, warszawskiego mieszkania Czechowicza. Nie wrócił do niego, bo zginął w czasie niemieckiego bombardowania Lublina, w dniu 9 września 1939 roku.

- Wiadomo, że część papierów wziął chełmski poeta Wacław Mrozowski. Do mieszkania Czechowicza przyjechał z wózkiem, wtedy już wiedział, że poeta nie żyje. Podał się za jego sekretarza - opowiada Józef Zięba, pierwszy kierownik muzeum Czechowicza przy ulicy Złotej.

To Mrozowski był tym, który przekazał część negatywów ze zdjęciami Czechowicza w depozyt, do dziś już nieistniejącego Wydawnictwa Lubelskiego. Zdjęcia miały być ilustracją pierwszego wydania "Poematu o mieście Lublinie". Tom wyszedł w 1964 roku. Inne negatywy Mrozowski oddał z kolei do muzeum im. Czechowicza.

- Już po publikacji "Poematu..." pytałem w Wydawnictwie Lubelskim, gdzie są negatywy, ale wtedy usłyszałem, że zaginęły - wspomina Józef Zięba. W zbiorach Muzeum Lubelskiego wspomniane negatywy Czechowicza znalazły się w latach 80., jako dar od pracownika Wydawnictwa Lubelskiego.

- Mamy obecnie w sumie 145 klatek zdjęć autorstwa Czechowicza. Z zestawień i porównań klatek wynika, że pochodzą one z 17 negatywów - podaje Anna Mazurek z muzeum im. Czechowicza przy ulicy Złotej.

Jakie miejsca fotografował Czechowicz?

Na ruchliwym targu przy ul. Świętoduskiej jego wzrok przyciągnął handlarz balonów, na Krawieckiej sportretował grupę żydowskich dzieci. Jest też kadr z Rynku, wykonany w trakcie prac remontowych na Starym Mieście: gruz wywożony jest wagonikami umieszczonymi na wąskich szynach. Innym razem poeta zdecydował się uwiecznić kamienicę w trakcie rozbiórki, bo miał swoiste upodobanie do ruin. Jest też Brama Zasrana i domy na placu Krawieckim, z górującą nad nim Kaplicą Trójcy Świętej. To kadry z Lublina, który nie przetrwał wojny.

W Warszawie Czechowicz portretował przyjaciół. Większość zdjęć powstała w jego mieszkaniu, często przy oknie będącym naturalnym źródłem światła. Eseista Bolesław Miciński, z którym Czechowicz pracował w Polskim Radiu, został sfotografowany w kawiarni, z filiżanką w ręku. Na wystawie zobaczymy też mało znany portret autora „Poematu o mieście Lublinie” - Czechowicz pozuje bez koszuli.

">


Lublin na zdjęciach satelitarnych kilka lat temu i obecnie. Zobacz, jak zmienia się miasto

Lublin na zdjęciach satelitarnych kilka lat temu i obecnie cz. 2

Wielkanoc 2016 w Lublinie i woj. lubelskim. Przegląd najważniejszych wydarzeń (ZDJĘCIA)

Wielkanoc w Muzeum Wsi Lubelskiej. Lublinianie spacerowali po skansenie (ZDJĘCIA)

Imprezy w Lublinie 2016: Gdzie warto się wybrać (PROGRAM, TERMINARZ)

Lubelskie morsy świętowały lany poniedziałek (ZDJĘCIA)



[b]Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!">Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski