Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie pytają o puławskie Azoty. "O podziale dorobku finansowego i produkcyjnego zakładów decyduje Tarnów"

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Piotr Jaruga/archiwum
Lubelscy parlamentarzyści zainteresowali się pozycją Zakładów Azotowych Puławy w Grupie Azoty. Politycy różnych opcji pytają o efekty głośnej konsolidacji spółek chemicznych.

W 2012 roku doszło do połączenia Zakładów Azotowych Puławy z Grupą Azoty. Od tamtej pory puławska spółka jest wiodącą w całej grupie. Mimo, to – zdaniem związków zawodowych – jest marginalizowana w całej grupie. Chodzi m.in. o wynagrodzenia, czy udział w zyskach, który – jak przekonuje strona społeczna – w dużej mierze trafia do centrali Grupy Azoty w Tarnowie.
Zasady funkcjonowania w ramach Grupy Azoty regulować miała umowa konsolidacyjna, która za rządów PO-PSL została utajniona, ale związkowcy z Puław przekonują, że jest ona notorycznie łamana.

Pracownicy puławskich Azotów regularnie interweniują w tej sprawie u polityków – zarówno partii rządzącej, jak i opozycji.
Tylko w tym roku trzy interpelacje w sprawie sytuacji w Grupie Azoty Puławy złożył poseł Jacek Czerniak z Nowej Lewicy. Ostania została złożona w ubiegłym tygodniu do ministra aktywów państwowych i wicepremiera Jacka Sasina. - Chcę się dowiedzieć jaka jest strategia rządu wobec całej Grupy Azoty i funkcjonowania w jej ramach poszczególnych spółek, w tym Zakładów Azotowych w Puławach, które ostatnio zaprzestały produkcji melaminy w związku z wysokimi cenami gazu - tłumaczy poseł Jacek Czerniak. Parlamentarzysta będzie musiał poczekać na odpowiedź w tej sprawie. Wyjaśnienia otrzymał natomiast na czerwcową interpelacje. Wtedy interesowała go możliwość zmian w grupie wielkiej syntezy chemicznej, w kierunku pełnej ich samodzielności w podejmowaniu decyzji dotyczących wynagradzania załóg. Czerniak zauważył, że do 2012 r. puławskie Azoty funkcjonowały, jako podmiot niezależny, a decyzje dotyczące funkcjonowania, inwestycji i polityki wynagradzania pracowników podejmowane były w Puławach. – Przedstawiciele związków zawodowych uważają, że po przekazaniu pakietu akcji do Tarnowa Puławy stały się niesamodzielną filią, co powoduje nierównomierną pozycję podmiotów, bo niezależnie od osiąganych wyników biznesowych, o podziale dorobku finansowego i produkcyjnego zakładów decyduje Tarnów. Budzi to oczywisty sprzeciw załogi – dodaje poseł Czerniak.

Jednak Karol Rebenda, wiceminister aktywów państwowych zapewnia, że puławska spółka jest istotną częścią Grupy Azoty. - Konsolidacja przedsiębiorstw z branży chemicznej będących własnością Skarbu Państwa, umożliwiła stworzenie silnej Grupy Kapitałowej obecnej w gronie dwudziestu największych polskich przedsiębiorstw, mogącej skutecznie konkurować na rynkach światowych – przekonuje wiceminister aktywów.

Jego zdaniem konsolidacja nie wyklucza faktu, że każda spółka Grupy Azoty w sensie prawnym jest odrębnym podmiotem, który kształtuje indywidualną politykę płacową uwzględniającą szereg okoliczności takich jak m.in. obszar i skalę produkcji danej spółki, jej uwarunkowania na lokalnym rynku pracy oraz porozumienia zawarte ze stroną społeczną w każdej ze spółek. Wiceminister Rebenda dodaje, że z informacji przekazanej przez Zarząd Grupy Azoty S.A. wynika, że zarówno spółka dominująca, jak również pozostałe spółki tworzące Grupę Kapitałową, „dokładają wszelkich starań, by realizowane polityki wynagradzania jak najpełniej inkorporowały zasadę równego traktowania pracowników oraz zasadę niedyskryminacji”.
W ostatnich miesiącach o sytuację w puławskich Azotach pytali także inni posłowie opozycji, m.in. Marta Wcisło (PO) i Jakub Kulesza (Konfederacja).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski