Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat zamojski. Gmina Skierbieszów otrzyma wsparcie z Europejskiego Instrumentu Miejskiego

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Jeden z malowniczych wąwozów w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym
Jeden z malowniczych wąwozów w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym Bogdan Nowak
Są powody do zadowolenia. Gmina Skierbieszów otrzyma 60 tys. euro z Europejskiego Instrumentu Miejskiego. Takie pieniądze mogą dostać samorządy, lokalne zrzeszenia oraz podmioty publiczne działające tylko na terenie w UE. Pieniądze powinny być wykorzystane m.in. na działania ekologiczne oraz „dążenie do samowystarczalności energetycznej”.

– Jesteśmy jedyną gminą wiejską w kraju, której się to udało – mówi z dumą Stanisław Jędrusina, zastępca wójta gminy Skierbieszów. – Nasze działania w tym zakresie konsultujemy jednak z innymi gminami, które funkcjonują na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Widać, że współpraca przynosi efekty.

Przedstawiciele gmin z powiatu zamojskiego i krasnostawskiego znajdujących się na terenie SPK oraz przedstawiciele Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie od pewnego czasu konsolidują swoje działania. Zastanawiają się wspólnie m.in. w jaki sposób wykorzystać potencjał Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, jednego z najbardziej malowniczych zakątków Zamojszczyzny. Zajmuje on powierzchnię 35 tys. 488 ha. Zmieściła się w nim cała gmina Skierbieszów. Częściowo w parku położone są także gminy: Stary Zamość, Izbica, Grabowiec, Miączyn, Sitno, Krasnystaw oraz Kraśniczyn.

Na tym terenie działają m.in. szlaki piesze i rowerowe. Są też zabytki i urokliwe krajobrazy. Brakuje jednak bazy i infrastruktury turystycznej. To się ma w przyszłości zmienić. W planach jest także m.in. budowa wież widokowych, parkingów, wiat, czatowni do obserwacji ptaków, ogrodu przyrodniczo-edukacyjnego, boisk, placów zabaw oraz toalet dla turystów.

Warto byłoby także wytyczyć atrakcyjne zimowe trasy biegowe, szlaki kajakowe czy szlaki konne. Na to wszystko brakuje jednak samorządowych pieniędzy. Ratunkiem może być unijne dofinansowanie dla wybranych projektów.

– Dlatego właśnie złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z Europejskiego Instrumentu Miejskiego. Bardzo cieszymy się, że pieniądze do nas stamtąd popłyną – mówi Stanisław Jędrusina. – Nie będzie to jednak bezwarunkowe. Wcześniej musimy stworzyć dokładny plan naszych działań. Będzie on dotyczył nie tylko naszej gminy, ale także innych, działających na terenie parku. O co chodzi? Myślimy o fotowoltaice, solarach, pompach ciepła, ale także m.in. nowych stacjach, gdzie będą mogły ładować energię samochody elektryczne.

Szczegóły takich inwestycji są jeszcze dopracowywane. – Będziemy niebawem prowadzić szacowanie kosztów różnych przedsięwzięć – zapowiada Stanisław Jędrusina. – Na przygotowanie dokładnego planu naszych działań mamy czas do października 2022 r. Potem ruszymy z ich realizacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski