Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy medyczni zostali uhonorowani odznaczeniami. Zdjęcia

Julia Zdunek
Julia Zdunek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom szpitali klinicznych oraz  Uniwersytetu Medycznego.
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom szpitali klinicznych oraz Uniwersytetu Medycznego. Małgorzata Genca
W dniu świętego Łukasza, patrona lekarzy, wojewoda lubelski Lech Sprawka wręczył pracownikom Uniwersytetu Medycznego i szpitali klinicznych w Lublinie odznaczenia państwowe. Przyznano ich aż 56.

We środę (18 października), w dniu św. Łukasza, patrona służby zdrowia, pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i szpitali klinicznych zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi. Wśród nich były Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę, a także Odznaki Honorowe Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia, przyznane przez Ministra Zdrowia. To wyraz uznania i wdzięczności za ich wytrwałą pracę i dokonania służące rozwojowi uczelni.

- Odznaczeń jest bardzo dużo – aż 56. To świadczy o tym, za co dziękujemy i za co gratulujemy – zarówno Uniwersytetowi Medycznemu, jak i podmiotom leczniczym – mówił Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Przypomniał też, że w czasie pandemii szpitale SPSK 1 i SPSK 4 miały ogromny wkład w walkę z koronawirusem.

- SPSK 1 było tym podmiotem, który zapewniał obsługę m.in. szpitala tymczasowego. Warto zwrócić uwagę na ten wielki wysiłek organizacyjny, a także na to, co teraz widzimy, dynamiczny rozwój z wykorzystaniem technologii cyfrowych, wykorzystywany do diagnostyki i innych procesów. Jest także znakomite na skalę krajową Centrum Symulacji Medycznej, warto przypomnieć, że powstanie też Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej.

Złotym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni prof. Tomasz Paszkowski i prof. Tomasz Zubilewicz. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali: prof. Grażyna Biała, dr Ewa Kędzierska, dr hab. Renata Markiewicz i prof. Przemysław Tylżanowski. Z kolei Brązowym Krzyżem Zasługi zostały odznaczone prof. Wirginia Kukuła- Koch i dr Elwira Sieniawska.

- To wielki przywilej, ale i trochę podsumowanie tych kilkudziesięciu lat pracy, ponieważ teraz kliniką kieruje prof. Terlecki. Za czasów mojego skromnego kierowania poszliśmy do przodu i klinika jest dobrze widziana w kraju i za granicą. Kilkanaście lat temu podczas operacji wszczepiliśmy wyhodowaną sztucznie tętnicę, to był pierwszy taki zabieg na świecie – mówił prof. Tomasz Zubilewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski