Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praktycznie i ekologicznie w Muzeum Nadwiślańskim

Akcja Specjalna Eko Życie Eko Święta
Co łączy ozdoby choinkowe z bocianami, bobrami i innymi zwierzętami doliny Wisły, a nawet z prehistorycznym gadem - mazazaurem? Z pewnością nie należy robić z nich ozdób. Za to, poznając ten fascynujący świat, można zdobyć wrażliwość, dzięki której, nawet podczas tworzenia dekoracji świątecznych, dbamy o otaczającą nas naturę.

Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach uczestniczący w spotkaniu pod tytułem "Wokół choinki", na które zaprosiło ich Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Oddział Przyrodniczy. Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza to zwiedzanie wystaw w muzeum i poznawanie tajemnic niesamowitego bogactwa nadwiślańskiej przyrody. Okazja ku temu była sprzyjająca, ponieważ budynek Oddziału Przyrodniczego muzeum właśnie przeszedł remont, zyskując trzy nowoczesne wystawy. Muzeum mieści się w najbardziej charakterystycznym miejscu Kazimierza Dolnego, w zabytkowym spichlerzu przy samym wjeździe do miasta i tuż obok Wisły. Budynek ma ponad 400 lat, zaś wiek części zgromadzonych eksponatów sięga milionów lat.

- Oprowadziliśmy dzieci po naszym świeżo wyremontowanym muzeum. Mamy tutaj trzy wystawy. Wystawa poświęcona zwierzętom doliny Wisły. Wystawa poświęcona wąwozom, opowiadająca o tym jak powstawały i ewoluowały wąwozy oraz jakie zwierzęta tam mieszkają i jakie rosną rośliny. Nie bez przyczyny te okolice nazywamy Krainą Lessowych Wąwozów. Trzecia zaś, to „Tajemnice wymarłego świata”, gdzie możemy podziwiać skamieniałości sprzed sześćdziesięciu sześciu milionów lat. Wśród eksponatów znajdziemy niezwykle rzadki ząb i fragment kręgosłupa mozazaura, czyli największego gada, jaki pływał tutaj w okresie kredy. Mamy też wymarłe i niespotykane dzisiaj amonity i belemnity. Są tu również skamieniałości zwierząt, którym udało się przetrwać jedno z większych wymierań w dziejach Ziemi i które spotykamy do dzisiaj. Małże, ślimaki czy łodziki - tłumaczy Joanna Szkuat, kierownik Oddziału Przyrodniczego muzeum.

Po zwiedzaniu przyszła pora na warsztaty ozdób choinkowych, których mottem stała się dbałość o naturę i przyszłość naszej planety. Młodzież podczas warsztatów wykorzystała naturalne materiały, które nie szkodzą środowisku.

- Warsztaty miały charakter przedświąteczny. Wszystkie ozdoby choinkowe wykonane były z naturalnych materiałów i surowców wtórnych. Tworzyliśmy choinki na bazie tektury, których gałązki zrobione zostały z wykorzystaniem gałązek derenia rosnącego na suchych stanowiskach w okolicach Kazimierza Dolnego. Dzieci będą mogły zawiesić je na domowych, świątecznych drzewkach. Drugą część warsztatów poświęciliśmy na stworzenie łańcucha choinkowego. Tu również wykorzystaliśmy materiały nie szkodzące środowisku i pochodzące z natury. Jutowy sznurek i pomalowane, kolorowe szyszki. Jesteśmy w muzeum przyrodniczym i staramy się uświadamiać naszym gościom, a szczególnie młodym ludziom jak istotna w dzisiejszym świecie jest ekologia - mówi Joanna Szkuat.

Ta forma tworzenia wyjątkowo spodobała się puławskim uczniom, którzy podkreślali, że wykonane podczas warsztatów ozdoby, nie będą rozkładały się setki lat, podobnie jak wszechobecne bibeloty wykonane z tworzyw sztucznych.

- Fajnie, że nie były to kupowane materiały, a te naturalne, które, kiedy nam się znudzą, możemy wyrzucić i nie martwić się, że niszczymy środowisko. One po prostu zgniją nie szkodząc żadnemu zwierzęciu ani roślinie. A za rok możemy zrobić nowe, ale nie produkować kolejnych groźnych śmieci - podkreśla Oskar, uczeń puławskiej "jedenastki".

Warsztaty to cześć działalności muzeum w Kazimierzu Dolnym, które obok wystaw prowadzi szeroką działalność edukacyjną.

- Organizujemy szereg warsztatów przyrodniczych. Dobieramy tematykę w zależności od pory roku, albo tak jak w tym przypadku - świąt czy innych okazji. Staramy się wyczulać naszych gości na to, co dzieje się aktualnie w naturze. Przykładowo wiosną tworzymy domki dla owadów i budki dla ptaków. Łączymy przekazywanie wiedzy z zajęciami praktycznymi. Opowiadamy o zwierzętach, robiąc dla nich przy tej okazji coś pożytecznego. Posiadamy dużą ofertę podobnych warsztatów, ale jesteśmy też otwarci na ciekawe propozycje z wiązane z naszą działalnością. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i staramy się do nich dostosować, ponieważ lubimy wyzwania. Wszelkie informacje znajdują się na stronach internetowych muzeum oraz profilach społecznościowych. Zapraszamy do odkrywania z nami tajemnic nadwiślańskiej przyrody - zachęca Joanna Szkuat.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski