Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawosławni i grekokatolicy świętują Boże Narodzenie

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Parafia Prawosławna św. Jana Teologa w Chełmie/Archiwum
Wyznawcy prawosławia i grekokatolicy rozpoczęli świętowanie Bożego Narodzenia. 6 stycznia w wielu domach na wschodzie Polski, całe rodziny zasiadły do wigilijnej wieczerzy. Zgodnie z kalendarzem juliańskim obie wspólnoty wyznaniowe świętują Boże Narodzenie 13 dni po świętach katolickich.

Wigilia Bożego Narodzenia obrządków wschodnich wypada 6 stycznia. Uroczysta kolacja składa się z 12 postnych potraw. Jednym z głównych dań jest kutia przygotowywana zazwyczaj z pszenicy, miodu, orzechów oraz bakalii - potrawa ta symbolizuje jedność z duszami zmarłych. Na stole stawiane są też półmiski między innymi z pierogami, rybami, ziemniakami, czy kapustą z grzybami. Jest także zupa grzybowa, kisiel owsiany, mączne placki oraz kompot z suszonych owoców.

Prawosławni posiłek wigilijny zaczynają od podzielenia się przyniesioną z cerkwi prosforą, czyli pieczywa z mąki, wody, soli i zakwasu, będącego odpowiednikiem opłatka. Wyznawcy prawosławia tak jak katolicy ubierają choinkę i kładą sianko pod obrus.
Po uroczystej kolacji, prawosławni z całą rodziną udają się do cerkwi na całonocne czuwanie, które zaczyna się o północy i trwa kilka godzin. Uroczysta liturgia o północy to także adoracja ikony Narodzenia Pańskiego - jest odpowiednikiem katolickiej pasterki. Podczas nabożeństw wierni śpiewają pieśni z Pisma Świętego. W cerkwiach nie ma szopki ani żłóbka, dekoruje się jedynie choinki i ozdabia ikonę przedstawiającą narodziny Jezusa, wystawioną na środku świątyni. Święta trwają nie dwa, a trzy dni. Pierwszego dnia - czyli 7 stycznia - celebrowane jest prawosławne Boże Narodzenie, drugiego czci się Bożą Rodzicielkę, a trzeciego wierni wspominają pierwszego męczennika – świętego Szczepana.

W Prokatedralnej Parafii Prawosławnej św. Jana Teologa w Chełmie całonocne czuwanie rozpocznie się 6 stycznia o godz. 22.00, po czym o godz. 00.00 w piątek, 7 stycznia, rozpocznie się świętowanie Bożego Narodzenia liturgią Św. Jana Chryzostoma. Kolejna liturgia tego dnia odbędzie się o godz. 9.00. W drugi dzień świąt 8 stycznia (sobota) liturgia odprawiana jest o godz. 9.00, a o godz. 17.00 rozpoczyna się całonocne czuwanie. Z kolei 9 stycznia (niedziela) liturgia również rozpoczyna się o godz. 9.00, natomiast popołudniu o godz. 17.00 odbędzie się akatyst ku czci Narodzenia Zbawiciela.

Obchody świąt wyglądają podobnie w Parafii Greckokatolickiej w Lublinie, która obejmuje dwie świątynie na terenie miasta. Obchody rozpoczną się 6 stycznia w Cerkwi Greckokatolickiej NMP w Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie odbędzie się Wigilia Bożego Narodzenia oraz Wielkie Powieczerze z Litią. W dniach od 7 do 9 stycznia w cerkwi na Sławinku oraz w kościele p.w. św. Jozafata przy ul. Zielonej 3 będzie miała miejsce: celebracja Bożego Narodzenia, Synaksa Najświętszej Bogurodzicy, obchody dnia św. Stefana oraz Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski